20091122_cestovani_aeolian1
Sopečný původ ostrovů vytvořil unikátní skalní útvary, jako tento kamenný oblouk na Salině. (C. W. Ellis)

 

Půlnoční oblohu rozzářila souhvězdí, jako by se světlounký písek rozsypal po inkoustově černém koberci. Pod ní prostoupily moře nespočetné záblesky fosforeskujících medúz, jakoby napodobovaly hvězdné nebe nad sebou.

Mezi nebem a mořem se tyčil ostrov Stromboli, ohromné obrácené V směřující k obloze. Kapitán vypnul motor a my čekali v tichu, daleko od světel vesnic, abychom se stali svědky výbuchu sopky.

Brzo z kuželu začal vzdouvat stoupat červeně prosvícený dým. O pár vteřin později se ozvalo dunivé zahřmění a sloup ohně vystříknul karmínově červené jiskry k nebi. Jako ve zpomaleném záběru jiskry padaly zpět k zemi a horké rudé kameny se valily dolů po svazích hory, kterou zároveň pomáhaly budovat a ze které se zrodily. Drsný akt stvoření se odehrával přímo před našima očima.

Velkolepá sopka Stromboli je typickým představitelem neuhlazené krásy Eolských ostrovů. Tyto hroty v krajině severovýchodního pobřeží Sicílie – vrcholky (převážně) nečinných podmořských vulkánů – byly jmenovány Světovým přírodním dědictvím, stejně jako přímořská rezervace. Tisíce lidí z celého světa sem cestují, aby vyšplhali na kráter Stromboli, natáhli se na plážích s černým pískem a relaxovali v kavárnách. Nabídka ubytování sahá od elegantního La Sirinetta Park Hotelu k venkovským chatrčím.

 

20091122_cestovani_aeolian2
Sopka při pohledu z ostrova Lipari. (C. W. Ellis)


Zatímco na Stromboli se člověk cítí jako na zapadlém místě na konci světa, každý z ostrovanů je zvláštní osobností. Na O ostrov Lipari, na který  každý den přijíždějí návštěvníci z nedaleké Sicílie,  kterýa slouží jako výchozí bod pro ostatní ostrovy. Koupele ze sopečného bahna a termální prameny jsou obzvlášť lákavé, smetánka si zase pronajímá drahé vily na elegantním ostrůvku Panarea. Vše je prostoupeno základními prvky života – sluncem, mořem a plody země.

Salina, nejbohatší z ostrovů, vyčnívá mezi ostatními a je můj osobní favorit. I přes to, jak roste význam turismu a jeho ekonomické hledisko, Salina si ponechává zemědělský charakter a pohodové tempo, také díky striktnímu omezení pro stavbu budov, jenž brání v podstatě veškeré moderní výstavbě (dokonce i rozrůstání stávajících domů).
Na zelenajících se svazích nečinných sopek-dvojčat na Salině se pěstují hrozny, zelenina a ovoce, které brzy poputují do obchodů a na jídelní stoly. Znalci kvalitního jídla a vína zde najdou spoustu potěšení pro své mlsné jazýčky. Sicilské citróny, pomeranče, mandle a pistácie, těžící svou chuť ze žulových či ledovcových skalisek, jsou hlavní atrakcí v Alfredo‘s v přímořském městečku Santa Marina. O zisk z obchodu se dělí stánky se šperky, oblečením a keramikou spolu s restauracemi a kavárnami podél rušného nábřeží s rybářskými loděmi a oblíbenými řemeslnými výrobky.

Starobylá rybářská vesnička Pollara na ostrově Salina, s ručně vykopanými jeskyněmi na kotvení lodí. (C. W. Ellis)
Santa Marina je jedno z několika měst na pobřeží a horách Saliny. Pollara (objevila se ve filmu Il Postino) je jen o trochu víc než hejno domků hřadujících na úpatí prastarého kráteru sopky. Malfa je zámožnější, její štukované a cementové stavby přiléhají ke stráním hor, jež se tyčí nad přístavem.

