Byzantský klášter Panny Marie Chosoviotissa na ostrově Amargos, Kyklady, Řecko. (Foto: Robert Hallett)
Byzantský klášter Panny Marie Chosoviotissa na ostrově Amargos, Kyklady, Řecko. (Foto: Robert Hallett)

Amorgos leží na východním konci Kyklad v Řecku, na starověké obchodní stezce.

Staré názvy pro tento ostrov jsou Yperia a Melania (také Agoudouras), což je odkaz na načernalý strom podobný dubu, který pokrývá údolí Aegialis a používal se na valchování kůže.

Během pobytu tam jsem zjistil, že ostrované věří v ochranu životního prostředí a kulturního dědictví, avšak stále podporují zodpovědnou turistiku pro ty, kteří chtějí objevit historický charakter ostrova.

Kouzlo Amorgos

Pro mě znamená Amorgos lidi, cesty a rostliny; slunce, moře a kameny – nezastavěný ostrov vhodný spíše pro cestovatele než pro turisty. Je vhodný pro lidi, kteří si chtějí udělat čas na objevování staršího, původního způsobu života a prozkoumávat stavební styly a architekturu starých kamenných domů, stodol, kostelů (je jich zde 365)a kaplí (40).

Je to místo, kde se dá toulat po dobře značených stezkách a hledat spoustu divokých bylin a jedlé zeleniny, udělat si pauzu na občerstvení v místních přátelských „tavernas“ (kavárny v Řecku – pozn. překl.), ocenit staré kamenné budovy, úzké, zdobené uličky a možná si i vybrat nějaký ten rukodělný výrobek.

Nedotčené domy a cestičky září, navzdory zdánlivé pustotě okolní krajiny, veselými květinami a jinou místní flórou. (Foto: Robert Hallett)
Nedotčené domy a cestičky září, navzdory zdánlivé pustotě okolní krajiny, veselými květinami a jinou místní flórou. (Foto: Robert Hallett)

Mezi nejznámější místa patří unikátní byzantský klášter Panaghia Hozoviotissa (Panna Marie Chosoviotissa), který byl založen v roce 1088. Patří k němu i muzeum, které obsahuje výstavu náboženských rukopisů z 11. a 12. století. Další nezapomenutelnou výpravou byla návštěva antického hlavního města Hora (dnes Chora) s jeho zavinutými silničkami, archeologickým muzeem a se zajímavými obchůdky a kavárnami.

Mnoho mil kamenných plotů, navršených bez použití malty, značí hranice a vytváří terasy pro zemědělství. Jsou také možným kandidátem na zařazení do seznamu UNESCO. Přístav Aegiali s jeho třemi tradičními vesnicemi – Langada, Tholaria a Potamos, usazenými v okolních kopcích – a přístav, pláž a turistická oblast Ormos. Těm všem stojí za to věnovat čas a objevit je.

Léčivé byliny a magické okamžiky

Bohatství divokých bylin na Amorgianu a jejich léčivé a aromatické vlastnosti vytvořily v Langadě tradiční obchod s léčivými bylinami. Jeho vlastník Vagelis Vassalos studoval farmacii na univerzitě v Londýně a poté orientální medicínu na Mezinárodní fakultě orientálního lékařství v East Grinstead. Jeho Studio přírodní terapie prodává různé druhy balených bylin. Léčba, zahrnující i akupunkturu, je k dispozici v obchodě/klinice. Kavárna O Nikos mezi dalšími podélně se vinoucími uličkami dodala atmosféru a pomohla odpočinout našim nohám.

Odpočinek v kavárně v Ormos poskytne poklidný a malebný výhled na Egejské moře. (Foto: Robert Hallett)
Odpočinek v kavárně v Ormos poskytne poklidný a malebný výhled na Egejské moře. (Foto: Robert Hallett)

Prošli jsme mnoho stezek a pokusili jsme se rozeznat některé léčivé byliny rostoucí kolem nich. Oregáno (fitilaki), šalvěj (flaskomilo) a tymián tu volně rostou a mezi Aegiali a Thoralia je údajně dalších asi 680 různých druhů bylin. Je tam jeden druh, jehož malé květy se dají použít jako lampové knoty, které plavou v oleji a papoulii, a žluté květy s medem uvnitř, které se používají jako uklidňující prostředek.

