Podle čínského lékařství je jedním z principů správného stravování jíst vyvážené množství jinových a jangových jídel. Na snímku jsou ukázána jangová jídla (vlevo) - hovězí a sojové boby a jinová jídla (vpravo) - zelí a kaštany (The Epoch Times)
Podle čínského lékařství je jedním z principů správného stravování jíst vyvážené množství jinových a jangových jídel. Na snímku jsou ukázána jangová jídla (vlevo) - hovězí a sojové boby a jinová jídla (vpravo) - zelí a kaštany (The Epoch Times)

Lidské tělo potřebuje jídlo každý den. Pokud jí člověk správně, tělo z toho má užitek. Jestliže tomu tak není, vede to k nemocem.

Lidské tělo má jak jin, tak jang a stejně tak existují i jinová a jangová jídla. Strava má pět prvků - kyselost, hořkost, sladkost, pálivost a slanost. Jídlo ovlivňuje jin a jang těla a také pět prvků těla.

Potrava by měla naplňovat tělesné potřeby jinu a jangu a pěti prvků. Stravovací metody pro udržování dobré kondice zdůrazňují následování čtyř principů: střídmá strava, vyrovnaná strava, usmíření jinu a jangu a usmíření pěti chutí.

Střídmá strava

Huangdi Neijing (Vnitřní kánon žlutého císaře) píše: „Pij a jez střídmě." To znamená, že množství jídla by mělo být odpovídající. Nemělo by se jíst příliš mnoho, což vede k gastrointestinálnímu poškození, ani příliš málo, což má za následek nedostatečný přísun energie.

Spousta dnešních moderních lidí se přejídá a málo cvičí a to zapříčiňuje obezitu a může vést k metabolickému syndromu (břišní obezita, vysoký krevní tlak, vysoký krevní cukr a vysoké krevní tuky).

Vyrovnaná strava

Člověk by se měl stravovat různými typy jídel, používat vlákninu jako hlavní složku, a maso, ovoce a zeleninu jako doplněk. Také by měl jíst potravu obsahující všech pět chutí, aby dopomohl tělu k výrobě esence a qi (čti či) a konzumovat všechny typy jídel, ale nepřejídat se. Jinak to jeho tělu uškodí.

Usmíření jinu a jangu

Povaha lidského těla je rozdělena na jin a jang, chlad a teplo a taktéž strava se dělí na jinovou a jangovou, na studenou a teplou. Lidé s jangovou (horkou) povahou by měli jíst více jinového (studeného) jídla, aby usmířili, tj. vyrovnali jin a jang. Pokud jí příliš mnoho jangového (horkého) jídla, je to jako přidávání oleje do ohně, což vede k symptomům horkých onemocnění, jako žíznivost, výskyt ústních vředů a boláků.

Na druhé straně lidé s jinovou (studenou) povahou by měli konzumovat více jangového (horkého) jídla, aby vyrovnali jin a jang. Když jedí přespříliš jinového (studeného) jídla, je to jako přidávat mráz k sněhu, což vede ke studeným symptomům nemocí, jako jsou např. průjem a menstruační poruchy.

Usmíření pěti chutí

Existuje pět chutí: kyselá, hořká, sladká, pálivá a slaná. Těchto pět chutí by mělo být vyrovnaných. Věnováním pozornosti usmíření těchto pěti chutí můžeme docílit normální funkce kostí, krve a orgánů.

Shrnutí

Potrava je nutná, protože poskytuje zásobu nezbytných materiálů a energie. Nesprávná konzumace jídel může vést k onemocnění. Moderní lékařství klade důraz na umírněné stravování.

S důrazem na pět prvků jinu a jangu má čínské lékařství další dva body: strava by měla vyrovnávat jinová a jangová jídla a pět chutí. To je pro moderní lidi cenná informace, protože jim umožní, aby se mohli z jídla radovat, ale zároveň zůstali zdraví.

Doktor Wang je lékařem tradiční čínské medicíny.

Article in English