Protestující během proti-vládní demonstraci v Petrohradě, Rusko, sobota 20. března 2010 (AP/SITA)
Protestující během proti-vládní demonstraci v Petrohradě, Rusko, sobota 20. března 2010 (AP/SITA)

20. a 21. března se na 162 místech v desítkách ruských měst uskutečnila protestní vystoupení proti politice moci organizované opozičními demonstranty.

O co se jednalo? Ve většině případů požadovali účastníci vystoupení naplnění občanských práv Rusů a vyjadřovali nevůli s řadou sociálně ekonomických opatření přijatých vládou.

V Moskvě bylo během protestů zadrženo kolem 70 osob.

Mítinku se zúčastnil korespondent BBC, který uvedl, že demonstranti vyjadřovali svá mínění slovy: "Jsem mírný člověk, ale jsem rozhořčena tím co se děje.Tlustí kocouři se přežírají a lidem nedají práci," říkala jedna za aktivistek. "U nás je úplná demokracie, ale pro bandity," uvedl jiný aktivista.

Penzistka Ludmila Markelová nesla plakát s nápisem: "Chci do vězení s penzí 5 590 rublů" (3577 Kč). Ruskému deníku Inter-faks řekla: "Než  takovou penzi, to raději budu sedět ve vězení, plést rukavice a dálkově vystuduji vysokou naftařskou". Při současném kurzu její penze vychází na přibližně 3 500 Korun měsíčně.

Průměrná cena bytu v Moskvě je 6000 dolarů (114 000 Kč) za čtvereční metr. Pro získání hypotéky na nákup bytu v centru za 500 000 dolarů (9,5 milionu) s dobou splácení deset let je třeba mít měsíční příjem 11 000 dolarů (209 000 Kč).

V Jekatěrinburgu stát zrušil stoletému válečnému veteránovi Semenu Šumakovovi právo na byt, protože má velkou penzi. Ve sdělení prokuratury ve Sverdlovské oblasti se uvádí, že Šumakov není sociálně slabý, a proto nesplňuje tuto podmínku, proto se prokuratura obrací na soud. Nyní žije tento invalida 1. třídy v bytě o výměře 33 čtverečních metrů spolu se třemi svými příbuznými.

Ještě v minulém roce oznámil prezident Medveděv, že všichni veteráni budou mít k 1. květnu 2010 ubytování.

Zdroj: enta.ru