Značka internetového aukčního portálu eBay zdobí ředitelství firmy v San Jose v Kalifornii. (AP/SITA)
Značka internetového aukčního portálu eBay zdobí ředitelství firmy v San Jose v Kalifornii. (AP/SITA)

Ebay Inc., internetový aukční server, zaznamenal během posledního čtvrtletí loňského roku dvouciferný růst objemu obchodů zprostředkovaných přes PayPal a různé nákupní servery - další znamení, že spotřebitelé začínají více utrácet.

Hrubý objem obchodních transakcí na eBay vzrostl o 24 procent a tržby oproti stejnému loňskému období narostly o 15 procent. Obě čísla přesáhla očekávání analytiků. Společnost navíc navýšila svůj plán na rok 2010.

Příjmy z PayPalu, zahrnující online platby a bankovní převody, stouply o 28 procent. Divize trhu PayPalu, která zahrnuje eBay.com, StubHub.com a Shopping.com, rovněž zaznamenala mírný vzestup. Ebay má nyní 90,1 milionu registrovaných uživatelů, což je oproti roku 2008 zlepšení o 3 procenta.

Vzpruhu tržeb společnosti měl za následek listopadový prodej Skypu, on-line komunikační platformy, za 1,9 miliardy dolarů jisté skupině investorů. Ebay má ve Skype stále 30% podíl, čelí ale rozepři ohledně některých patentů Skypu.

Výsledky eBay jsou důvodem k sebejistotě pro generálního ředitele Johna Donahoea, který je právě uprostřed svého tříletého plánu vytáhnout firmu z neslavných čísel. Ebay také pracuje na novém designu své hlavní stránky, aby zlepšil dojem zákazníků.

„Schopnost eBay výhodně propojit kupující a prodejce napříč hranicemi stále zůstává konkurenceschopnou silou," prohlásil tento týden Donahoe při konferenčním hovoru s analytiky. „Kupující reagují a naši nejlepší prodejci jsou na koni, a my jim budeme nadále zvedat laťku," uvedl.

Tržby v zahraničí vzrostly o 21 procent, obzvlášť v Číně a Koreji, a o 11 procent v Severní Americe.

„Vypadá to, že restrukturalizační snahy společnosti překonaly naše očekávání," napsal analytik serveru Morningstar Larry Witt v poznámce k výzkumu. „Celkově máme dojem, že tyto výsledky potvrzují naši tezi, že eBay zůstane jedním z nejpopulárnějších nákupních serverů, a PayPal bude dominovat v oblasti internetových plateb."

Transakce přes mobil

Možnost nakupovat či prodávat kdekoliv se zrovna nacházíte je úspěšnou strategií všech on-line maloobchodních firem, a segment uživatelů eBay, kteří transakce uskutečňují přes mobilní telefony, začíná rychle narůstat, tvrdí společnost.

Spotřebitelé přes své telefony loni vyřídili objednávky v hodnotě více než 600 milionů dolarů a aplikaci eBay pro iPhone si v iPhone App Store, jež patří společnosti Apple, stáhlo více jak sedm milionů uživatelů.

„Mobily jsou nyní často skloňovány a není pochyb o tom, že iPhone a smartphony obecně spotřebitelům po celém světě ukázaly, jakými schopnostmi může mobilní zařízení disponovat," odpověděl Donahoe ve zmíněném konferenčním hovoru na otázku týkající se prodejů přes telefon.

Povaha obchodů na eBay - on-line aukce a peněžní transakce přes PayPal - se pro mobilní telefony dobře hodí, uvedl.

On-line platby

Mobily a PayPal se jednoznačně zdají být hnacím motorem eBay. Donahoe očekává, že tržby z PayPalu možná překonají ty z internetových nákupních serverů, jelikož spotřebitelé i obchodníci provádějí stále více transakcí přes internet a potřebují bezpečný způsob, jak své peníze převádět.

Na vytvoření integrovaných PayPal aplikací zprostředkovávajících otevřené on-line platby pracuje více než 12 000 vývojářů různých společností.

Article in English