Nissan stahuje z trhu 540 000 vozů. Týká se to hlavně pick-upů a SUV na severoamerickém trhu. (Foto: Greenshines/Flickr.com)
Nissan stahuje z trhu 540 000 vozů. Týká se to hlavně pick-upů a SUV na severoamerickém trhu. (Foto: Greenshines/Flickr.com)

Nissan Motor Co. Ltd., třetí největší japonská automobilka, ve středu oznámila stažení 540 000 svých vozů z trhu kvůli nápravě problémů s brzdovými pedály a palivoměry.

Stažení se týká hlavně pick-upů a SUV Nissan na severoamerickém trhu, konkrétně modelů Nissan Armada, Nissan Titan, minivanu Nissan Quest a luxusního Infinity QX56, modelů 2008 až 2010.

Vyskytly se případy, kdy se u vozů částečně uvolnily nýty u brzdového pedálu. Společnost však uvádí, že nebyla nahlášena žádná zranění ani nehody.

Podle Nissanu může za problém chyba ve výrobě. Říká ale, že žádného z momentálně prodávaných vozů se problém netýká.

V posledních týdnech došlo k více případům, kdy světoví výrobci oznámili stažení některých svých vozů z trhu, přičemž první z nich postihl Toyotu, největšího výrobce automobilů na světě, která k tomto kroku přistoupila hned několikrát a celkem stáhla přes osm milionů aut. Za svůj přístup si přitom vysloužila mnoho kritiky od zákonodárců, odborníků i spotřebitelů a v USA také čelí řadě hromadných žalob.

Article in English