 

20091122_cestovani_aeolian3
Starobylá rybářská vesnička Pollara na ostrově Salina, s ručně vykopanými jeskyněmi na kotvení lodí. (C. W. Ellis)

O pár krůčků dál od náměstí a malfské katedrály se nachází módní Hotel Ravesi, který provozuje a ze kterého prosperuje stejná rodina již po generace. Lorenzo a jeho matka Carolina Ravesi se láskyplně starají o hotel a hosty. Čtrnáct pokojů s vysokými stropy poskytuje výhled na zahradu s ovocnými stromy a palmami, a na blankytné Středozemní moře. Starý vinný sklípek byl proměněn na otevřenou jídelnu. Snídaně se podává na zastíněné terase vedle bazénu, jenž vypadá, jako by neměl konce, s výhledem na moře na obzoru. Fotografie

Kaparovníky jsou jednou z nejdůležitějších rostlin Eolských ostrovů. (C. W. Ellis)v jídelně zachycuje širokou rodinu Ravesiových, jak se shromáždila ve sváteční den ve 20. letech minulého století. Carolina vypráví příběhy o jejích předcích, těch, kteří pracovali na polích Saliny a Sicílie, a těch, co na počátku 20. století emigrovali do Bostonu. Ještě štěstí, že tu někteří z nich zůstali.

O kousek dál nabízí kouzelný Hotel Signum venkovní lázně, postavené na místech starověkých termálních lázní Římanů. Podzemní sauna, horké, teplé i ledové ponorné bazény, masáže a zábaly ze sopečného bahna pomáhají uvolnit tělo a osvěžit duši. Jako většina sídel na ostrově Salina je i Hotel Signum spravován soukromě.

20091122_cestovani_aeolian4
Kaparovníky jsou jednou z nejdůležitějších rostlin Eolských ostrovů. (C. W. Ellis)

Pro horolezce je cesta na kapradím porostlý kopec Fossa della Felci na Salině menší výzvou – zato mnohem zelenější, než výstup na žhavý jícen Stromboli. (Ostrov křižuje mnoho stezek, od lehkých po středně náročné výšlapy.) Tříhodinové lezení je přehrazeno pláněmi s divokými květinami, starodávnými kaštany a duby pod křídly sokolů kroužících po obloze. Z vrcholku hory, nejvyššího bodu v souostroví, se před vVámi táhne řetěz ostrovů jako šňůra perel.

Samozřejmě, nejlepší je zažít Eolské ostrovy z moře. Každý ostrov se dá snadno obkroužit a vzdálenost mezi nimi je malá, takže nastupte na loď, ať už na jedno odpoledne nebo na pár
Stále činná sopka Stromboli vybuchuje každých několik minut. (C. W. Ellis)dní, a napodobte mořeplavce, kteří před tisíci lety prvně vstoupili na Eolské souostroví.

Caterina Merlino pro mě tuto představu naplnila. Odstřihla se od svých kořenů v Sydney, aby se vrátila do domova jejích prapředků v Salině, a otevřela centrum relaxačních lodí (www.salinarelaxboats.com) v Santa Marině. Okouzlující a čiperní, spojující vřelost Sicílie a společenskou náturu protinožců, pořádají Caterina a její partner Simone nepříliš drahé exkurze po Salině a okolních ostrovech pro jednotlivce i skupiny. Pokud se neutvoří skupina, dají ji jednoduše dohromady, a ke konci výletu už všichni budete přátelé.

Caterina nás vzala do starobylého rybářského městečka Pollara, kde uchovávají lodě v ručně vykopaných jeskyních, přes skalní útvary a oblouky přístupné pouze z moře, až do přílivových jezírek, kde jsme plavali v jejich v tyrkysových vodách. Slunce, moře a dřevěná loďka plující po Středozemním moři – živelný zážitek, jenž obsáhne nadčasovou duši Eolských ostrovů.

20091122_cestovani_aeolian5
Stále činná sopka Stromboli vybuchuje každých několik minut. (C. W. Ellis)

Jak se tam dostat

Eolci si zachovávají charakter – a přitažlivost – protože jsou jaksi nepřístupní. Na ostrovy neexistuje žádné letecké spojení, ale během hlavní (letní) sezóny jezdí na Lipari křídlové loděi z Palerma a Neapole. Celoročně vyplouvá z města Milazzo v Sicílii trajekt na Lipari, největší z Eolských ostrovů. Z Lipari je pak k dispozici mnoho loděk, jež vás zavezou na Salinu, Vulcano, Panareu a Stromboli. Eurofly (www.eurofly.com) nabízí každodenní lety do Neapole a Palerma.

Více informací o cestě do Itálie, Sicílie, na Eolské ostrovy a Salinu naleznete na italském turistickém úřadě, v hotelech na Eolských ostrovech a ostrově Salina.

Article in English