Vlkodlak/ The Wolfman. (bontonfilm.cz)
Vlkodlak/ The Wolfman. (bontonfilm.cz)

Žánr: horor

Režie: Joe Johnston
Hudba: Paul Haslinger
Scénář: Andrew Kevin Walker a David Self
Hrají: Benicio Del Toro, Emily Bluntová, Anthony Hopkins, Hugo Weaving a další

„Původně slibný příběh nakonec nezachránila ani přítomnost hereckých hvězd.“

Scénáristé Kevin Walker a David Self se pokusili znovu rozepsat příběh legendy o nemoci zvané Lykantropie[1]. U zrodu myšlenky na natočení nové verze mnohokrát zfilmovaného námětu stál herec Benicio Del Toro, který se podílel i na produkci celého snímku. Del Toro naposledy sehrál roli komunistického idealisty doktora „Che Guevary“, který rezignoval na Hippokratovu přísahu a po účasti v kubánské revoluci založil na Kubě systém pracovních táborů. Nyní si opět zahraje postavu, která se stane netvorem - nyní ovšem proti své vůli a s odhodláním se prokletí postavit.

Režie se ujal Joe Johnston, který natočil snímky Ohnivý oceán nebo Jurský park 3. Film Vlkodlak nebude, jak se ukazuje, zřejmě jedním z jeho valných úspěchů, a tak si bude muset napravit reputaci v připravovaném snímku First Avenger: Captain America, napsaném podle komiksové předlohy Marvel Studios.

Režisér Johnston na snímku Vlkodlak spolupracoval hned se čtyřmi zajímavými hollywoodskými herci. V hlavní roli Benicio Del Toro. Del Torova filmového otce ztvárnil Anthony Hopkins a další klíčové postavy zahráli Hugo Weaving a Emily Bluntová.

V hlavní roli se ukázal Benicio Del Toro a jeho filmového otce ztvárnil Anthony Hopkins. (bontonfilm.cz)
V hlavní roli se ukázal Benicio Del Toro a jeho filmového otce ztvárnil Anthony Hopkins. (bontonfilm.cz)

 

Zápletka

Lawrence Talbot (Benicio Del Toro) po smrti své matky opouští rodné panství Blackmoore ve snaze zapomenout na neblahé události. Ke své rodině se znovu vrací až díky snoubence svého bratra, Gwen Conliffeové (Emily Bluntová), která ho poprosila o pomoc v pátrání po jeho bratrovi, s nímž plánovali svatbu a který beze stopy zmizel.

Lawrence se vrátí domů, kde jej přivítá jeho svérázný otec (Anthony Hopkins) a zlověstná minulost. Mezi místními lidmi se povídá o nelidském monstru, které po nocích bloumá po krajině. Lidovým povídačkám nevěří ani Lawrenc, ani inspektor Scotland Yardu pan Aberline (Hugo Weaving), jenž vede pátrání po zmizelém Talbotovi.

Postupně se ale ukazuje, že legenda o starodávném prokletém tvoru, který se za úplňku proměňuje z člověka ve vlkodlaka, je pravdivá. Lawrenc nedbá na rady svého otce a vydá se za plného měsíčního svitu na procházku po blackmoorských lesích, aby ono nebezpečné monstrum vypátral a zabil. Pokud samozřejmě vůbec existuje. Lawrencova trestná výprava nedopadne dobře a tváří v tvář smrti mu proti neznámému netvorovi nepomůže ani jeho odvaha. A tak se stává součástí prokletí rodiny Talbotů...



 

Hodnocení

Zajímavě působí postava inspektora Scotland Yardu, kterou hraje Hugo Weaving. (bontonfilm.cz)
Zajímavě působí postava inspektora Scotland Yardu, kterou hraje Hugo Weaving. (bontonfilm.cz)

Slabý scénář nezachránila ani přítomnost hereckých hvězd, pro jejichž herecké výkony nevytvořil režisér Johnston dost velký prostor. Ke škodě snímku se Johnston příliš zabýval nelidským běsněním vlkodlaka, které zabírá snad více než čtvrtinu celého snímku.

