Thajsko je zemí zdvořilých a vlídných lidí, s bohatou kulturou a s vyhlášenou lahodnou kuchyní.

Krásná země, známá svou bohatou kulturou a lahodnou kuchyní. (Kristen Cooper)
Krásná země, známá svou bohatou kulturou a lahodnou kuchyní. (Kristen Cooper)
Nicméně, nenechte se skromností místních lidí zmást. Thajská kuchyně překypuje chutí a kořením.

Upozornění: thajské jídlo není pro vybíravé a slabé jazýčky.

Pikantní, sladké, kyselé a slané příchutě dominují thajské kuchyni a vytvářejí harmonii navzájem se doplňujících chutí. Země je svojí kuchyní proslulá a thajské školy vaření a kuchařské lekce každoročně přilákají mnoho turistů, kteří se chtějí naučit tajemství přípravy thajských jídel.

Lehká a vyvážená thajská jídla uspokojí každého a skoro nic nestojí. V Bangkoku je levnější najíst se venku, než si jídlo vařit doma. Oběd pro dva vyjde, v přepočtu na americkou měnu, přibližně na 15 až 20 dolarů.

Večeři je nejlepší servírovat v několika chodech

 Som tum je skvělý způsob, jak s thajským jídlem začít (Charles Haynes)
Som tum je skvělý způsob, jak s thajským jídlem začít (Charles Haynes/ Flickr.com)
„Som tum“ je skvělý způsob, jak s thajským jídlem začít. Spojuje v sobě pikantní chilli, sladkou strouhanou papayu s krevetami, rajčata a zeleninu. Záleží jen na zákazníkově chuti, jak moc si nechá výsledný pokrm okořenit.

Pokud nevyhledáváte kořeněná jídla, pak budete chtít „som tum pbet nit noi“, což znamená „málo kořeněné“. A pokud je hotové jídlo kořeněné příliš, zelenina pomůže chuťovým pohárkům rychleji se zregenerovat.

Pojďme na předkrmy - grilované vepřové soté s okurkovým salátem a arašídovou omáčkou neboli „moo yung“  je vynikající volbou. Jemné a kořeněné vepřové maso je servírováno v tenkých plátcích a podáváno na malých dřevěných špičkách. Špízy jsou rozmístěny okolo salátu, který je připraven z nakrájených okurek, smíchaných v česnekové omáčce s rajčaty a arašídy, zatímco sladká a pikantní arašídová omáčka se podává bokem.

A jako hlavní chod mají místní Thajci v oblibě Tom Yum Goong neboli krevetovou polévku. (kisocci/ Flickr.com)
A jako hlavní chod mají místní Thajci v oblibě Tom Yum Goong neboli krevetovou polévku. (kisocci/ Flickr.com)
A jako hlavní chod mají místní Thajci v oblibě „Tom Yum Goong“ neboli krevetovou polévku. Pikantní vývar z rybí omáčky, chilli papriček a kyselých příměsí, jako je citrónová šťáva, listí koriandru nebo citrónová kůra, je dobrým příkladem schopnosti thajských jídel začlenit různé chutě.

Krevety a houby se přidávají do polévky, zatímco dušená bílá rýže je servírována již tradičně stranou. Existují různé varianty Tom Yum, kde se místo krevet používají jiné plody moře, jako mušle a garnáti, či jiné druhy masa. Někdy se do vývaru přidává kokosové mléko, aby mu dodalo sladší chuť.

Podávána s úsměvem a „wai“ (uctivou poklonou) představuje thajská kuchyně veliký kus zážitku z této země. A možná je také příčinou toho, proč se v zemi deseti tisíc úsměvů opravdu každý „kření“.

Kristen Cooper je spisovatelka na volné noze žijící v Milwaukee, USA.

Article in English