Prezident Oracle Charles Phillips hovoří o strategii Oracle a Sun 27. ledna v Redwood City. (AP/SITA)
Prezident Oracle Charles Phillips hovoří o strategii Oracle a Sun 27. ledna v Redwood City. (AP/SITA)

Po detailní analýze evropského antimonopolního úřadu mohl konečně databázový gigant Oracle vydat 7,4 miliardy USD na nákup Sun Microsystems.

Larry Ellison, výkonný ředitel Oracle, oznámil, že již rok po akvizici Sun Microsystems vzroste celkový hospodářský výsledek Oracle o 1,5 miliardy USD.

Oracle se zdá být jistý tím, že spojením se Sun Microsystems celá společnost výrazně posílí.

„Naše vize pro rok 2010 je stejná, jakou mělo IBM v 60. letech minulého století," říká Ellison ve svém prohlášení. Odkazuje přitom na technologického giganta IBM, který byl dlouholetým lídrem odvětví výpočetní techniky díky vertikální integraci všech složek IT, jako je hardware, software a služby s tím spojené.

Spojení Oracle a Sun Microsystems přináší výrazné posílení oběma stranám. Tato vertikální integrace přinese kompletní sofistikovaná řešení IT technologií a umožní tak Oraclu přímo konkurovat dosud nejsilnější společnosti v oboru - IBM.

Oracle je velmi známý svými databázovými a podnikovými systémy. Během posledních let společnost agresivně expandovala hlavně nakupováním menších firem v oboru, jako byly BEA Systems, Hyperion Solutions, Siebel Systems a PeopleSoft. Všechny tyto firmy nabízely unikátní systémová řešení pro jiné společnosti.

S nákupem Sun Microsystems získal Oracle přístup ke špičkovým datovým serverům, na kterých mohou systémy Oracle běžet, dále pak rovněž špičkové síťové systémy pro ukládání dat a další hardwarová řešení.

Oracle také získává přístup k velmi známé programovací platformě Java, vyvinuté právě Sun Microsystems. Java je skutečně všudypřítomná v systému většiny společností. Přestože byla původně Java vyvinuta jako platforma nové generace pro běžné spotřebitele, nikdy se na trhu desktopových počítačů pořádně neuchytila. Naopak je silně využívána k tvorbě serverových aplikací. Také Oracle využívá Javu v mnoha svých produktech a řešeních.

Analytici z oboru říkají, že pokud jde o Javu, Oracle bude pokračovat v zavedené politice a postupech Sun Microsystems, stejně tak i co se týče široce využívaných databází MySQL - databáze s otevřeným zdrojovým kódem, kterou získal Sun Microsystems ještě před fúzí s Oracle.

Article in English