Socha na budově České národní banky. (wikipedie)
Socha na budově České národní banky. (wikipedie)
Ministerstvo financí rozhodlo vydat novou emisi dluhopisů v celkové hodnotě 6 miliard českých korun se splatností 15 let a úrokovou sazbou 5,7 procenta. Vyplývá to z emisního kalendáře, který ministerstvo zveřejnilo v pondělí. Spolu s dluhopisy je plánována i emise pokladničních poukázek v celkové hodnotě 5 miliard korun se splatností 91 dnů. Administrátorem aukce je Česká národní banka.

Nová emise dluhopisů a pokladničních poukázek je vydaná v souvislosti se strategií financování a řízení státního dluhu na rok 2009. Obecně řečeno, peníze získané v emisní aukci dluhopisů a pokladničních poukázek, která se bude konat 1.12. 2009, budou použity na financování schodku státního rozpočtu. Prosincová emise dluhopisů je již jedenáctá tento rok.

Původně se ministerstvo financí rozhodlo si těmito emisemi půjčit nejvýše 148,4 miliardy korun, v červnu to však vzhledem k současné ekonomické krizi navýšilo na cca 280 miliard korun. Z této částky pak více jak 100 miliard korun potřebuje ministerstvo financí na splátky starých jistin dluhopisů. Pro příští rok odhadl ministr financí celkovou emisi dluhopisů na 260 až 300 miliard korun.

Celkový státní dluh stále stoupá, v současné době činí 1,168 bilionu korun českých, což je cca 120 tisíc korun na každého občana České republiky.