Huangqi neboli Astragalus. (USDA-NRCS Plants Databsse)
Huangqi neboli Kozinec. (USDA-NRCS Plants Databsse)

Rostliny jsou přírodní látky, ale jsou to i léky. Pokud se použijí ve správný čas a za správných podmínek, mají minimální vedlejší účinky. Ale jestli se podmínky nesplní, můžou být škodlivé. Například samostatný kozinec by měl být používán s opatrností u těch, kteří mají vysoký krevní tlak nebo vysoké horečky v důsledku akutní infekce.

Pro každého, kdo se chce léčit čínskou rostlinnou léčbou, je nezbytná konzultace s doktorem, který se touto oblastí zabývá. Musí se vyhodnotit pacientův stav jak na teoretické bázi, tak pomocí diagnostických technik čínského lékařství, včetně měření pulsu a prohlédnutí jazyka.

Při vyhodnocování stavu pacienta lékař čínské medicíny nejdříve zjistí, které meridiány (energetické dráhy - pozn. překl.) a orgány nejsou v rovnováze. Například na poruchách trávení se často podílí meridiány jater a žaludku. Lékař musí určit zdroj energetické nerovnováhy jako jsou: příliš mnoho nebo málo energie, uvázlá nebo zablokovaná energie, energie obíhající špatným směrem.

Vezměme si třeba refluxní nemoc jícnu. Stagnující energie jater ovlivní normální tok energie žaludku, která teď proudí špatným směrem. Jestli jde o chronický stav, pacient se cítí velmi unavený a může být podvyživený.

Emocionální úzkost, hněv a především zlost často způsobují stagnaci energie jater. Pacienti s tímto typem nerovnováhy můžou trpět také migrénou, depresí, nespavostí, podrážděnými střevy, a chronickou bolestí v vnitřních tkáních.

Když lékař čínské medicíny shromáždí všechny informace a diagnostikuje energetickou rovnováhu, zformuluje individuální postup léčby, resp. vytvoří lék.

Ve většině případů léčebná formule obsahuje čtyři druhy rostlin. První se říká císař. Císař představuje rostlinu, která léčí hlavní symptom a jeho základní příčiny.

Druhá se nazývá ministr. Ministr pomáhá císaři zvýšit účinnost a také léčí doprovodné symptomy a jejich základní příčiny.

Třetí se jmenuje asistent. Asistent pomáhá císaři i ministrovi, ale také harmonizuje celkový efekt, a eliminuje možné toxiny a vedlejší účinky.

Čtvrté se říká velvyslanec. To je rostlina, která zajišťuje, aby se formule dostala k cílovým orgánům a meridiánům. Každý typ může obsahovat i více než jednu rostlinu.

Obyčejně si pacient udělá koncentrát na základě formule z čerstvých rostlin, následujíc specifické instrukce a postupy. Koncentrát se většinou pije dvakrát denně a nalačno. Preparát může být i ve formě kapslí, ve kterých se nachází koncentrované výtažky rostlin.

Pacientům se většinou nedoporučuje jíst studené, syrové, ostré nebo kořeněné jídlo.

Akupunktura se tradičně provádí denně, ale na západě se používá mnohem méně často. Při léčení komplikovaných a chronických stavů a při léčení pacientů s velkým nedostatkem energie, může být doplnění akupunktury bylinnou léčbou neocenitelné.

Dr. Yang je uznávaný a certifikovaný psychiatr na fakultě integrační medicíny Jefferson Myrna Brind centra ve Filadelfii. Jeho webová stránka: taoinstitute.com

Article in English