20091028-cina-ujgursky-profesor
Ujgurský profesor Shohret, žijící v Austrálii, promlouvá na fóru Šedesát let komunistické diktatury v Melbourne. (Velká Epocha)
Dnes již australský občan Yusoph Shohret (Jusof Šohret), ujgurský profesor, odhalil detaily údajného masakru, který se měl přihodit v červenci v Urumči, hlavním ujgurském městě čínské provincie Sin-ťiang. Celá skupina Ujgurů té noci zmizela.
 
V rozhovoru pro Velkou Epochu se Shohret představil jako profesor, který dříve pracoval na Sin-ťianské univerzitě v Urumči. Uvedl, že stále má ve městě mnoho příbuzných a přátel.
 
6. července zveřejnilo Rádio Svobodná Asie článek s názvem “Zvýšená bezpečnostní opatření v Sin-ťiangu”, kde se popisovalo, jak byla ujgurská obytná čtvrt v Urumči, nazývaná “Dostihová dráha” , obklíčena policisty a muži byli nahnáni do pole.
 
Podle Shohreta se masakr odehrál v úplné tmě, v noci 5. července. Jak říká: “Obyvatelé z “Dostihové dráhy” zmizeli, mnozí byli zabiti, jiní utekli.”
 
“Všechna světla byla pozhasínána a bylo slyšet jen zvuk kulometů, takže neexistuje způsob, jak určit, kolik lidí zemřelo a stejně se to už zřejmě nikdo nedozví.”

”7. července Komunistická strana Číny (KS Číny) poštvala etnické Chany, aby vyrazili do ulic s klacky a palicemi. Bohužel musím konstatovat, že Chanové použili pomstu jako výmluvu k povraždění bezpočtu ujgurských mužů, žen a dětí. Ti, kdo byli zraněni nebo polomrtví, byli přejeti náklaďáky a naházeni na hromadu,” popisuje Shohret.

”Protože počty zatčených Ujgurů byly tak obrovské a úřady je nemohli všechny zavřít v Urumči, přepravili některé lidi do jiných regionů. Tito lidé byli brutálně zmláceni a mučeni vojáky, kteří tam byli rozmístěni. Mnoho osob během několika dnů po propuštění zahynulo,” dodává.
 
Shohret zmínil, že ví o koncentračních táborech umístěných v Hetianu, Shihezi a Kashi.

Konec iluzí o režimu


Na fóru “60 let komunistické diktatury” v australském Melbourne, které 17. října pořádal The Epoch Times (anglická verze Velké Epochy), Shohret prohlásil, že konflikt a násilnosti mezi Chany a Ujgury úplně rozvrátily jeho iluze, které ještě o KS Číny měl.
 
Teprve nedávno si uvědomil, poté, co si přečetl sérii Devět komentářů ke komunistické straně o KS Číny, vydávanou The Epoch Times, jak KS Číny ničila a ničí čínskou zemi a kulturu čínských lidí.
 
Červencové protesty v Sin-ťiangu odstartoval konflikt mezi Ujgury a Chany v jihočínském městě Shaoguan v provincii Guangdong, který se roznítil po zveřejnění článku na internetovém bloggu, který tvrdil, že šest Ujgurů znásilnilo dvě čínské dívky, o čemž se později prokázalo, že šlo o fámu. Fámu, která měla za následek smrt dvou Ujgurů a zranění více než stovky dalších během konfliktu.

Shohret prohlašuje, že základním kořenem tohoto etnického konfliktu je komunistická myšlenka třídního boje, a je tragédie, že Číňané tuto ideu využívají jako omluvu k vyhlazení menšin, aby potěšili nebo obalamutili většinu.
 
Říká, že KS Číny manipuluje patriotismem čínského lidu: “Když KS Číny mluví o patriotismu, menšina je obětována. Když se své vlastní etnické skupiny zastanete, jste považován za kriminálníka.”

Původní čínská kultura


“Pět tisíc let dlouhá kultura Číny klade důraz na harmonii a názor, že nebesa a člověk jsou jedno,” domnívá se Shohret. Jako Ujgur byl vzdělán kulturou chanských Číňanů a respektuje je, ale KS Číny, krok po krůčku, vytvořila koflikty mezi Chany a Ujgury.
“Čínská kultura dneška je jen o KS Číny a třídním boji.”
 
“Je to tragédie, uprostřed které se teď nacházím. Chci být k Chanům dobrý, ale nemůžu zradit Ujgury, ty musím mít rád také,” svěřil se Shohret.

Shohret na fóru také vyzval veřejnost, aby se zajímala o Ujgury, Číňany i osud Tibetu, dodávaje: “Všichni jsme úzce spojeni a měli bychom se chápat a vážit si odlišných etnických skupin a zemí.”

Země, kde mohu říkat pravdu


Shohret dnes bydlí v Adelaide v jižní Austrálii. Podle něj je největší rozdíl mezi Austrálií a Čínou, že v Sin-ťiangu se neodvážil promluvit, kdežto v Austrálii může upřímně říkat pravdu a tak žít důstojně.
 
Na fóru Shohret oznámil své vystoupení z pionýrů, organizace přidružené ke KS Číny a prohlásil, že své matce rovněž navrhne, aby ze strany vystoupila, jakož i ze všech jejích přidružených organizací.

Article in English