Silvestrovský ohňostroj nad Funchalem. (Bernd Kregel)
Silvestrovský ohňostroj nad Funchalem. (Bernd Kregel)

Vánoce se slaví každý rok po celém světě a jsou to asi nejoblíbenější svátky vůbec. Přinášejí s sebou různorodé tradice, ale znáte ty, které se drží na ostrově Madeira?

Madeira je samostatný ostrov, ležící nedaleko pobřeží severní Afriky. Byl znovuobjeven portugalskými námořníky začátkem 14. století a od té doby patří Portugalsku.

Zvyky ostrova jsou dědictvím katolických portugalských průzkumníků, kteří náhodou narazili na toto souostroví před více než pěti sty lety. I poté byla ale Madeira považována za něco výjimečného.

Jesličky na vánočním trhu. (Bernd Kregel)
Jesličky na vánočním trhu. (Bernd Kregel)

Ostrov, ležící na stejné rovnoběžce jako Casablanca, je pozoruhodně chladný během léta a díky pasátům teplý v zimních měsících. Toto vynikající klima je hlavním faktorem madeirské zvláštní pěstitelské sezony a jméno „Květinový ostrov“ si skutečně zaslouží. Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) tu v prosinci hojně rozkvétá a pokrývá ostrov svými červenými květy.

Hornatý terén ostrova zaujme takřka každého. Madeira je pouze 35 km dlouhá a 13 km široká. Sopečný hřeben, vyhaslé krátery, hluboká údolí a špičaté vrcholky hor však dělají ostrov mnohem větším a zajímavějším, než jiné ostrovy podobné rozlohy.

Nejjižnější část Madeiry zaujímá město Funchal, „Město světel“. Celý prosinec je zasvěcen vánočním oslavám. Osvětlené je tu úplně všechno. Už dlouho před 24. prosincem jsou ulice zkrášleny zářícími věnci. Žádný z kostelů by nebyl dost velký na to, aby se do něj vešlo nespočetné množství jesliček, vystavených podél hlavní ulice ve Funchalu. Vytváří tak dojem, že se všichni pastýři, králové, andělé a Svatá rodina přemístili právě do Funchalu.

Zdejší občan na silvestrovské přehlídce. (Bernd Kregel)
Zdejší občan na silvestrovské přehlídce. (Bernd Kregel)

Čím jsou Vánoce blíže, tím je nálada na ostrově svátečnější. Přesně to pravé pro mnoho přijíždějících návštěvníků, kteří se nemohou nasytit krásami interiérů místních kostelů. Zmiňme alespoň Jezuitský kostel, kostel svaté Kláry nebo kostel Nossa Senhora Do Monte.

Ti, kteří se rozhodnou navštívit vyhlídku nad městem buď taxíkem, nebo pěšky, jsou odměněni dech beroucím pohledem na Funchal a jeho přírodní přístav.

Jsou dvě možnosti, jak se dostat zpět dolů do Funchalu. Jednou z možností je jet lanovkou vedoucí nad barevnými střechami města, tou druhou je pak jízda na saních „poháněných“ dvěma chlapíky, kteří je zároveň řídí strmými uličkami města. Jakmile se do nich posadíte, saně naberou velkou rychlost. Nezřídka se stává, že začnou pasažéři skrz zatnuté zuby odříkávat modlitby, obzvláště pak, když se blíží ke křižovatce, kde není výhled na přijíždějící auta. Nějakým způsobem se však cestující vždy dostanou do svého cíle živí a zdraví.

Jízda na saních. (Bernd Kregel)
Jízda na saních. (Bernd Kregel)

Zlatý hřeb silvestrovského večera je pak ohňostroj, pečlivě připravovaný několik dní podél pobřežních promenád a na několika ostrovních vyvýšeninách. Umělci připravují velkolepé představení jednoho z největších ohňostrojů v Evropě.

Podívaná začíná přesně o půlnoci. Oblohu zaplňují výbuchy a barevný déšť se snáší na „Město světel“. Během silvestrovské noci o této přezdívce nikdo nepochybuje.

Article in English