Vláda schválila zdvojnásobení záruk na bankovní vklady.

Ilustrační foto. (Lukáš Kudláček)
Ilustrační foto. (Lukáš Kudláček)
Záruky, které byly v minulém roce 2008 navýšeny z důvodu hospodářské krize na 50.000 EUR a 100 procent vkladů (předtím bylo pojištěno jen 90 procent vkladů), dnes vláda schválila navýšit na 100 000 EUR, což je v přepočtu necelých 2 600 000,-Kč. Banky budou také přispívat do Fondu pojištění vkladů 1,6krát více, než doposud. Nyní finanční instituce přispívají do fondu 0,1 procentem vkladů.

Změna výše záruk u bankovních vkladů proběhla v souladu s novou směrnicí EU a měla by platit od roku 2011. Novou směrnici musí ještě schválit parlament a prezident.

Nová směrnice má rovněž zkrátit lhůtu pro vyplácení náhrad za pojištěné vklady, a to na 20 dní. V dnešní době musí Fond pojištění vkladů (FPV) začít vyplácet náhrady za pojištěné vklady do tří měsíců od data oznámení o neschopnosti pojištěné instituce dostát svým závazkům. Vyplácení náhrad trvá po dobu pěti let ode dne jejich zahájení.

Pojištěny jsou vklady fyzických a právnických osob v české nebo cizí měně, a to včetně úroků. Pojištění se nevztahuje na vklady bank, finančních institucí, zdravotních pojišťoven a státních fondů. Pojištěnými institucemi jsou banky, družstevní záložny nebo stavební spořitelny.

Zdroj:  financninoviny.cz , e15.cz