Con amore/ S láskou (Pavol Juráš/ ndbrno.cz)
Con amore/ S láskou (Pavol Juráš/ ndbrno.cz)

Mahenovo divadlo v Brně v pátek 16. dubna uvede světovou premiéru činohry Con Amore/ S láskou. Con Amore je původním divadelním textem Stanislava Moši, Zdenka Plachého a Jiřího Šimáčka.

Hra vychází ze tří milostných příběhů, které byly zpracovány a uvedeny jako opery. Operám, jež se staly světově proslulými díly, předcházely tištěné předlohy: Tosca v podobě dramatu Victoriena Sardua, Eugen Oněgin jako nejzákladnější dílo A. S. Puškina a Tristan a Isolda v podobě eposu Gottfrieda von Strassburga.

Společným jmenovatelem všech oper je silný příběh, který nese nádech tragédie plující na moři bouřlivých citů ve vztahu mezi mužem a ženou.

V dramatu se příběhy se všemi peripetiemi odehrávají v současné době s hrdiny dnešních dnů. Navíc se podle slov autorů prolínají do tvaru, jehož výsledkem je jakýsi „nadpříběh“, saturující všechny hlavní vlastnosti nejkrásnějších a nejtragičtějších romantických historií lásky.

Autoři představení sázejí především na hudební složku inscenace, která čerpá z výše uvedených oper a je s příběhy neodmyslitelně spjata. Scénu navrhl ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák.

V inscenaci uvidíme Jana Grygara, Eriku Stárkovou, Petra Halberstadta, Kláru Apolenářovou, Michala Slaného, Sandru Riedlovou, Petra Bláhu, Janu Švrteckou, Martina Slámu, Vratislava Běčáka, Václava Vašáka a mnoho dalších.

Premiéra 16. dubna 2010 v Mahenově divadle

Přečtěte si:

Recenze: Činohra Con Amore - kdo neovládne svoje touhy řítí se do zkázy