Horkovzdušný balón s bručivým sykotem stoupá vstříc modrým dálavám. Mezi hosty na palubě je i slavný šéfkuchař Johann Lafer. Jen stěží skrývá lásku ke své vlasti – Štýrsku, obzvlášť, když má možnost sdílet ji dnes s ostatními.

Steiermark, známý u nás jako Štýrsko, je stát v Rakousku. Bývá označováno za „zelené srdce Rakouska“. Při pohledu na ledovce v Dachsteinu či obří vinice je hned každému jasné, že se jedná o jeden z mála neporušených koutů přírody, které v Evropě zůstaly zachovány.

Nenápadné, zároveň však zvědavé pohledy ostatních cestujících se mísí s obavami nahlédnout přes okraj koše balónu do hlubiny rozprostírající se pod nimi.

Těm, kteří obavy překonají, se však naskytne dech beroucí pohled. Pod nimi se totiž rozkládá dokonalá symbióza mezi architektonickými krásami a přírodou samotnou. Jejich vzájemná kombinace se tu snoubí v oku lahodící stavbě – Rogner Bad Blumau.

20091127_cestovani_styrsko2
POHLED Z BALONU: Hosté v horkovzdušném balóně shlíží na Hundterwasser v Blumau. (Foto poskytl Bernd Kregel)

Rogner Bad Blumau je lázeňský hotel, jehož plány navrhl známý rakouský architekt Friedensreich Hundertwasser. Realizací tohoto projektu si splnil svůj celoživotní sen o vybudování ekologicky prospěšné budovy.

Pro jeho styl je typická absence pravých úhlů, stejně jako fakt, že jeho budovy zpravidla dokáží přitáhnout pozornost už zdálky. Na první pohled je také těžké rozpoznat střechy – jsou totiž pokryté trávou, což pozorovatelům stěžuje orientaci ve stavbě. Jediné, co se dá jasně rozpoznat už z dálky, je tyrkysový povrch venkovních bazénů.

Když se tu na konci minulého století těžaři pokoušeli najít černé zlato, neuspěli. Místo toho však narazili na štýrské termální prameny – což byl objev mnohem cennější!

Voda, prýštící ze země, má teplotu 100 stupňů Celsia – je tedy na bodu varu. Architektův pseudonym, „Hundertwasser“, je složeninou slov „sto“ a „voda“ a stal se tak jedním z důvodů, proč se do tohoto projektu nakonec zapojil.

Pohledy osazenstva balónu se pomalu upínají k nekonečným dálavám. Nikdo zatím neví, kam přesně balón poletí - osudy pasažérů má teď v moci vítr.

20091127_cestovani_styrsko5
ŽIVOT NA VENKOVĚ: Klasická místní farma. (Foto poskytl Bernd Kregel)

Kulatý stín balónu se prohání přes louky, pole a vesnice, podél stromy olemované řeky v oblasti Safen a pak směrem k severozápadu. V dáli lze na pozadí zapadajícího slunce spatřit Bad Waltersdorf  - oblast horkých pramenů, další kouzelné místo naší planety. Johann Lafer jen s úsměvem přikyvuje.

20091127_cestovani_styrsko3
PŮVAB STARÉHO SVĚTA: Staré město Graz vás vítá. (Foto poskytl Bernd Kregel)

Soumrak vyvolává v pasažérech myšlenky na jídlo, a tak balón přistává v blízkosti historického hotelu Schlosshotel Obermayerhofen. Stylové prostředí tohoto zařízení je v dokonalém souladu s jeho pověstnou nabídkou delikates, která rozhodně neslouží jen k pohoštění novomanželů, kteří v oblasti často tráví své líbánky.

V menu předkrmů lze narazit na lahůdky, jako kousky humra s norským marinovaným lososem s chřestovou pěnou a čerstvými sýrovými knedlíky. Jako další chod přichází králičí filet, zabalený v bramborové krustě se špenátem a baby karotkami, následován dlouhou nabídkou dezertů.

