Mnistr pro evropské záležitosti Štefan Füle. (Milan Kajínek/Velká Epocha)
Mnistr pro evropské záležitosti Štefan Füle. (Milan Kajínek/Velká Epocha)

 

Senátoři se již potřetí obrátili na ústavní soud ve věci pochybností týkajících se souladu Lisabonské smlouvy s českou ústavou a žádají zrušení vybraných částí, které vyhodnotili jako protiústavní. Ačkoliv parlament Lisabonskou smlouvu schválil již v květnu, protáhl se proces schvalování kvůli pochybnostem senátorů a vyčkáváním prezidenta Klause na rozhodnutí ústavního soudu s podepsáním smlouvy na pět měsíců.

Vláda se dnes shodla že návrh senátorů je na základě právních analýz neopodstatněný a nepřípustný. Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle dnes oznámil: „Po vynesení nálezu ústavního soudu k dnešnímu avizovanému podání by podle vlády nemělo nic bránit tomu, aby byla ratifikace smlouvy završena podpisem prezidenta republiky.“

Ministr Fůle uvedl, že podání návrhu senátorů vnímá jako důležitý posun směrem k úspěšné ratifikaci smlouvy a odstranění posledních pochybností je-li smlouva v souladu s ústavním pořádkem. „Vláda doufá, že podání zastaví domácí i zahraniční spekulace ohledně možného zdržování ratifikace, vyvolané opakovanými odklady podání návrhu a zvýší tak důvěryhodnost České republiky.“

Podle vyjádření ministra Füleho by poté, co Ústavní soud opakovaně přezkoumá Lisabonskou smlouvu z hlediska jejího souladu s ústavním pořádkem, podle vlády mohla být případná další podání vnímána jako obstrukce ratifikace.

Podle premiéra Fischera je jakýkoliv nestandardní postup nátlaku na prezidenta kvůli podepsání Lisabonské smlouvy nadbytečný a vše proběhne prostřednictvím ústního jednání. „Já a vláda společně se mnou v této věci preferujeme jednání a budeme v něm s panem prezidentem pokračovat,“ řekl premiér.