Fotografie z Náměstí nebeského klidu v den výročí masakru studentů v roce 1999. (Luo Shaoyang/flickr.com)
Fotografie z Náměstí nebeského klidu v den výročí masakru studentů v roce 1999. (Luo Shaoyang/flickr.com)

Čínský režim během výročního auditu soudní správy odebral licence řadě advokátů, kteří se postavili za lidská práva menšin. Většina z nich řešila případy pronásledování praktikujících Falun Gongu. Reportéři SOH (Rádia Sund of Hope) se 13. října ptali několika takových právníků, jak komentují svou situaci čtyři měsíce poté, co jim byla znemožněna práce. Jejich postoj je, že svou kvalifikaci mají stále a práva na svou profesi se vzdát nechystají.

Tvrdí také, že politbyro čínské komunistické strany přímo zasáhlo do soudní správy a účastnilo se na pronásledování advokátů, kteří zastupovali lidi, praktikující Falun Gong.

Právník Liu Wei

Právník Liu Wei, bývalý spoluvlastník právní kanceláře Shunhe v Pekingu, byl během auditu požádán, aby opustil firmu, jinak ta nedostane svou provozní licenci.

Liu požadavek odmítl a zpochybnil záměry soudní správy:

„Soudní správa nediskutuje skutečnou otázku. Ať už je to justiční kancelář, nebo moji partneři ve firmě, nikdo nechce převzít zodpovědnost. Jsme teď ve stavu „studené války“, ale já nemůžu pokračovat v práci, a ostatní právníci také ne. Soudní správa žádala, abychom já a Wen Haibo rezignovali a pokud neodejdeme, bude tu spor, jehož původcem bude pořád soudní správa.“

Právník Wei Lianyue

Právník Wei Lianyue z provincie Heilongjiang také přijal případ Falun Gongu. V březnu 2009 byl nezákonně zatčen a zadržován na policejním okrsku Nangang v Harbinu. Provinční justiční správa pak během auditu odebrala jeho licenci a tvrdila, že do případu přímo zasáhl úřad 610 v Harbinu. Wei nedávno zažádal o vrácení licence, aby mohl přijmout případ související s drogami. Byl však odmítnut.

„Řekl mi: ‚...protože soudní správa taky ví o tvém hájení neviny Falun Gongu, není tvoje záležitost pod naší kontrolou. Až skončí ten soudní proces, na který čekáš, hned, bezodkladně  ti licenci dám.‘ Takže vidíte, že jde o špatné jednání úřadu 610, který operuje zcela mimo zákon. Ale z právního hlediska opravdu nemají žádnou půdu pod nohama. Ty záležitosti, včetně toho, jak s případem nakládala pobočka kanceláře v Nangangu, a také to, že právníci nemohou dostat normální provozní licenci, to všechno způsobil úřad 610,“ říká Wei.

Právník Cheng Hau

Právník Cheng Hau, bývalý zaměstnanec právní kanceláře Anhui v Pekingu, říká, že každé doporučení, které dostal od soudní právy, se týkalo případů, kdy zastupoval praktikující Falun Gongu. Firmě Anhui jednou pomohl podat čtrnáct doporučení na správní přezkoumání v různých vládních úřadech a žádal o napravení protiprávního jednání soudní správy. V současnosti, aby dostal svou právnickou licenci, Cheng odešel z firmy Anhui a doufá, že založí svou vlastní právní kancelář.

„Lidská práva jsou něčím, za co člověk musí bojovat, a zákon se neprosadí automaticky sám od sebe. Mnozí právníci mají tuhle iluzi, jako by se druzí automaticky chovali podle zákona. Já budu stíhat jakékoli jednání, které porušuje zákon. Když nedostane lekci v podobě trestu, rozvine se to a nakonec se to protiprávní jednání obrátí proti druhým lidem.“

Další pronásledovaní právníci

Seznam pronásledovaných čínských právníků v oblasti lidských práv zahrnuje ve světě proslulého advokáta Gao Zhishenga, který byl terčem tvrdé perzekuce a mučení a stále je nezvěstný; advokáta Wang Yongchanga, který byl sedmdesát dní vězněn; právníka Li Hepinga, který přišel o osobní svobodu a utrpěl nelidské mučení; a Liu Shihuie, jemuž byla na půl roku znemožněna práce.

Article in English


Přečtěte si:

Lin Mu, bývalý tajemník strany: Na vrcholku pyramidy