Jeden z komiksů na internetu o Gu Yunchangově prohlášení. Muž říká: Tohle Vám bude moc slušet, maminko! Na zástěře je nápis: Obětní beránek za ceny bydlení. (NTDTV)
Jeden z komiksů na internetu o Gu Yunchangově prohlášení. Muž říká: „Tohle Vám bude moc slušet, maminko!" Na zástěře je nápis: „Obětní beránek za ceny bydlení." (NTDTV)

Čínští funkcionáři přicházejí s velmi bizarními výklady současného růstu cen nemovitostí. Generální tajemník Čínské akademie nemovitostí, Gu Yunchang, například označil jako viníky zvyšování cen bydlení -  tchýně.

Gu uvedl, že tchýně mají tendenci tlačit na svého zetě, aby koupil pro jejich dceru byt, bez ohledu na jeho finanční situaci.

Tuto poznámku učinil 3. září na Výročním fóru čínských nemovitostí a financí. Prohlášení se brzy stalo terčem posměšků ze strany bloggerů a on-line médií. Svůj skeptický postoj k těmto tvrzením vysvětlují tím, že tchýně tu byly vždycky, ale ceny nemovitostí narostly teprve v poslední době.

Podivné výroky čínských úřadů zde ale nekončí.

Developer Feng Lun prohlásil, že důvodem růstu cen nemovitostí jsou mladé svobodné ženy a navrhl omezit věk kupujících na třicet pět a více.

Profesor Dong Fan z Pekingské normální univerzity míní, že nákupy bytů stimulují sezdané páry.

Podle Sing Tao Global Network jsou ale skutečné příčiny růstu cen nemovitostí obecně známé a jejich kořen tkví v politickém systému.

Lokální úřady používají trhy s nemovitostmi na tvorbu obratu, který pak vydávají za své „politické úspěchy". Developeři na druhé straně využívají uvolněných pravidel na hromadění nemovitostí, u kterých pak mohou volně zvyšovat ceny, a kupující těžko hledá alternativního prodejce, na kterého by se mohl obrátit.

Sing Tao Global Network dále uvádí, že úřady o základním problému nemluví ze dvou důvodů: jednak z vysokých cen nemovitostí profitují, a nechtějí tedy uznat, že problém existuje; za druhé se, podle Sing Tao, chtějí zbavit zodpovědnosti za špatné spravování bytového trhu.

Běžný člověk nemá možnost lobovat za své zájmy. Politické, ekonomické a kulturní elity však mají.

Na konci srpna Čínská národní ropná společnost (CNPC) nakoupila osm bytových domů v luxusní pekingské čtvrti Taiyang Star City za třetinu tržní ceny.

Northern China sales Company, spadající pod CNPC, koupila Společenství Baoshihuahuan v Pekingu, kde údajně ihned po nákupu každý funkcionář nad úrovní náměstka sekčního šéfa dostal byt zdarma.

Article in English