Americká automobilka General Motors oznámila tento týden, že přistoupí k uzavření celé odnože HUMMER. (AP/SITA)
Americká automobilka General Motors oznámila tento týden, že přistoupí k uzavření celé odnože HUMMER. (AP/SITA)

Americká automobilka General Motors oznámila tento týden, že k již odsouhlasenému odprodeji kultovní značky HUMMER čínské společnosti Tengzhong Heavy Industrial Machines nedojde.

Protože prodej nemůže být uskutečněn, GM přistoupí k uzavření celé odnože HUMMER.

„Zvážili jsme pro HUMMER řadu možností,a je pro nás zklamáním, že obchod s Tengzhong nemohl být dokončen," uvedl v prohlášení John Smith, místoředitel pro podnikové plánování a slučování.

„GM bude úzce spolupracovat se zaměstnanci HUMMERu, dodavateli i obchodníky na uzavření provozu řádným a zodpovědným způsobem."

Automobilka není v této chvíli schopna sdělit počet pracovních míst ovlivněných uzavírkou, protože většina ze tří tisíc zaměstnanců HUMMERu je přeřazováno na jiné vozy.

Vláda obchod zablokovala

Prodej HUMMERu Tengzhongu údajně zablokovala komunistická vláda Číny s odůvodněním, že jeho vozy ve vojenském stylu s vysokou spotřebou nespadají do vize, kterou Čína pro automobilový průmysl má.

Podle prohlášení Tengzhongu se společnosti „nepodařilo získat schválení od čínských regulátorů v navrženém časovém horizontu".


Agentura Reuters přinesla zprávu o zablokování obchodu ministerstvem, ale náměstek čínského ministra obchodu, Wang Chao, ve středu na tiskové konferenci popřel, že by ministerstvo žádost od Tengzhongu obdrželo.

GM s HUMMERem nepočítá

GM se rozhodla zbavit HUMMERa v roce 2008 společně se značkami Pontiac, Saturn, Saab a skoncovat se svými evropskými operacemi v Opelu, které si nakonec kvůli strategické důležitosti západoevropského trhu podržela. Stejně tak si ponechala své čtyři klíčové značky - GMC, Chevrolet, Buick a Cadillac.

Prodeje HUMMERů klesaly drasticky už od roku 2006, v roce 2009 se jich prodalo pouhých devět tisíc. Na vině je především podstatné zvýšení ceny nafty v USA.

GM oznámil, že hodlá dostát svých závazků a záruk, a bude usilovat o prodej některých částí provozu HUMMERu.

Article in English