O výběr jídla se postaral sám Johann Lafer. Nálada ve skupině začíná být stále družnější, na čemž jistě nese svůj díl i štýrské bílé víno. V menu u něj stojí citát, který kdysi vyřkl Albert Schweitzer: „Važ si života“. Na tento hotel by ale určitě pasovala i věta: „Važ si dobrého jídla.“ Jídlo, o kterém mluvíme, totiž sestává pouze z kvalitních, domácky pěstovaných potravin z přilehlých oblastí.

Jejich pěstování není nikterak těžké, neboť Štýrsko má částečně středomořské klima. Lafer vysvětluje, že domácí produkce potravin je právě tak velká, aby uspokojila místní potřeby a nedostala se tak do celostátní distribuce. Výrobci stále nekompromisně bdí nad kvalitou produktů, jako například při výrobě dýňového oleje. Tento profesionální mrav Lafer vždycky rád připomene.

Druhého dne mění Lafer  plány ve skutečnost a spolucestovatele bere na jih do svého domu. I když navštěvoval místní školu, tvrdí, že mnohem lépe než školní budovu zná zákoutí přilehlého parku.

Tam se nachází i zdravotnické středisko Life Medicine Resort, jež bylo nedávno kompletně modernizováno. Areál je nyní otevřen a Lefer vyzdvihuje především jeho „Centrum pro lékařské kontroly“, kde se léčí za pomoci léčebných lázní s vysoce koncentrovanými minerálními prameny, a jehož součástí je i elegantní čtyřhvězdičkový hotel, a samozřejmě skvělá kuchyně. Žádné zatuchlé čekárny – naopak – zdejší středisko nabízí všemožná potěšení té nejvyšší kvality.

20091127_cestovani_styrsko1
JEN TO NEJLEPŠÍ: Lafer při jedné ze svých kulinářských lekcí. (Foto poskytl Bernd Kregel)

Přesně podle Laferova gusta. Své hosty totiž dokáže rozmazlit, i kdyby třeba drželi dietu. V místní hotelové kuchyni ukazuje, jak na to. Každou sobotu se tu koná kuchařský seminář a každý týden je výklad zasvěcen jinému kulinářskému tématu.

Dnes jsou na pořadu dne tři kurzy a kdo se jich zúčastní, toho čeká maratón krájení a míchání.

Konečně je vše připraveno: Chřestový salát s česnekem a zálivkou z divokých rajčat, pečené vejce v dýňové krustě s uzenou šunkou a telecí ukryté v kůrčičce z křenu a hořčice, pyré z kořenu petržele a jiné podobné lahůdky – zkrátka opravdové požitkářství, na které jsou ve Štýrsku specialisté.

Graz – hlavní město Štýrska, získalo v roce 2008 titul „rakouská metropole pokušení“.

Letos zde mezi šestým a třináctým červnem probíhal Gurmánský festival.

Není divu, že účastníci chtějí, aby se zde, v centru požitkářství, konal gastronomický festival i příští rok. Patnáct špičkových šéfkuchařů z celého světa zde na nejrůznějších místech předvede zájemcům své umění.

Jedním z nich bude i Johann Lafer, který je pyšný o to víc, že se tato událost koná v jeho rodném kraji. Návštěvníci mají možnost zúčastnit se „kulinářské cesty městem“, a okusit tak z první ruky mnohá architektonická a přírodní potěšení, která Graz nabízí - muzea, kostely, malebná nádvoří a aleje, nebo - vysoko nad řekou Mur čnící hrad Schlossberg a jeho mohutná věž s hodinami - symbol města.

20091127_cestovani_styrsko4
POTĚŠENÍ NA KOLECH: Překrásné přírodní scenérie lákají do Štýrska cyklisty. (Foto poskytl Bernd Kregel)

Není pochyb, že Štýrský Hradec a jeho okolí si titul „kulturní metropole Evropy“ v roce 2003 zasloužil. Jeho zisk přinesl městu zase o něco lepší pověst a učinil z něj tak ještě více žádanou turistickou destinaci. Pokud tedy trávíte dovolenou v Rakousku, neměli byste propásnout příležitost „čichnout si, ochutnat a vychutnat si“ jeho krásy.



Article in English