Fotografie Alice Liddellové, pořízená Lewisem Carollem. (publicdomain)
Fotografie Alice Liddellové, pořízená Lewisem Carollem. (publicdomain)

Slavný příběh Alenky, která se skrze králičí noru dostane do říše kouzel, zná snad každý. Málokdo však ví, jak samotný příběh vznikl, a že autorem „podivného“ díla je anglický matematik a logik Charles Ludwidge Dodgson.

Dílo Alenka v říši divů, též známé jako Alenčina dobrodružství v podzemní říši z roku 1865, napsal anglický matematik údajně pro malou holčičku Alici Liddellovou. Dílu se následně dostalo velké pozornosti - čtenáři a kritici jej označili za mimořádné.

Podle dostupných informací se nápad na příběh zrodil při společné plavbě Charlese Dodgsona a tří malých sester - Loriny Charlotty, Alice Pleasanci a Edith Mary Liddellových. Dodgson s nimi údajně cestoval na loďce po řece Temži, po níž se plavili z Oxfordu do Godstowu.

Během plavby chtěla malá Alice, aby jim Dodgson vyprávěl nějaký pohádkový příběh, a tak přišel s vyprávěním o Alence, která se svým pádem do králičí nory dostala do bizarně fantastického pohádkového světa v podzemí.

Alice několikrát na Dodgsonovi žadonila, aby jí příběh napsal a mohla si ho kdykoliv znovu přečíst. Dodgson nakonec podlehl přání dítěte a napsal příběh, který nazval Alenčina dobrodružství v podzemní říši (Alice's Adventures Under Ground).

O vánocích roku 1864 dostala malá Alice od Dodgsona vánoční dárek v podobě přepracovaného a rozšířeného vyprávění i doplněného černobílými ilustracemi. O rok později příběh vyšel v knižní podobě s profesionálními ilustracemi Johna Tenniela a s názvem Alenka v říši divů.

Alenka a kočka Šklíba (kresba Johna Tenniela/ publicdomain)Houseňák s vodní dýmkou (kresba Johna Tenniela/ publicdomain)
Alenka a kočka Šklíba. Houseňák s vodní dýmkou. (kresba Johna Tenniela/ publicdomain)

 

Hlavní postava příběhu je neustále ohromená Alenka, která je chycena v imaginativním světě plném podivuhodností. Alenka se stává jednou zkoprnělou, jindy zas tvrdohlavou dívenkou, která přichází s ráznými řešeními fantazijních zápletek, které pro ni vytvářejí obyvatelé podzemní říše. Alenka dokáže být ochotná a přívětivá, ale také neústupná až tvrdošíjná, a přitom stále dětsky sympatická.

Dodgsonovo umění logicky svázat absurdní příběhy světa v celé šíři a jeho znalost dětského chování přinesly jeho dílu světové uznání a jeho příběh se stal mnohokrát zfilmovanou a adaptovanou literární klasikou. V roce 1872 se Dodgsonovo dílo dočkalo svého pokračování, nazvaného Za zrcadlem a co tam Alenka našla (Through the Looking Glass and What Alice Found There).

Čajová seance (kresba Johna Tenniela/ publicdomain)Šachovnice (kresba Johna Tenniela/ publicdomain)
Čajová seance. Šachovnice (kresba Johna Tenniela/ publicdomain)

 

Úryvek z knížky Alenka v říši divů:

 

 
Bílý král: Mám hlad. Dej mi sendvič. Další.
anglo-saský posel: Už mi tu zbylo jen seno.
Bílý král: Sem s ním. Na hlad je seno dobré.
Alenka: Studená sprcha by podle mě byla lepší.
Bílý král: Já neříkám, že je lepší. Já říkám, že je dobré.

(Jako hlavní chod přinesou kýtu.)
Rudá královna: Kýta. Alenka. Alenka. Kýta. Odnést kýtu.
(Nyní je přinášen dezert.)
Rudá královna: Pudink. Alenka. Alenka. Pudink. Odnést pudink.
Alenka: Nechte tady ten pudink.
(Řízne do pudinku nožem.)
pudink: To je neslušné. A co kdyby chtěl někdo krájet tebe?
Rudá královna: Tak mu odpověz. Nemůžeš přece mlčet, když s tebou mluví pudink!

 

Charles Lutwidge Dodgson

Charles Lutwidge Dodgson (publicdomain)
Charles Lutwidge Dodgson. (publicdomain)

Narodil se 27. ledna 1832 v Daresbury v Cheshiru. Proslavil se pod pseudonymem Lewis Carroll. Charles Dodgson byl anglický spisovatel, matematik, logik, učenec, anglikánský diákon a fotograf.

Po dvou dílech o malé Alence je jeho dalším nejproslulejším dílem alegorická báseň The Hunting of the Snark (Lovení Snárka) z roku 1876. Caroll publikoval také odborné texty z oblasti matematiky, ale jeho posledním dílem je kniha Sylvie a Bruno z roku 1889.

Mladý Charles Dodgson byl asi 180 cm vysoký, štíhlý a hezký, měl vlnité hnědé vlasy a modré oči. Jako ještě velmi malé dítě prodělal horečku, jejímž následkem ohluchl na jedno ucho. V sedmnácti letech měl několik záchvatů černého kašle, což mu nejspíše způsobilo chronickou slabost hrudníku v pozdějších letech jeho života. Jediná zjevná vada, která přetrvala do dospělosti, bylo to, čemu říkal svoje „rozpaky“ - koktavost, která se začala projevovat v raném dětství a která ho sužovala po celý život.

I když Dodgsona koktavost trápila, nikdy nebyla tak rušivá, aby ve společnosti nemohl využít své jiné přednosti. V době, kdy si lidé běžně zařizovali svou vlastní zábavu a zpěv a recitace byly požadovanými společenskými dovednostmi, byl Dodgson dobrým bavičem. Zpíval docela přijatelně a před publikem se nebál. Byl mistr v imitování a vyprávění a údajně i docela dobrý v šarádách.

Zdroj: Wikipedie

 


Přečtěte si:
Film: Alenka v říši divů/ Alice in Wonderland