Sheila Bair, předsedkyně FDIC. (AP/SITA)
Sheila Bair, předsedkyně FDIC. (AP/SITA)
Americký bankovní sektor dostal další ránu, když minulý týden padly další čtyři banky. Od začátku roku 2010 se tak počet zavřených bank vyšplhal na dvacet.

Americký úřad pro pojištění vkladů - Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) -informoval, že rok 2010 bude, v důsledku nedávné finanční krize, na krachy bank bohatý.

FDIC oznámil, že regulační orgány uzavřely minulý týden čtveřici bank - George Washington Savings Bank v Illinois, La Jolla Bank v Kalifornii, La Coste National Bank v Texasu, a Marco Community Bank of Marco Island na Floridě.

Marco Community Bank of Marco Island byla uzavřena a převzata bankou Mutual of Omaha Bank, která za ni u FDIC složila pojistné ve výši 1,5 procenta, a získala tak všechna její aktiva ve výši 117,1 milionu dolarů.

La Coste National Bank byla zachráněna a odkoupena bankou Community National Bank of Hondo. Za její vklady ve výši 49,3 milionu dolarů musela Community National zaplatit pojistné ve výši 0,51 procenta.

Aktiva George Washington Savings Bank, ve výši 397 milionů dolarů, získá splacením 0,31 procentního pojistného FirstMerit Bank of Akron z Ohia.

K 31.prosinci 2009 měla banka La Jolla přibližně 3,6 miliard dolarů v celkových aktivech a 2,8 miliardy dolarů v celkových vkladech. OneWest Bank sice nezaplatila FDIC pojištění za vklady banky La Jolla, kromě převzetí všech jejich vkladů však OneWest Bank souhlasila i s nákupem téměř veškerých jejich aktiv.

Pojišťovací fond FDIC kvůli kolapsu 140 bank nabýval záporných hodnot už v roce 2009. Přestože čelí nejhorší finanční krizi za posledních několik desetiletí, potvrzuje regulátor, že stále disponuje dostatkem hotovosti k vyrovnávání bankrotů i k ochraně vkladů. Vzhledem k současné finanční situaci zmocnil kongres ministerstvo financí, aby poskytovalo FDIC úvěry až do celkové výše 500 miliard dolarů.

Rozpočet FDIC byl na konci minulého roku navýšen takřka o 56 procent - na částku 4 miliard dolarů. V roce 2010 také vzrostl počet jeho zaměstnanců ze 7010 na 8653. Z nově vytvořených pracovních míst bylo 1559 dočasných a 84 pozic patřilo stálým zaměstnancům. Většina míst byla vytvořena v úseku, který má na starost agendu v oblasti krachování bank, uvádí Bloomberg.

Předsedkyně FDIC Sheila Bair o rozpočtu prohlásila, že „zajistí, abychom se vypořádali s vyšším počtem bankovních kolapsů (v roce 2010), a umožní, bude-li to nutné, i zvýšení regulačního dohledu nad ještě větším množstvím problémových institucí".

Article in English