20090827-cz-vlada-janota
Ministr financí Eduard Janota. (Velká Epocha)

Schodkový rozpočet seškrtala vláda Jana Fischera z původního schodku 230 miliard korun na 155,3 miliardy korun. Balíček úsporných opatření předložil k projednání ministr financí Eduard Janota.

Tento musí ještě projednat Poslanecká sněmovna, která tak učiní v režimu takzvané legislativní nouze. Podle premiéra Jana Fischera bude výsledek jednání ve Sněmovně testem důvěry jeho vlády.

„Podle výsledku se vláda rozhodne, jestli bude či nebude v činnosti pokračovat dál,“ uvedl premiér Fischer.

Schválený balíček legislativních změn představuje podle slov premiéra reálný návrh, který je rovněž výsledkem řady kompromisů.

„Považujeme ho za vyrovnaný z hlediska příjmů a výdajů,“ řekl premiér a dodal že „rozpočet je souborem opatření, který navrhujeme přijmout na jeden rok a chápeme jej jako určitou záchranou brzdu v oblasti veřejných financí, které umožní podstatně lepší východisko pro léta následující.“

Rozpočet vláda považuje za cestu pro mnoho občanů i podnikatelů bolestnou a nepříjemnou, ale jedinou schůdnou pro budoucí znovu nastartování ekonomického růstu.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů senátor Milan Štěch vývoj v přípravě státního rozpočtu považuje za příznivý. „Když jsme viděli ten první rozpočet, tak jsme měli obavu, že chce vláda pokračovat v tom, co se nám v uplynulých několika letech nezdálo úplně šťastné a správné.“

Milan Štěch dodal: „Jednání, která jsme vedli minulý týden a dnes ráno, ukázala, že tady máme před sebou návrh, který skutečně považujeme i my odbory za kompromis, který je životaschopný.“ Na rozpočtu se odborům nelíbí zejména snížení platů, čímž by se oslabila kupní síla obyvatelstva a následně také poptávka a spotřeba.

Jaroslav Hanák, prezident Svazu dopravy České republiky, vyzval poslance, „aby přijali odpovědnost, skromnost a dali ve čtvrtek a v pátek bokem instrukce svých stranických sekretariátů a schválili tento balíček, jako nejdůležitější opatření v této zemi pro letošní rok.“

Podle Hanáka se vláda dohodla, že hned po schválení balíčku začne pracovat na dalších opatřeních, která povedou zemi ven z krize. Podle premiéra Fischera je jedním z klíčových bodů řešení finanční krize zmapování všech míst, kudy unikají veřejné peníze.

V souvislosti s mimořádnými úspornými opatřeními ve státním rozpočtu na rok 2010 vláda schválila návrh na snížení platů ústavních činitelů, soudců a státních zástupců o čtyři procenta. Tento návrh je součástí politiky snižování mzdových výdajů ve sféře veřejného rozpočtu. Návrh zákona vláda odeslala do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky tak, aby mohl být projednán současně s úsporným balíčkem ministra financí Eduarda Janoty, který byl vládou rovněž přijat a schválen.