Rok od roku disponuje svět stále modernějšími technologiemi, díky kterým se vesmírná turistika již brzy stane běžnou skutečností.

SpaceShipOne, v národním National Air and Space Museum ve Washingtonu DC (Bernt Rostad/ flickr.com)
SpaceShipOne, v národním National Air and Space Museum ve Washingtonu DC (Bernt Rostad/ flickr.com)

Miliardář a podnikatel sir Richard Branson - předseda britské Virgin Group – plánuje právě na tomto cíli založit úspěch své společnosti Virgin Galactic. Společnost pracuje na uvedení do běžného provozu své vesmírné lodi Virgin Space Ship (VSS), která bude schopna převážet turisty do vesmíru.

Minulý měsíc byl nad Mohavskou pouští v Kalifornii uskutečněn zkušební let VSS. Zkouška trvala asi 3 hodiny, během kterých mateřská loď nazvaná White Knight Two vynesla loď VSS do výšky 9 144 metrů.

„Vidět v prosinci v hangáru hotovou vesmírnou loď byl pro nás velký den, ale pohled na VSS Enterprise poprvé v letu skutečně zcela jasně ukazuje, jak nádherné a průlomové stroje pro nás Burt a jeho tým vyvinuli,“ říká Branson ve svém prohlášení. „Není divu, že celý test proběhl tak dobře, ten tým má jedinečnou kvalifikaci, aby tento důležitý a neskutečný sen přenesl do reality,“ dodal.

VSS je osmimístná loď určená pro přepravu dvou pilotů a šesti cestujících na palubě. Bude připojena k mateřské lodi, která ji vynese do výšky 15 240 metrů a pak se od ní odpojí. Poté, co bude VSS uvolněna, zažehne vlastní rakety, které ji vynesou do výšky 96,5 km nad Zemí. V této výšce zažijí cestující stav beztíže, a také uvidí zemské zakřivení.

Podnikatel Richard Branson a letecký designér Burt Ruthan představují kosmický letoun Bílý rytíř 2. (Virgin Galactic)
Podnikatel Richard Branson a letecký designér Burt Ruthan představují kosmický letoun Bílý rytíř 2. (Virgin Galactic)
Designérem kosmické lodi VSS je Burt Rutan, vítěz X Prize z roku 2004, kterou dostal za prototyp vesmírného korábu, který ve dvou po sobě jdoucích letech dokázal do vesmíru přenést účelovou hmotnost o váze nejméně tří osob.

I když loď zatím není zcela připravena k přepravě cestujících, získal již Virgin Galactic za rezervaci vesmírných letů pro 330 zájemců částku okolo 45 milionů dolarů. Dnes je možné letenku zakoupit za cenu 200 000 dolarů za jeden let.

Kromě Virgin Galactic však existují i další společnosti, které si začínají uvědomovat potenciál vesmírné turistiky.

Firma XCOR, založená v Kalifornii, vyvíjí komerční dvousedadlovou loď, jejíž technologii se dohodou zavázala pronajmout Jižní Koreji. Jeff Bezos, zakladatel Amazon.com, nedávno od NASA obdržel grant ve výši 3,7 milionu dolarů na vývoj kosmické lodi pro orbitální cestování. V Texasu rovněž zřídil kosmodrom a slíbil, že zahajovací let s lidskou posádkou proběhne do konce tohoto roku.

„Virgin je rozhodně náš černý kůň na trhu - určitě má největší publicitu a nejviditelnější partnery, ale i u ostatních začínáme spatřovat veliké skoky, pokud jde o jejich schopnost vynášet vědecký materiál [na orbit]. Z obchodního hlediska můžete provádět lety s vědeckým nákladem už dřív v testovacím režimu, protože samozřejmě nemají tak vysoké bezpečnostní požadavky, jako při transportu lidí,“ říká Will Pomerantz, člen X Prize Foundation, která organizuje soutěže podporující komerční lety do vesmíru.

Mnoho amerických států i dalších zemí po světě pozorně sleduje rodící se vzestup komerční vesmírné turistiky. Některé z nich do něj již dokonce investovaly - stát Nové Mexiko dotoval pro Virgin Galactic výstavbu „kosmodromu America“ v Mohavské poušti částkou 300 milionů dolarů.

Vláda Abu Dhabi zase odkoupila za 280 milionů amerických dolarů třetinu akcií společnosti Virgin Galactic, a navíc firmě nabídla své území k vybudování prvního komerčního kosmodromu na Blízkém východě.

Podle konzultační firmy Fultron budou pravděpodobně spolu s vývojem komerčních vesmírných letů jeho ceny dramaticky klesat. Podle odhadů Fultronu do konce tohoto desetiletí vycestuje do vesmíru v průměru až 15 000 lidí ročně.

„Jak komerční kosmický průmysl nadále roste, očekávám, že do vesmíru bude létat stále více nákladu i lidí,“
uvádí ve svém prohlášení Alan Stern z Commercial Spaceflight Federation.

Article in English

Přečtěte si:

Letenka do vesmíru bude stát 200 000 dolarů