Česká národní banka. (markhillary/flickr.com)
Česká národní banka. (markhillary/flickr.com)
Česká národní banka dnes, 5. listopadu, zveřejnila novou prognózu klíčových makroekonomických ukazatelů, jako je hrubý domácí produkt ( HDP ), úrokových sazeb a kurzu české koruny vůči euru.

Nová prognóza očekává pro tento rok hlubší propad HDP, než v srpnu, a to na 4,4 procenta z minule odhadovaných 3,8 procent. Pro příští rok však očekává vyšší růst HDP na 1,4 procent z minulých 0,8 procent. Pro rok 2011 nechává růst HDP stejný 2,2 procenta.

Prognóza úrokových sazeb ( 3M PRIBOR ) je pro příští rok mírně snížena z 1,8 procenta na 1,6 procent. Pro rok 2011 pak naopak počítá prognóza se zvýšením úrokových sazeb z 2,3 procenta na 2,4 procenta.

Kurz české koruny vůči euru bude podle prognózy posilovat na 26,4 pro tento rok. Pro příští rok zůstává odhad kurzu stejný na 25,7 korunách za 1 euro.

„Celková inflace bude v nejbližších měsících podle centrální banky velmi nízká. V průběhu příštího roku se bude celková inflace postupně zvyšovat a na konci roku mírně převýší dvouprocentní inflační cíl. Měnově politická inflace se bude pohybovat pod celkovou inflací vlivem růstu nepřímých daní,“ uvedl Tůma. Ve čtvrtém čtvrtletí 2010 by měla být celková inflace 2,4 procenta a v prvním čtvrtletí roku 2011 pak 2,2 procenta.

Rizika prognózy jsou podle České národní banky celkově mírně proinflační. Proinflační riziko je aktuální kurzový vývoj a protiinflační riziko je možný nižší budoucí růst nominálních mezd.