Camargue je jeden z největších evropských přístavů pro jachty s 4600 místy na kotvení.
Camargue je jeden z největších evropských přístavů pro jachty s 4600 místy na kotvení.
(se svolením Elke Backertové)

Ospalá rybářská vesnice se změnila v ráj turistů.

Le Grau-du-Roi je středozemské rekreační středisko v regionu Gard v jižní Francii. Člověk zde může vychutnat kouzlo francouzské rybářské vesnice a zároveň luxus jednoho s nejvelkolepějších evropských přístavů jachet a sportovních lodí.

Le Grau du Roi byl pojmenován po členech vládnoucí královské rodiny. Spojili tak jejich tituly s ústím přírodního kanálu v deltě Rhony, který leží západně od oblasti Languedoc. Tato vesnice se změnila z malebné, idylické rybářské osady na oblíbený magnet turistů.

Až do roku 1850 tu žilo pouze pět set obyvatel. Od té doby se vesnice rozvinula v ceněné prázdninové letovisko, kde návštěvníci převyšují počtem místní obyvatele. Není divu, když se tu můžete projít po  osmnácti kilometrech úchvatně čistých písečných pláží, které jsou široké až 700 metrů. V koupací oblasti nenajdete žádné nečekané hloubky ani zrádné mělčiny. Křišťálově čistá oceánská voda dělá z těchto pláží ideální místo pro děti.

Místní rybáři jezdí každé ráno za obchody a prodávají podél pobřeží svoje čerstvé úlovky z předchozího večera. Zdejší obyvatelé i turisté stojí každé ráno fronty, aby si nakoupili čerstvé mořské plody. S pětačtyřiceti loděmi zde sídlí jedna z největších rybářských flotil na středozemním pobřeží Francie. Většina z nich používá malé vlečné sítě.

Stádo bílých koní prohánějících se na pastvinách v Camargue. (Barbarossa/wikipedie)
Stádo bílých koní prohánějících se na pastvinách v Camargue. (Barbarossa/wikipedie)

Zvyšující se zájem turistů vedl ke svěření přístavu architektovi Jeanovi Balladurovi. V šedesátých a sedmdesátých letech pomohl vybudovat nejimpozantnější evropský prázdninový přístav, La Grande-Motte, doplněný o blízké apartmány a s kapacitou pro kotvení 4 600 lodí. Město dokáže ubytovat až 30 000 lidí a zároveň je zde i mnoho soukromých vil, které jsou přístupné pouze po vodě.

Německy mluvící švýcarský podnikatel Alain zde poskytuje lidem projížďky na lodích. Za dospělého si účtuje 4 a za dítě 2 Eura. Lidé tak mají možnost přímo z vody zcela uspokojit svou zvědavost, co se přístavu týče. Na druhé straně si můžete udělat i krásnou procházku z města Le Grau du Roi do přístavu Camague. Z lodi mohou turisté pozorovat vzácné plameňáky, unikátní racky, vlaštovky a vodouše – ti všichni obývají solná ložiska v blízkosti přístavu. V dálce může člověk pozorovat až mystickou scénu: půvabné, plaše se pasoucí bílé koně z Carmague.

Typický Camargueský býk. (se svolením Elke Backertové)
Typický Camargueský býk. (se svolením Elke Backertové)

Camargue je lemován bažinami a oceánskou deltou, kde se daří více jak třem stovkám druhů ptáků. Mnoho z nich je vzácných, stejně jako některé rostliny zde rostoucí. Je to jeden ze tří nejdůležitějších evropských mokřadů a nabízí útočiště ohroženým druhům. V této jedinečné krajinně nacházejí návštěvníci vyrovnanost a znovuzrození.

Camargueského býka místní považují za svůj symbol a připisují mu výjimečné schopnosti. Je dychtivě fotografován, sochán jak realisticky, tak abstraktně a lidé mu vzdávají úctu. Zobrazení býka zdobí zdi mnoha veřejných i soukromých zařízení. (Není to ten býk, kterého známe ze španělských býčích zápasů.) Jsou tu býčí ranče, nazývané „manade“, které se specializují na chov těchto zvířat pro speciální účel -„Course camarguaise“ – každoroční, vskutku barvitou slavnost „býčího běhu“.

Mořská sůl z Carmague je gurmánská delikatesa prodávaná po celém světě. (easyrab/flickr)
Mořská sůl z Carmague je gurmánská delikatesa prodávaná po celém světě. (easyrab/flickr)

Další atrakce lákající mnoho turistů je mořské akvárium. Ve dvou patrech mohou lidé pozorovat ta nejexotičtější mořská stvoření. Toto místo je také známo jako azyl pro poraněné mořské živočichy, kteří jsou po uzdravení vypuštěni zpět do jejich přirozeného prostředí.

Pro ty, kdo mají zájem o okolní krajinu, budou fascinující solná ložiska a rýžová pole... (Mořská sůl z Carmague je gurmánská delikatesa prodávaná po celém světě.) Na městské zdi, postavené kolem starého města Aigues-Mortes, se zatím zub času vůbec nepodepsal.  Je uspořádána jako bludiště s mnoha východy,  měří 1600 metrů a trvá to několik hodin, než ji pomalou chůzi celou obejdete.

Na první pohled vás do Carmague budou lákat jeho malebné oceánské vesničky a zábava, kterou skýtají. Celkově však tento region nabízí něco pro každého, kdo chce vidět a užít neomezené bohatství přírody.

Article in English, článek v němčině