Dubai, Spojené arabské emiráty. (uniquebuildings/ flickr)
Dubaj, Spojené arabské emiráty. (uniquebuildings/ flickr)

Dubaj, Spojené arabské emiráty – Dubaj je sice domovem nejvyšší budovy světa, největšího umělého ostrova a nejexkluzivnějšího hotelu, ale velké ambice města pro budoucí rozvoj se možná stanou utopií. Největší státní developer totiž nedávno šokoval světové trhy oznámením, že požádal o pozastavení splátek svých dluhů.

Znalci varují, že žádost společnosti Dubai World o odložení splátek svého téměř šedesátimiliardového (v dolarech) dluhu může poškodit pověst emirátu jako centra obchodu. Může se stát, že získat fondy na budoucí projekty od zahraničních bank může být takřka nemožné.

„Tohle způsobilo finanční pověsti Dubaje obrovskou škodu,“ říká Jima Krane, autor knihy „City of Gold, Dubai and the Dream of Capitalism" (Město zlata, Dubaj a kapitalistický sen).

„Jedná se o společnost, která usiluje o to, aby se stala obchodním centrem celého regionu, a teď  vidíme, jak se její finanční důvěryhodnost řítí do propasti. To je úplným opakem všeho, o co se dubajští vládci snaží.“

Z titěrné rybářské vesničky, jejíž hlavní ekonomika byla závislá na lovu perel, se Dubaj v 50. letech rozrostl na rozlehlou metropoli se zářícími mrakodrapy.

V lednu SAE formálně otevřou 818 metrů vysoký Burj Dubai, který je vrcholným završením rychlého rozvoje, který trval přes půl století.

Ale není všechno zlato, co se třpytí. Během posledních dvou let bylo zastaveno mnoho stěžejních projektů, včetně dalších dvou palmových ostrovů, které vlastní Nakheel, dceřiná společnost Dubai World. Tisíce pozemkových investorů tak skončilo s finanční ztrátou.

V pondělí projela světovými trhy vlna paniky, když začalo být jasné, že vláda se za dluh svého největšího konglomerátu nezaručí.

„Je pravda, že vláda je vlastníkem Dubai World, ale při založení firmy bylo rozhodnuto, že by měla dostávat finance na základě životaschopnosti svých projektů, ne na základě vládních záruk,“ řekl v rozhovoru pro dubajskou televizi Abdulrahman Al Saleh, ministr financí, když se ho tázali, zda se vláda za dluh zaručí.

„Věřitelé by měli nést část zodpovědnosti,“ prohlásil Al Saleh.

Tento postup může mít dopad na zahraniční banky, které jsou věřiteli a mezi které patří giganti jako HSBC, Standard Chartered a RBS.

Oznámení přichází poté, co ústřední banka SAE v neděli prohlásila, že poskytne likviditu místním bankám, které jsou dluhu vystaveny.

Podle Kranea mohly být půjčky nabídnuty Dubai World na preferenčním základě, protože panovalo přesvědčení, že se jedná o státní dluh.

Dubajští analytici nazvali vztah mezi Dubají a jejími společnostmi, vlastněnými státem, jako „mlhavý“.
„Všechno, co má spojitost s Dubají, poklesne na hodnotě,“ tvrdí Krane. „Bude nesmírně těžké napravit způsobenou škodu.“

Vláda v Dubaji 25. listopadu oznámila, že společnost Dubai World požádá u věřitelů o smlouvu o pozastavení splátek a prodloužení celkové splatnosti půjčky do 30. května 2010. Tento tah vedl k největšímu pádu asijských akcií za poslední tři měsíce a nejhorší pohromě na evropském trhu od letošního dubna.

V pondělí poklesl dubajský index finančního trhu o 7,3 procenta, to je největší jednodenní propad od října 2008. Index Abu Dbahi, ADX, spadl o 8,3 procenta. 

Article in English


Přečtěte si:

Dubajský investor: "Velmi se nám to líbilo"