Z Antoniových termálních lázní zbyly už jen trosky, rozprostírající se podél břehu Tuniského zálivu. (Olivier Chartrand / Velká Epocha)
Z Antoniových termálních lázní zbyly už jen trosky, rozprostírající se podél břehu Tuniského zálivu. (Olivier Chartrand / Velká Epocha)

Kromě nádherné krajiny vábí Tunisko spoustu turistů také díky bohaté historii a pohodovým přístupem místních obyvatel.

Vzhledem k tomu, že se nalézá na nejsevernějším cípu Afriky, je tento stát překrásnou vstupní branou do exotického arabského světa. Nádherná země, ležící přímo u Středozemního moře, je dokonalou kombinací slunečních paprsků, pláží a kultury - ideální volba pro ty, kteří chtějí o příští dovolené zkusit něco nového.

Kartágo

Obdivovatelé kultury si jistě zamilují malebné město Kartágo v severní části země, kde stojí prezidentský palác a sídlí většina velvyslanců. Kartágo je součástí seznamu světového dědictví UNESCO a kolébkou punské (kartaginské) civilizace, jež byla založena Féničany. mocným to národem, jehož vojenskou a hospodářskou převahu dokázali překonat až Římané.

Mezi místa, která by žádný návštěvník rozhodně neměl minout, patří Antoniovy lázně a pahorek Byrsa, kde se nacházejí trosky starověkého města Punic,  ležícího ve stínu katedrály svatého Ludvíka.

Katedrála svatého Ludvíka

Katedrála svatého Ludvíka (Olivier Chartrand / Velká Epocha)
Katedrála svatého Ludvíka (Olivier Chartrand / Velká Epocha)

Na vrcholu pahorku Byrsa se rozprostírají historické pozůstatky hned tří pradávných civilizací: kartaginské, římské a západní. Ihned po příjezdu však každého uchvátí nádherná a neposkvrněná bělost katedrály svatého Ludvíka. Francie, někdejší koloniální mocnost, zde nechala tento katolický chrám postavit na konci 19. století – na počest krále Francoise IX., který zahynul během křížových výprav.

Pozůstatky punských a římských civilizací se nacházejí i za katedrálou a ostatní artefakty z období křížových výprav jsou k vidění u sochy Ludvíka IX. Je tu i muzeum, ve kterém nalezneme předměty z období, kdy bylo město na vrcholu své slávy. V nedalekém okolí je hlášeno velké množství archeologických nálezů a celé místo tak slouží jako jakýsi časoprostorový most mezi světem antiky a světem současnosti.

Antoniovy termální lázně

Místem, které nabízí bezkonkurenčně nejhezčí výhled na okolí, jsou Antoniovy lázně. Jedná se o poslední zbývající zříceninu římských lázní, jež se v Kartágu zachovaly. Tento obdivuhodný turistický skvost se rozpíná na více než dvou stech metrech podél Tuniského zálivu. Impozantní rozměry této budovy, co do šíře a rozlohy, podtrhují význam města pro římskou říši. Cestou sem je třeba projít skrze nádherný parčík, na jehož konci – skoro jako ve snu – stojí dva poslední pilíře toho, co kdysi bývalo největší římskou veřejnou lázeňskou budovou v Africe.

Kontakt s místními obyvateli

Ať už se chystáte navštívit kteroukoliv zemi, platí jedno pravidlo. Kromě turistických míst je třeba brát v potaz i místní obyvatelstvo. V Tunisku je kontakt s místními usnadněn tím, že vám, alespoň v nejfrekventovanějších částech lidé bez problémů odpoví ve francouzštině či v angličtině. Tunisané jsou zdvořilí a slušní. V Tunisku, narozdíl od mnoha jiných turistických míst na světě, prostě nemáte pocit, že jste jen další figurkou v soukolí cestovního ruchu.

V Tunisku, které je navíc stabilní  politicky i sociálně, se zkrátka člověk musí cítit bezpečně. Bezplatné vzdělání je poskytováno až po vysokoškolskou úroveň (obdobně jako ve Francii), a ke stabilitě země přispívá rovněž i fakt, že děti jsou povinny chodit do školy až do svých 16 let. Samozřejmě, hovořit o tuniské demokracii v pravém slova smyslu by bylo lehce naivní. Ostatně i podle sdružení Reporters without Borders tu svoboda slova nemá zrovna na růžích ustláno, ale na druhou stranu jsou tu na stáncích k mání veškeré významné francouzské deníky.

Tuniské ženy

 

Mladé tuniské dívky po skončení školního dne (Olivier Chartrand / Velká Epocha)
Mladé tuniské dívky po skončení školního dne (Olivier Chartrand / Velká Epocha)

Protože jsme v arabské zemi, je trochu s podivem, že ženy jsou v místní společnosti přijímány velice rovnocenně a zdá se, že jsou dokonce patřičně emancipované. Jelikož i ženy zde mají volný přístup ke vzdělání, není problém narazit na ně i v profesích typu lékařka, policistka či dokonce taxikářka. Většina žen také nosí rozpuštěné vlasy a pod závojem je schovává jen malé procento z nich. Podle průvodců je zakázáno zakrývat tvář hidžábem nebo nosit burku. Tunisko je zkrátka volnomyšlenkářský stát, i když některé z islámských hodnot jsou do určité míry součástí každodenního života.

Pro mnoho Tunisanů je nošení závoje přes vlasy čistě jen otázkou osobní volby (eventuálně volby rodiny) a závisí čistě a jen na hodnotách a přesvědčení, které vyznává žena samotná. Nosí-li tuniská žena závoj, nestydí se a nosí jej s grácií.

Jednou z věcí, která činí Tunisko neodolatelným, je i neskutečná elegance místních žen. Dokonce i v chudších oblastech ženy věnují svému vzhledu ohromnou péči. Jejich pronikavé oči a překrásné úsměvy ve stylu Mony Lisy v sobě mají všechen šarm moderní ženy a zároveň veškerou krásu Středního východu.

Article in English