Jak poslouchat vaši oblíbenou hudbu na internetu zdarma a legálně - porovnání dvou streamovacích služeb - Dizzler.com a Deezer.com

Asi každý z nás občas poslouchá přes internet rádio nebo hudbu a nabídek je spousta. Když ale nechcete slyšet muziku, která vás nezajímá, a do toho reklamy nebo nezajímavé povídání a raději byste si pustili to, na co máte chuť jen vy sami, možnosti už jsou omezenější.

Spousta lidí o těchto možnostech vůbec neví, a proto vám Velká Epocha přináší porovnání dvou streamovacích hudebních služeb, jak se poslechu online také říká. Tyto dvě služby se jmenují Deezer.com a Dizzler.com. Na obrovském internetovém trhu jich najdete více, ale některé jsou zpoplatněny, jiné zase na českém trhu nefungují.

Na obou serverech si můžete vyhledávat a poslouchat hudbu i bez registrace (s možností poslechu omezeného množství skladeb), ale jen s registrací oceníte skutečné výhody těchto služeb. Každý ze serverů využívá pro streamování jiného principu a ani jeden neumožňuje stahování hudby na váš počítač, hudbu můžete jen poslouchat. Jakou to má tedy výhodu? Po registraci si můžete vytvářet vlastní playlisty (seznamy skladeb) s vašimi oblíbenými umělci a kapelami, různě si je řadit do libovolného pořadí a tak poslouchat, co chcete kdy chcete.

Deezer

Prostředí Deezeru je intuitivní a příjemné. (Screenshot)
Prostředí Deezeru je intuitivní a příjemné. (Screenshot)

Francouzský projekt Deezer.com vznikl v roce 2007 jako bezplatné streamingové stránky a dnes patří v Evropě mezi nejoblíbenější služby svého druhu s 10 miliony uživateli (z toho 6 milionů jen ve Francii). Dostupný je zatím jen v hlavních evropských jazycích - angličtině, francouzštině, němčině, španělštině a italštině.

Jak Deezer funguje? Jak to, že může zadarmo nabízet poslech hudby? Společnost se dohodla s některými hudebními nakladatelstvími, se kterými sdílí zisk z reklam, a umístila na svůj server, resp. servery odsouhlasené skladby. Mají tedy velkou databázi umělců a hudbu posloucháte přímo od nich.

Problém je v tom, že výběr je dost omezený a spousta i známých interpretů není zastoupeno anebo je kvůli copyrightu nelze přehrát. Navíc různá alba lze přehrát v různých zemích (podle toho, jaké jsou licenční podmínky). Např. některá alba, která jsem si navybíral v Anglii, po příjezdu do ČR nefungovaly, a naopak.

Funkce

I když na Deezeru nenajdete všechny umělce, pořád je ještě z čeho vybírat a pokud rádi objevujete novou a zajímavou hudbu, pak nebudete zklamáni. Jako registrovaný uživatel si můžete vytvářet vlastní playlisty z vašich oblíbených skladeb nebo si ukládat celá alba do oblíbených a přidávat vlastní komentáře.

Užitečnou funkcí je záložka „podobní umělci" (Similar Artists), kde se vám objeví interpreti, hrající podobný styl hudby. Díky tomu najdete další zajímavé kapely dle vašeho gusta. Pokud nevíte, kde začít, můžete poslouchat některé z tématických rádií hrajících podle žánru. Až natrefíte na zajímavého umělce, můžete si jej uložit do vašeho playlistu.

Pomocí funkce „Podobní interpreti" můžete najít nové umělce dle vašeho gusta. Šedá ikonka „play" znamená, že skladbu nelze ve vaší zemi přehrát. (Screenshot)

Playlisty můžete sdílet s ostatními uživateli, a protože vidíte fanoušky jednotlivých interpretů, můžete si je dát do přátel a zjistit, co mají za oblíbené umělce oni. Na úvodní stránce naleznete seznam nejoblíbenějších playlistů.

 

Skladby, které se vám líbí a chcete je vlastnit, si můžete koupit a stáhnout z webu pomocí internetového obchodu Itunes.

Deezer nabízí využití svých služeb i přes mobilní telefony, seznam podporovaných modelů je uveden na jejich stránkách. Tuto funkci jsme ale nezkoušeli, ale podle informací na internetu můžete z mobilu poslouchat jen rádia.