Příběh ukazuje na určitý ukrytý potenciál, který se Johnston pokouší rozvíjet, ale který nakonec vyplyne do ztracena. Zajímavě působí postava inspektora Scotland Yardu, kterou hraje Hugo Weaving, nicméně k pořádnému vyšetřování se nedostane. Další rozměr do snímku mohla přinést zejména Emily Bluntová v roli Gwen, která se pokouší z Lawrence krutou kletbu sejmout. Zdá se, že se příběh rozvine do nadpřirozena a Gwen ukáže síly dobra, které budou bojovat proti prokletí bezmeznou láskou, kterou k Lawrencovi chová. Ale i tuto možnost tvůrci filmu propásli.

Další rozměr do snímku mohla přinést zejména Emily Bluntová v roli Gwen. (bontonfilm.cz)
Další rozměr do snímku mohla přinést zejména Emily Bluntová v roli Gwen. (bontonfilm.cz)

Filosofická myšlenka, která se ve filmu vynořila - „jaká je hranice mezi lidstvím a bestiálností“ - vyzněla spíše směšně. Jak poznamenal jeden z novinářů na projekci filmu: „Rozdíl je v tom, že člověk nezabíjí ostatní a neseká jim hlavy.“

Původní hororové příběhy, kde bylo základní kostrou to, že zlo je nakonec přemoženo, hrůzné události nakonec nepřežijí zlí lidé a zápletka pevněji spojí ty, kteří událostmi společně prošli, zde vzaly za své. Namísto toho, aby film rozvíjel zápletku a propracovaný příběh, utápí se v brutálních scénách a znázorňování vraždění nestvůry.

Celkový závěr zní: Zajímaví herci i jejich herecké výkony. Dobrá kamera i střih. Pěkné kostýmy i výprava. Slabý příběh, přílišná brutalita scén a nevyužité příležitosti k rozvíjení děje. Film je naprosto nevhodný pro děti a dospělým zřejmě došlo, že o hodnotný snímek se spíše nejedná.

Hodnocení:

Premiéra 18. února 2010, délka 102 minut * ČSFD * IMDB * WEB *
Zajímaví herci i jejich herecké výkony. (bontonfilm.cz)
Zajímaví herci i jejich herecké výkony. (bontonfilm.cz)
Ipřesto se o hodnotný snímek spíše nejedná.(bontonfilm.cz)
Pěkné kostýmy i výprava. (bontonfilm.cz)
Pěkné kostýmy i výprava. (bontonfilm.cz)
I přesto se o hodnotný snímek spíše nejedná.(bontonfilm.cz)

 

[1] Lykantropie je psychické onemocnění, u kterého dochází k podstatné změně ve vnímání okolí a sebe sama. Název této duševní poruchy je odvozen od pověsti, podle které se Zeus rozzlobil na sobeckého a krutého krále Lyconu a proměnil ho v zuřivého vlka.

Člověk postižený touto nemocí sám sebe vnímá jako vlka. Tomu odpovídá i to, že vydává bezděčně zvuky (vrčení) a také je velmi zmatený a špatně se orientuje. Známý je jeden z případů, kdy byla na psychiatrii přivezena zmatená žena, vrčela, cloumala sebou i policisty kteří ji přivedli. Zpočátku se psycholog domníval, že jde o klasický případ schizofrenie, tedy bludy a rozdvojenou osobnost.

Až když jí dali sedativa a ona se uklidnila, sdělila psychologovi, že sama sebe vidí jako vlka. Že se tak vidí v zrcadle. Po několikatýdenní léčbě pomocí terapie a antidepresiv již viděla v zrcadle svůj obličej. Byla mírně rozrušená. Tvrdila že jedno oko je normální a to druhé podivné, jakoby velmi zlé.
(zdroj: wikipedia.org)