Monique Larose Grisee (75), modelka v jednom z modelů od Katrin Leblond na Týdnu módy v Montrealu (jimmyhamelin.com)
Monique Larose Grisee (75), modelka v jednom z modelů od Katrin Leblond na Týdnu módy v Montrealu (jimmyhamelin.com)

Týden módy v Montrealu měl tuto sezónu poněkud zdravější vzhled díky Quebecké listině, která oslovuje módní návrháře, aby pomohli omezit extrémní štíhlost na přehlídkových molech.

Katrin Leblondová, módní návrhářka z Montrealu, která se týdne módy účastnila také, přesto říká, že je velmi složité najít ve městě zdravěji vypadající modelky a že by listina měla trochu „vystrčit zoubky“, aby byla efektivnější.

„ Neexistuje žádné centralizované průmyslové odvětví, neexistuje centralizované monitorování modelingových agentur,“ říká Leblond, která podporuje realističtější ztvárnění ženy v módě. Během týdnu módy díky svému výběru modelek vyčnívala z davu - mohli jste vidět přes 180 cm vysokou „extra-plnoštíhlou“ modelku nebo i 75letou babičku.

Tvrdí, že najít modelky s velikostí 6-8 pro její show byl problém. Aby našla svých deset modelek, prohledala čtyři agentury a pět nezávislých skupin, včetně cirkusové a herecké komunity či inzerátů na Craigslist.

„Většina agentur mi dokonce nebyla schopná nabídnout více než jednu nebo dvě modelky s touto velikostí.“

Větší část návrhářů stále zaměstnává modelky s velikostí 0 až 2, říká Leblond.

„Vybírám si velikosti 6 a 8 místo 0 a 2. Mají křivky, mají zadek a ňadra a vypadají nádherně.“

Listina, kterou představila quebecká ministryně kultury Christine St. Pierre, oslovuje partnery ze všech odvětví, aby se spojili a zmenšili společenský tlak, který vede k úsilí o nezdravou hmotnost.

Minulý pátek po týdnu módy uspořádala St. Pierre, společně se spolupracovníky z průmyslu a zdravotnickými profesionály, tiskovou konferenci a vlastní módní přehlídku. Cílem bylo propagovat uznání různých tělesných typů. Představili sedm modelek, od vyhublých, přes průměrné až po ty s vyšší váhou.

Listina je dobrovolná a nemá žádný právní dopad, řekla St-Pierre reportérům. „Zákon není dobrým přístupem.“

Panující zvyk extrémně štíhlých modelek na přehlídkových molech a v propagaci módního průmyslu je široce chápán jako faktor, který podporuje u žen a dívek poruchy příjmu potravy, jako jsou anorexie a bulimie.

Ačkoli je malé procento žen a dívek štíhlé od přírody, může vzniknout problém, když je tato extrémní štíhlost považována za ideál krásy. Velká většina lidí nemůže dosáhnout tohoto ideálu zdravými prostředky, a tak upadnou do zničujícího kolotoče omezování příjmu potravy a nezdravých diet, aby se cítili krásní.

Podle Quebecké asociace pro pomoc lidem trpících anorexii a bulimií je v provincii se 7,5 miliony obyvatel něco mezi 40 000 až 60 000 žen trpících poruchou příjmu potravy.

Modelky z přehlídkových mol jsou notoricky ty absolutně nejštíhlejší v celém módním průmyslu. Jsou také často velmi mladé – což je něco, co podle Leblond nedává smysl.

„Já nemám zájem, aby mi po molu chodily patnáctileté dívky. Prodávám oblečení 40letým ženám – jak se budou ztotožňovat s někým, komu je 15 let a váží 45 kilogramů?“

Quebecká listina není první známkou úsilí o vypořádání se s extrémní vyhublostí v módním průmyslu. Rozruch nastal pár let zpátky, když dvě modelky, sestry z Uruguaye, zemřely na vyhladovění méně než šest měsíců po sobě. Jedna zkolabovala přímo na molu a druhá zemřela na komplikace vyplývající z anorexie.

Některé země už došly tak daleko, že zavádějí přísná nařízení požadující měření BMI (body mass index) modelek. Toto měření zjišťuje zdravou tělesnou váhu. Kritici ale prohlašují, že takováto opatření jsou neúspěšná kvůli problému s kalibrací měřidel i s vynucováním měření.

Minulý říjen došlo k významnému posunu, když se nejčtenější německý časopis pro ženy, Brigette, rozhodl oslovit čtenáře tím, že přestane používat profesionální modelky a začne pracovat s ženami průměrných měr.

Ti, co Quebeckou listinu podporují, říkají, že není vyloučeno, že se v budoucnu budou pokoušet o nějaké legislativní řešení.

Article in English