Loga anti-cenzurních softwarů od Global Internet Freedom Consortium. (Velká Epocha)
Loga anti-cenzurních softwarů od Global Internet Freedom Consortium. (Velká Epocha)

Americká společnost Dynamic Internet Technology (DIT) vydala 22. září silnější anti-cenzurní software, zčásti jako reakci na zesílení cenzury internetu v Číně v rámci příprav režimu na oslavy výročí převzetí moci.

Uživatelé internetu, kteří se v poslední době pokoušeli dostat na zahraniční webové stránky, naráželi při obcházení filtrů a zábran režimu na stále větší potíže. Navíc jsou čínští uživatelé internetu pod tlakem, aby používali na registraci svého internetového účtu a e-mailu své skutečné jméno.

Nedávno Peking učinil další bezprecedentní krok, když tiše nařídil všem poskytovatelům internetu používání filtrovacího a monitorovacího softwaru BlueDam, což je serverová verze silně zavrhovaného softwaru Green Dam, který režim původně plánoval povinně instalovat do nových osobních počítačů.

Dynamic Internet Technology, založená IT odborníky, kteří se dali dohromady díky praktikování Falun Gongu, vyvíjejí nástroje na obcházení cenzury internetu. Falun Gong je duchovní disciplína v současnosti v Číně perzekvovaná státními úřady.

Bill Xia, výkonný předseda DIT, sdělil 22. září Velké Epoše, že „během politicky citlivých období čínský režim vždycky posílí cenzuru a sledování internetu, a ztíží tak uživatelům přístup na zahraniční webové stránky. My ale vždycky různými způsoby vylepšíme náš software, abychom to obešli," dodal.

Poslední verze softwaru DIT, FreeGate 6.89, byla zdokonalena tak, aby prorazila právě tuto zesílenou cenzuru. Reakce čínských bloggerů to dokládají.

Uživatel „Stevenren" píše: „Blokáda byla poslední dobou prostě šílená. Když ale používám Tor, prohlížeč Lotus a FreeGate 6.88, pořád můžu brouzdat po webu, i když pomaleji. Díky odborníkům [z FreeGate] za tvrdou práci."

Další píše: „Dobrý, dobrý, dobrý! Konečně mi někdo hodil velký záchranný lano. Vy jste ta skutečná osvobozenecká armáda."

Internet se stal pro čínskou veřejnost mocným nástrojem šíření informací. Sdružení společností Globální konsorcium internetové svobody (Global Internet Freedom Consortium), jehož je DIT členem, se chopilo iniciativy a představuje špičku ve tvorbě softwaru na prolomení čínského internetového firewallu.

Čína má nyní údajně největší internetovou populaci na světě s 340 miliony uživatelů a 100 miliony bloggů. Globální konsorcium internetové svobody uvádí, že dokud bude potřeba, hodlá nadále vyvíjet software, který bude této populaci sloužit.

Article in English