20091208_caj_zeleny
Čajovník. (flickr.com)

Zelený a černý čaj jsou listy stále téhož keře čajovníku. Jeho latinský název zní půvabně – camellia a jeho název pochází – kupodivu z Čech. Opravdu, jméno Kamel patřilo českému botanikovi a jezuitskému misionáři Josephu Georgu Kamelovi, rodákovi z Brna, který v 17. století působil na Filipínách. Tento botanik vydal herbář léčivých rostlin ostrova Luzon na Filipínách a rostliny, které v něm popsal, mají zkratku Kamel.

Čajovník byl objeven a popsán byl roku 1753 Carlem Linném. Ovšem první herbář, jenž nese záznamy o čaji, pochází z Číny a vznikl před 1500 lety. U keřů se zpravidla jedná o čajovník čínský a čajovník asamský.

Rod Camellia je stálezeleným stromem nebo keřem v tropických i subtropických pásmech. Jako strom dorůstá do výšky až 15 metrů, mnohé kultury jsou však cíleně pěstovány ve formě keřů pro snadnější sklizeň a lepší výnosy.

Účinky zeleného čaje

Zelený čaj – sušené lístky čajovníku - nezachutnají každému. Pro někoho je zelený čaj lahodný a osvěžující nápoj, pro jiného má jenom nevýraznou chuť sena. Navíc je doporučováno pít jej čistý, bez cukru, mléka, citrónu a jiných přísad.

Nicméně v posledních letech popularita zeleného čaje stoupla. Zelený čaj obsahuje množství vitamínů, minerálních látek, povzbudivého kofeinu, tříslovin, aminokyselin atd. Mnohými odborníky je považován dokonce za lék proti rakovině, stačí údajně pár šálků denně...

Zelený čaj především zvyšuje dobrou náladu. Rovněž působí skvěle jako tělesný termoregulátor, při vyšších teplotách tělo ochlazuje, při nízkých rozehřívá. Dobře účinkuje také proti zubnímu kazu, působí jako antibiotikum a mimo jiné snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi. V letním horku vás pár šálků zeleného čaje příjemně osvěží, zbaví žízně a pocení. Dokáže ochladit tělesnou teplotu až o 1 stupeň Celsia, což je relativně hodně.

Náš tip: Čínský zelený čaj Gunpowder – střelný prach, je dobrým základním čajem pro ty, kdo chtějí začít s pitím zeleného čaje. Není drahý a při správné přípravě i chuťově dobrý. K jeho vyluhování doporučujeme půl minuty, pak není hořký a chutná skvěle. Další výluh z téže dávky také dobře poslouží. Přejeme příjemné posezení u čajové konvice s požitkem chuti i vůně.