Současnou politickou situaci, které předcházelo svržení vlády v době evropského předsednictví České republiky, i předvolební boje podle obecného pohledu politických expertů a stran usměrnil dnešní výrok Ústavního soudu.

20090910-cr-ustavni-soud-brno
Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident republiky na dobu deseti let. Rozhodnutí Ústavního soudu v rámci jeho věcné působnosti jsou konečná a nelze se proti nim odvolat. Na fotce navrhovatel Miloš Melčák se svým advokátem Janem Kalvodou před patnáctičlenným plénem ústavního soudu. (Hana Kotulánová/ Velká Epocha)

 

Podle prezidenta Klause vzrůstá moc soudců na úkor politiků, podle některých politiků nejsou samotní politici nad zákonem, nýbrž někým, kdo jej musí respektovat. Principy právního státu jsou vesměs vnímány jako nejvyšší hodnota demokracie. Stát podle toho není v rukou politiků ale práva a zákona, který musí respektovat.

Názory na ústavní rozhodnutí jsou vesměs pozitivní. I podle expertů není demokracie bez právního státu skutečnou demokracií. Podle poslance Melčáka, který stál u zrody celého jednání (a který podal stížnost k Ústavnímu soudu), soud dostál své povinnosti a stal se ústavní pojistkou demokracie v zemi.

 

20090910-cr-ustavni-soud-brno-vlada
Zástupcem parlamentu byl na jednání místopředseda Lubomír Zaorálek ze strany ČSSD. (Hana Kotulánová/ Velká Epocha)

Proti výroku protestoval také předseda ČSSD Jiří Paroubek, který označil současnou situaci za chaos a výrok Ústavního soudu je podle něj v rozporu s ústavou. Další strany reagovali následovně: ODS výrok respektuje a vyzvala ostatní strany k jeho respektování, aby se neprohlubovala nedůvěra občanů v politiku, KDU-ČSL ocenila, že Ústavní soud nepodlehl tlaku politiků a předseda TOP 09 vnímá situaci jako milník v historii českého státu, který jasně stanovil nadvládu ústavního práva nad vůlí politiků.

Výrokem soudu byl tedy zrušen jak termín voleb tak rozhodnutí prezidenta republiky a Státní volební komise musí pozastavit přípravy očekávaných voleb.

Parlament a prezident republiky se tedy podle již předem dohodnutého postupu pustí cestou společného navržení a odsouhlasení změny ústavního zákona, která by umožnila Sněmovně, aby sama rozhodla o svém rozpuštění. Pokud se celý proces podaří v čas uskutečnit, můžeme očekávat, že volby proběhnou již na začátku listopadu.

Celá situace, přestože pozdržela termín voleb, paradoxně posílila stabilitu zákona a potvrdila svrchovanost Ústavního soudu nad politiky, což je podle politologa Josefa Mlejnka vítězstvím demokracie. Také přiměla všechny strany, parlament i prezidenta k rychlé spolupráci a shodě na společném řešení. Volební lístky se v případě úspěšné změny ústavy podle ministra Peciny dostanou do schránek voličů včas.

20090910-cr-ustavni-soud-brno-melcak
Podle poslance Melčáka, který stál u zrody celého jednání, a který podal stížnost k ústavnímu soudu Ústavní soud dostál své povinnosti a stal se ústavní pojistkou demokracie v zemi.  (Hana Kotulánová/ Velká Epocha)