Opera Josepha Haydna – Lékárník - v brněnském divadle Reduta (ndbrno.cz)
Opera Josepha Haydna –Lékárník- v brněnském divadle Reduta (ndbrno.cz) Recenze

Žánr: komická opera

Režie: Tomáš Studený
Dirigent: Ondrej Olos
Dramaturgie: Jakub Kruliš
Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská
Choreografie: Hana Košíková

"Inscenace vychází z edice znalce Haydnova díla, jenž zrekonstruoval nedochovaná hudební čísla a recitativy ze třetího dějství"

Jméno Josepha Haydna není z těch, o kterém se běžně mluví v souvislosti s operou, ačkoli právě tento žánr zabírá velkou a navýsost důležitou část jeho skladatelské činnosti.

Opera Lékárník měla svoji premiéru v září roku 1768 u příležitosti otevření operního divadla v parku nově postaveného zámeckého sídla na břehu jezera Fertöd nazvaném rodovým jménem Esterháza.

Libreto je založeno na stejnojmenném dramatu Carla Goldoniho, které bylo vytvořeno pro karnevalovou sezónu v Teatro Grimani v roce 1754.

O hudební stránku se tehdy postarali dva skladatelé: první ze tří dějství zkomponoval Vincenzo Pallavicini, zbylá dvě dějství jsou dílem známějšího Domenica Fischettiho.

 

Nová verze libreta

Franz Joseph Haydn byl rakouský hudební skladatel osmnáctého století, často označován jako otec symfonie, nebo otec smyčcového kvarteta (publicdomain)
Franz Joseph Haydn byl rakouský hudební skladatel osmnáctého století, často označován jako "otec symfonie", nebo "otec smyčcového kvarteta" (publicdomain)

Oproti Goldoniho originálu byla z libreta Haydnovy opery vyškrtnuta komická postava venkovanky Cecchiny a dvě vážné postavy, Semproniova vlastní dcera Albina a její milý Lucindo, jež obohacují hlavní dějovou linii ústředního páru Mengona a Grilletty o vedlejší zápletky sentimentálního charakteru.

Celá opera se tak zkrátila a nabyla tvaru typického pro operu buffa. Autorem těchto úprav je pravděpodobně Carl Friberth (1736–1816), jenž zároveň ztvárnil titulní postavu lékárníka Sempronia. V esterházyovské opeře působil v letech 1759–1776 jako libretista, zpěvák a režisér.

Lékárník byl také první Haydnovou operou, která se dočkala své novodobé premiéry, a to i přes fakt, že ze třetího jednání se dochovala pouze Volpinova turecká árie a finále.

„Naše inscenace vychází z edice H. C. Robbinse Landona, velkého znalce Haydnova díla, jenž zrekonstruoval nedochovaná hudební čísla a recitativy ze třetího dějství za pomoci hudby z jiných skladatelových oper vzniklých v tomto období,“ říká tisková mluvčí divadla Reduta paní Zuzana Klimplová.

 

Mezinárodní soutěž režisérů

Režisér Tomáš Studený (Foto J. Hallová)
Režisér Tomáš Studený (Foto J. Hallová)

Humorný příběh vyrůstající z tradice italské commedie dell’arte nabízí řadu možností, jak vytvořit moderní inscenaci plnou vtipu.

Janáčkova opera Národního divadla Brno se proto rozhodla na režijní koncepci nové inscenace vypsat mezinárodní soutěž pro mladé režiséry, jež proběhla na jaře loňského roku.

Z deseti přihlášených nakonec odborná komise vybrala jako vítězný návrh režiséra Tomáše Studeného (1976), absolventa operní režie na brněnské JAMU, v současné době působícího na postu dramaturga brněnské konzervatoře.

 

Zajímavosti

Joseph Haydn je autorem zhruba dvaceti hudebně dramatických děl a jako kapelník řídil více než tisíc dvě stě operních představení.

Většina Haydnových oper byla vytvořena pro knížecí rodinu Esterházyů, jež představovala nejvýznamnější uherský rod habsburské monarchie.

Záštitu nad inscenací převzal velvyslanec Rakouské republiky, Jeho Excelence Dr. Ferdinand Trauttmansdorff

V r. 1755 byla opera Lékárník jako vůbec první Goldoniho práce uvedena v Praze.

 

Premiéra 9. dubna 2010 v Divadle Reduta * Program * Recenze * Vstupenky *