20090909-cina-domov-chudy
Jedním z důvodů, proč čínská vláda klame veřejnost je její strach ze ztráty sociální stabilitu v zemi, která by mohla znásobit stávající nepokoje. (sherrattsam/flickr)
Poté, co byly zveřejněny zprávy o hrubém domácím produktu (HDP) z různých oblastí v Číně za první pololetí roku 2009, se ukázalo, že jejich součet převýšil statistiku čínského národního HDP za stejné období o 1,4 bilionu yuanů (přibližně 205 miliard dolarů). Někteří ekonomové to komentovali tak, že údaj o čínském HDP se dá použít jen jako „reference“.

V polovině července oznámil čínský Národní statistický úřad, že čínský HDP pro první polovinu roku 2009 může být 13,98 biliónů yuanů (přibližně 2 045 miliard dolarů). Mezitím hongkongský list Apple Daily zveřejnil součet čísel HDP pro první polovinu roku 2009 z jedenatřiceti provincií a autonomních oblastí, které dosáhly 15,38 biliónů yuanů (přibližně 2 250 miliard dolarů). Vzniklý rozdíl 1,4 bilionu yuanů představuje desetiprocentní odchylku.

Článek od Apple Daily, nazvaný „Kdo udělal chybu o váze 1,4 biliónu yuanů?", uvádí, že nařízení čínské centrální vlády k  „zajištění ekonomického růstu" v době hospodářské krize vedla k falšování dat v jednotlivých oblastech, aby si místní úřady zajistily, že budou jejich výsledky dobře vypadat.

Zpráva také označuje hlavní příčiny problému: přílišný důraz na tempo růstu HDP v hodnocení a nedostatek efektivního monitorovacího mechanismu. Proto je za falešná data zodpovědná centrální vláda.

Hu Xingdou, ekonom a profesor na Pekingském technologickém institutu, v rozhovoru s Hlasem Ameriky naznačil, že místní úředníci budou velmi pravděpodobně tvořit falešná data nebo je skrývat, aby dosáhli tzv. „výkonu".

„Za současného stavu v Číně není žádný trest pro zasílání falešných informací. Politika úsilí o růst HDP za každou cenu dozajista motivuje místní úředníky na všech stupních, aby tato falešná čísla HDP vytvářeli," prohlásil.

Zhong Dajun, zakladatel Pekingského centra sledování ekonomiky Dajun, říká: „To je jasné, že HDP samotný neodpovídá o prosperitě čínské ekonomiky. Investice do zbytečných staveb by mohly vylepšit číslo HDP, ale samy o sobě nezlepší životní situaci veřejnosti.  V tomto případě se nikdo o HDP nestará."

Úvodník Apple Daily také zmiňuje, že jedním z důvodů, proč jednotliví úředníci nad falešnými daty zavírají oči, je strach centrální vlády z toho, že by skutečná data mohla rozrušit burzovní trh a tím i sociální stabilitu.

Zhong s touto teorií souhlasil, „protože stabilita akcií se opravdu spoléhá na HDP".

Nicméně dodal, že „to číslo je pro ekonoma jen reference". Navrhl tedy, aby Číňané i mezinárodní společenství nekladli na údaj o HDP přílišný důraz.

Zhong Dajun říká: „Ekonomové nesoudí ekonomiku pouze na základě čísel. Čínští ekonomové si na to (falešná data) zvykají. Nikdo to nebude brát vážně, jako něco konkrétního. Je to jen reference."