Jingduan Yang, M.D.  (Velká Epocha)
Jingduan Yang, M.D. (Velká Epocha)

Čínská bylinná léčba je jednou ze základních metod systému tradičního čínského lékařství. Není ale tak dobře známá, jako například akupunktura. Je to pravděpodobně kvůli jejímu rozsahu a větší komplexnosti. Její efekt také není tak okamžitý, jako při léčbě akupunkturou, která dokáže ulevit od bolesti velmi rychle.

Výraz "čínská bylinná léčba" není zcela přesný název této metody, protože kromě bylin a rostlin pracuje také s minerály, hmyzem (Bourec morušový), mořskými živočichy (ústřice) a živočišnými produkty, jako jsou tygří kosti.

Lidé, kteří hledají pomoc u lékařů čínské bylinné léčby, jsou často udiveni tím, jak na ně léčba působí, jak funguje a jakým způsobem se připravuje.

Lidé často chápou čínská bylinná léčiva nesprávně, považují je pouze za chemické látky, jako jsou léky a vitamíny. Ve skutečnosti má každá rostlina chemických látek velké množství a některé jejich výtažky jsou také součástí chemického složení léků.

Například malárie může být léčená extraktem z pelyňku (Artemisia apiacea). Tradiční léčba ale není založena na základě chemického složení, nýbrž na celkovém výstupu energie z celého preparátu.

Běžně používaná čínská rostlina kozinec (Astragalus) je nasládlá, mírně zahřívající a má účinek na meridiány[1] plic, sleziny a ledvin. Vzhledem k tomu, že qi sleziny hraje hlavní roli v trávení jídla, metabolismu a imunitě, kozinec je účinný právě v boji proti následkům špatného trávení, pomalému metabolismu, snížené imunitě a je prevencí proti bakteriologickým a virovým infekcím.

Qi ledvin reguluje vylučování moči, proto je kozinec také efektivní při léčení močových problémů způsobených zvětšenou prostatou. K léčbě různých druhů onemocnění, jako je cukrovka, kardiovaskulární choroby, cévní mozkové příhody a vedlejší účinky chemoterapie nebo radiační terapie se často používá v kombinaci s dalšími rostlinnými složkami.

Lidé si často myslí, že mohou užívat stále stejnou rostlinnou léčbu. Ale časem mění své stravování a nutriční doplňky. Jako výsledek rostlinné léčby se v těle také mění stav energie, takže výtažky a jejich dávkování se této změně musí přizpůsobit - v závislosti na individuální situaci to může být jednou za týden nebo dva anebo s určitou pravidelností.

Rostliny jsou přírodní látky, ale jsou to i léky. Pokud se použijí ve správný čas a za správných podmínek, mají minimální vedlejší účinky. Ale pokud se podmínky nesplní, můžou být škodlivé. Například samostatný kozinec by měl být u lidí s vysokým krevním tlakem používán opatrně. Stejná kontraindikace platí u vysoké horečky v důsledku akutní infekce.

Dr. Yang je uznávaný a certifikovaný psychiatr na fakultě integrační medicíny Jefferson Myrna Brind centra ve Filadelfii. Jeho webová stránka: taoinstitute.com

Article in English


[1] energetické dráhy obíhající v těle, spojené s konkrétními vnitřními orgány.