Snímek China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province. (Screenshot-YouTube)
Snímek China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province.(Screenshot-YouTube)

 

Snímek “China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province” (Čínská (ne)přírodní katastrofa: Slzy provincie  S'-čchuan) - byl nominovaný na letošního Oscara v kategorii nejlepší krátký dokumentární film.


Podle britského deníku The Telegraph se film nemůže v Číně promítat a slovní spojení „nepřírodní katastrofa“ (nebo také nepřirozená katastrofa) je na čínském internetu blokováno a cenzurováno.

Deník rovněž uvedl, že když byli poprvé oznámeni nominovaní na Oscara 2010, čínská média dokument ve zprávách buď nezmínila nebo úplně vynechala celou kategorii dokumentárních snímků.

39 minutový film od autorů Matthew O 'Neila a Jona Alperta vypráví příběh rodičů, jejichž děti zemřely při zemětřesení v S'-čchuanu v roce 2008. S'-čchuanské zemětřesení je v Číně velice citlivou otázkou, protože při něm mnozí rodiče přišli o své jediné dítě. Podle oficiálních statistik zahynulo při zemětřesení více než 70 000 lidí, z nichž přinejmenším pět tisíc byly děti, které zemřely, když se zřítily školní budovy. Film zobrazuje protesty rodin a marnou snahu o získání odpovědí od místních úředníků.

 

Někteří lidé mluví o tom, že čínská státní televize pravděpodobně nebude 7. března ceremonii z vyhlašování cen Oscarů přenášet pro případ, že by dokument byl oceněn. Podle rodičů obětí zabily jejich děti nekvalitní budovy z levných materiálů. Číňané přezdívají nekvalitním stavbám “tofu stavby“ podle měkkého sojového sýru. "Mnoho jiných budov v oblasti zemětřesení vydrželo, dokonce i ty, které předtím označili za nebezpečné a neobyvatelné,“ řekl jedna z čínských obyvatel paní Fan. Čtěte více...

Zpráva byla převzata z partnerské televizní stanice NTDTV

 

Pozadí událostí v provincii Sichuan

První část názvu snímku - Čínská (ne)přírodní katastrofa - naznačuje události a fakta, která se skrývají v pozadí zemětřesení v Sichuanu.

 

Čínští odborníci třikrát varovali před hrozícím zemětřesením

Chen Yiwen, poradce Výboru pro předpověď přírodních nebezpečí. (Zhu Jiangua/Velká Epocha)
Chen Yiwen, poradce Výboru pro předpověď přírodních nebezpečí. (Zhu Jiangua/Velká Epocha)

Pan Chen Yiwen, poradce Výboru pro předpověď přírodních nebezpečí (VPPN), uvedl: "Od roku 2006 poskytl VPPN Čínskému seismologickému úřadu předpovědi o možnosti silného zemětřesení v oblasti Wenchuanu při třech různých příležitostech. 3. května 2008 jsem já osobně zvlášť zaslal zprávu s předpovědí na Čínský seismologický úřad."

Krátce po zničujícím zemětřesení v Číně přinesla Velká Epocha informace svědčící o tom, že čínský režim zřejmě ignoroval varování před přicházející katastrofou, což potvrzuje i výrok pana Chena. „Když vedení Čínského seismologického úřadu tvrdí, že nikdy žádné předpovědi nedostalo, tak je to lež,“ říká Chen. Čtěte více...

 

Zprávy čínského režimu záměrně snižují počet obětí zemětřesení v Sichuanu

Po téměř jednom roce čínský režim 7. května konečně oznámil oficiální počet studentů usmrcených v důsledku rozsáhlého zemětřesení v Sichuanu, které se událo těsně před začátkem olympijských her v Pekingu 2008. Úřady uvádějí číslo 5 335 studentů zemřelých nebo nezvěstných, což je číslo několikanásobně nižší, než udávají nezávislé organizace.

Následky zemětřesení z 12. března 2008 v Sichuanu. (Velká Epocha)
Následky zemětřesení z 12. března 2008 v Sichuanu. (Velká Epocha)

Pan Fuhu, člen „Spojeného svazu Ba-Shu", oznámil výsledky svého vlastního vyšetřování v interview na čínském shromáždění v Los Angeles. Řekl: „Podle našich odhadů by měl být počet úmrtí přibližně tři sta tisíc a počet zabitých studentů překročil třicet tisíc, včetně několika dětí předškolního věku."

„Vláda může poskytnout ta nejpřesnější čísla, ale protože jsou úředníci čínské vlády tak zkorumpovaní, snaží se zakrýt počet peněz ukradených ze vzdělávacího systému a vybudování poddimenzovaných 'tou-fu' staveb [1]. Proto se snaží zakrýt pravdu. Počet obětí zemětřesení je pravděpodobně ještě větší než čísla poskytnutá Spojeným svazem Ba-shu." Čtěte více...

 

Nekvalitní výstavba ukazuje na vládní korupci

Policie před soudní budovou v Dujiangyanu se pokouší odstranit desítky rodičů dětských obětí zemětřesení v Sichuanu, kteří zde žádají potrestnání vinníků nekvalitní výstavby školních budov, 3. června 2008. (AP/SITA)
Policie před soudní budovou v Dujiangyanu se pokouší odstranit desítky rodičů dětských obětí zemětřesení v Sichuanu, kteří zde žádají potrestnání vinníků nekvalitní výstavby školních budov, 3. června 2008. (AP/SITA)

Mnozí rodiče zesnulých připisují jejich smrt vládou podporované nekvalitní výstavbě a se svými stížnostmi se vydali až do Pekingu. Ti, kteří se dostali se svojí stížností až do státního úřadu pro stížnosti a odvolání, dostali pouze standardní oznámení: „Stížnost bude zpracována, jakmile to bude možné.“ Mezitím však režim opětovně popřel jakoukoliv existenci nekvalitní výstavby.

Pan Yang Hongbo, vedoucí oddělení výstavby v provincii Sichuan, uvedl, že podle vyšetřování a důkazů zatím nezjistili žádnou stavbu, která by se zřítila kvůli špatné výstavbě - fakta ovšem naznačují, že stavby byly poddimenzovány, aby se ušetřily peníze, které byly úředníky následně zpronevěřeny. Čtěte více...

 

Úředníci vytunelovali fondy pro oběti sichuanského zemětřesení

Podle zpráv Čínského národního kontrolního úřadu (NAO) roste podezření, že zkorumpovaní úředníci zpronevěřili dobročinné fondy určené obětem sichuanského zemětřesení z 12. března 2008. Hongkongské South China Morning Post oznámily, že místní úředníci v některých případech zveličili ztráty utrpěné zemětřesením.

Z nejvážnějšího podvodu médium viní odbory turismu a dopravy městského úřadu v Chongzhou, které zřejmě zfalšovaly údaje o dopadech zemětřesení, aby získaly dodatečný dar až ve výši 1,23 miliard yuanů (3,42 miliard korun). Podle vyšetřování také některá vládní oddělení významně zpozdila distribuci darovaných peněz a zboží obětem neštěstí. Čtěte více...

 

[1] tou-fu - měkký bílý sójový tvaroh, v Číně tak přezdívají stavbám škol, které se zhroutily při zemětřesení v Sichuanu, podle zpráv se tak stalo v důsledku vytunelování fondů na školství a poddimenzování staveb školních budov.