Hodnocení:

I když Deezer má pár much, tou největší je určitě omezená databáze skladeb. I přesto nabízí příjemné a pohodlné prostředí, ve kterém je snadné pracovat. Díky prvkům social networking, zabudovanými v Deezeru, se můžete lehce stát členem globální komunity hudebních fanoušků, posílat odkazy na alba na Facebook, Twitter apod. V říjnu 2009 získal Deezer investici 6,5 milionu EUR, takže se dá čekat, že se služby i nabídka budou prohlubovat. Pro jeho uživatele je ale důležitá jedna věc - aby zůstal i nadále zadarmo.

Plus:

- přehledné a příjemné grafické prostředí

- zobrazení podle alb

- nevtíravá reklama

- networking s ostatními posluchači

Mínus:

- malá databáze

- omezení poslechu podle lokalizace uživatele

- občasné problémy s načítáním stránek

- nelze poslouchat vlastní hudbu

Pokud se chcete podívat na můj playlist a oblíbené umělce na Deezeru a službu si vyzkoušet, najdete mě pod názvem „ramessse".

Dizzler

Design přehrávače si můžete u Dizzleru změnit. (Screenshot)
Design přehrávače si můžete u Dizzleru změnit. (Screenshot)

Americká streamovací služba Dizzler vznikla v roce 2006 a na rozdíl od Deezeru nebo Spotify se při poskytování hudby vydala jinou cestou. Dizzler je vyhledávací služba, která nemá vlastní databázi skladeb, uloženou na svých serverech, jen vás spojí s volně dostupnými skladbami na internetu. To, co posloucháte, se přenáší přímo z počítače uživatele, který skladbu na internet umístil, ať už legálně nebo nelegálně.

Dizzler se proto nemusí zabývat otázkou copyrightu a je přitom právně neprůstřelný, protože on skladby neuchovává. Morální koncept projektu je tedy hodně pochybný.

Funkce:

Dizzler nabízí vyhledávání skladeb a videí, vytvoření playlistu a dokonce texty k právě přehrávané skladbě. Bohužel si nemůžete dát do oblíbených celé album, jen jednotlivé písně, u kterých se může stát, že jsou někdy nedostupné anebo zmizí nadobro, pokud je jejich internetový vlastník smaže. Omezením je i možnost vytvoření jen jednoho playlistu a nemožnost náhledu interpreta podle alb (jako u Deezeru), stejně jako nemožnost networkingu (hledání přátel a fanoušků atd.).

Uživatelské prostředí Dizzleru; poslední ikonka napravo u každé skladby (symbol srdce a plus) slouží pro přidávání do vašeho playlistu.(Screenshot)
Uživatelské prostředí Dizzleru; poslední ikonka napravo u každé skladby (symbol srdce a plus) slouží pro přidávání do vašeho playlistu. (Screenshot)

Kromě hudby nabízí Dizzler i streamování hudebních videí, her a světových rádií. K dispozici je i široká nabídka rádiových stanic z České republiky. Ty všechny si můžete vložit do svého playlistu a vrátit se k nim později. U interpretů naleznete i jejich krátkou historii a fotografie.

Stejně jako Deezer, i Dizzler nabízí možnost poslechu hudby přes váš mobilní přístroj (nefunguje u mobilů s Windows Mobile).

Hodnocení:

To, co Dizzleru chybí na kvalitě ovládání a přehlednosti, je vynahrazeno kvantitou. Najdete zde nepřeberné množství hudby, dokonce i některé české interprety. Další devizou je široká nabídka videí, her a rádií. Za to se musíte smířit s občasnou reklamkou mezi písněmi (Posloucháte Deezer.com; Deezer nabízí přes 5 mil. skladeb apod.). Kvalita jednotlivých písní je někdy kolísavá s různou hlasitostí.

Plus:

- obrovské množství skladeb

- texty písní

- úprava designu přehrávače

- hudební videa, hry, rádiové stanice

 

Mínus:

- nepřehledné ovládání a prostředí

- zvuková reklama při poslechu

- kolísavá kvalita skladeb

- špatná organizovatelnost playlistů

Závěr

Nejlepší streamingovou službou by bezesporu byl Deezer a Dizzler, spojené dohromady, s jednoduchým a přehledným ovládáním a dobrou organizovatelností Deezeru a obsahovou nabídkou Dizzleru. Proto je těžké určit, která ze služeb je lepší. Záleží na tom, co preferujete a možná skončíte používáním obou, tak jako já.