Mladý výhonek byliny s názvem „potika“ se pojídá jako asparágus a madragouros, s jeho velkými plochými listy a fialovými květy, má ovoce používané v tradiční medicíně. Na ostrově žije 25 tisíc divokých koz, které, jak se zdá, milují aspartas s jeho žlutými květy a špičatými listy, a azoiras jim prý pomáhá dávat dobré mléko.

Prozkoumali jsme opuštěnou vesnici Stroubo, která je mezi Langadou a Thoralií a pokusili jsme si představit, jak těžký život tu musel kdysi dávno být. Až se sem někdy vypravíte, poohlédněte se po architektonických rysech, jako jsou třeba trojúhelníkové frontony nad vstupními dveřmi (pro štěstí), kamenné „panty“ na zdech a plotech, zajímavé hlavy komínů a kameny dlážděné kruhy na drcení obilí.

V těchto zakroucených, někdy nesnadných uličkách, jsou oslové stále důležitým dopravním prostředkem. Podívejte se zblízka na detaily ostrovního života a možná dokonce zjistíte, že byste tu rádi chvilku zůstali. Musíte ho projít, abyste ho „cítili v nohách“ a ocenili ten lidský rozměr okolního prostředí, uvnitř zdánlivě pusté a nesmiřitelné krajiny.

Kam se podívat, co podniknout

Kavárny na ostrově Amorgos, jako je tato v Choře, nabízí přátelské občerstvení pro vyčerpané cestovatele (Foto: Robert Hallett)
Kavárny na ostrově Amorgos, jako je tato v Choře, nabízí přátelské občerstvení pro vyčerpané cestovatele (Foto: Robert Hallett)

Pro milovníky sportu je zde možnost sportovního potápění a horolezení, což může být vyjednáno Dimitriosem Synodinosem v Ormosu. Anna Butcher (z Velké Británie) zajistí malým skupinkám náročné túry. V Aegali vyzkoušejte plážový hotel pro náročné, Lakki Village, nebo pětihvězdičkový Aegalis Hotel and Spa s výhledem na přístav či hotel u přístavu Mike (vyslovujte „mí-kaj“).

Mimosezónní cena pro jednolůžkový pokoj je 840 Kč, pro dvoulůžkový 1 000 Kč. Podle sezóny cena stoupá na 990 až 1 350 Kč. Je tu i nový Camara Café v Potamosu a jeho internetové stránky jsou www.sunvil.co.uk/sunvil/home/destinatis za asi 950 Kč (na no), v závislosti na sezóně.

Aegalis a všechny tradiční vesnice poskytují jednoduché ubytování, pensiony a pokoje k pronajmutí a také pár menších hotelů. Leonidas Taverna and Grill v Choře nabízí dobré jídlo a majitel vyrábí „pasteli“, specialitu ze sezamových semínek a medu, servírovanou na čerstvém listu citroníku ve tvaru diamantu. Theologitou Polytimi nabízí dobré pokoje s výhledy na staré větrné mlýny v Choře.

Kavárny obvykle mají v nabídce domácí „rukomello“, což je nápoj umíchaný z „raki“ (nesladká lihovina s chutí anýzu), medu a dochucený bylinkami. Litrový džbán obyčejného vína stojí od 130 do 240 korun. Jednoduchý oběd se skládá z vynikajícího chleba, sýru feta, oliv, nakládané řepy, často smažených ryb a tzatziki – chuťovky z jogurtu, okurky, česneku a olivového oleje. Komplikovanější jídla obsahují více mořských plodů jako kalamáry a garnáty či další zeleninu.

Robert Hallet, kanadský důchodce, pracoval 24 let jako specialista na dřevařství pro organizaci UNIDO (Organizace OSN pro průmyslový rozvoj, angl. United Nations Industrial Development), sídlící ve Vídni. Psaní mu bylo přirozeným rozšířením jeho povolání. Během své kariéry a také při svých soukromých cestách navštívil přes 80 zemí.

Pro více informací navštivte:

Sportovní potápění v Ormos: www.amorgos-diving.com

Turistika: www.sunvil.co.uk/sunvil/home/destinations/Greece/Walking_in_Greece.asp

Lakki Village: www.lakkivillage

Aegialis Hotel and Spa: www.amorgos.com

Theologitou Polytimi: www.myamorgos.com