Čínský profesor teologie Sun Jen-ťün. (Velká Epocha)
Čínský profesor teologie Sun Jen-ťün. (Velká Epocha)
Cílem náboženské politiky Komunistické strany Číny je veškerá náboženství zlikvidovat a etablovat v Číně ateismus. Čínský profesor teologie Sun Jen-ťün takto citoval předsedu čínského úřadu pro náboženství, Jie Siao-wena. Profesor Sun pracoval ve Výzkumném ústavu pro psychologii náboženství při univerzitě „Capital Normal University" v Pekingu. V dubnu 2008 zůstal v USA, kde zpočátku působil jako hostující profesor. Na univerzitě v Pekingu byl založen Výzkumný ústav pro psychologii náboženství a Sun, který tam pracoval, ho měl po svém návratu z USA řídit. Podle Sunových slov sleduje tento ústav jednoznačný cíl, a sice směřovat náboženství tak, aby to odpovídalo socialistickému myšlení.

Sun o sobě říká, že v čínských akademických kruzích patřil k avantgardě. Jeho pohled na svět i myšlení v oboru teologie rozšířily možnosti svobodného výzkumu, volně přístupné informace, ale i pocit svobody v USA. „Také čínská kniha ‚Devět komentářů o komunistické straně' mi ukázala, že jsou mnohé moje znalosti a vědomosti velmi povrchní a že jsem svůj výzkum o náboženství doposud vždycky vedl jen uvnitř rámce myšlení a náboženské teorie, kterou nám vtloukala do hlavy komunistická strana," řekl Sun v rozhovoru pro Epoch Times. Sun byl členem komunistické strany. V roce 2009 zveřejnil na internetu své prohlášení o vystoupení z KS Číny a také odstoupil ze všech svých oficiálních akademických postů v Číně.

Sunovi je jasné, že už se nemůže do Číny vrátit. Nyní žije v USA, kde zažádal o politický azyl.

Reportérka Epoch Times hovořila s profesorem Sunem o kulturním i společenském pozadí vývoje meditačního hnutí Falun Gong v Číně, o pohledu profesora na politické pozadí v Číně, ale i o metodách pronásledování. 20. července bylo desáté výročí pronásledování Falun Gongu čínským režimem.

Pane profesore Sune, v jiné souvislosti jste hovořil o tom, že ten největší strach nemá KS Číny z čínských demokratů, ale že se nejvíce bojí příznivců náboženství. Jak posuzujete tu skutečnost, že komunistická strana pronásleduje tak masivně meditační hnutí Falun Gong, zatímco jiné věřící v takovém rozsahu nepronásleduje?

Jedním z nejdůležitějších důvodů pronásledování Falun Gongu je rychlý nárůst této skupiny. Jak rychlý? Během několika let, od roku 1992 do roku 1996, narostl počet příznivců Falun Gongu do takové míry, že převýšil počet členů komunistické strany. Před oficiálním začátkem pronásledování prohlásil tehdejší čínský prezident Ťiang Ce-min: „Proč ty masy také neposlouchají, když říkáme něco my, jako komunistická strana? Ale jakmile řekne větu Falun Gong, už jdou všichni za ním... My se teď nacházíme v krizi, soudruzi!"

Z tohoto důvodu doporučil Ťiang tvrdé pronásledování Falun Gongu. On viděl to hrozící nebezpečí pro komunisty v Číně a možné ztráty jejich moci, protože po pádu východoevropského komunistického bloku už neměla komunistická ideologie ani v Číně žádný solidní existenční prostor. Bez komunistické ideologie už neexistuje žádné právní uznání pro komunistickou moc. A to pro uzurpátory moci znamená okamžitou ztrátu jejich zájmů a nakonec i důkladné zúčtování jejich zločinů čínským lidem.

Proto mají komunisté největší strach z toho, že ztratí svou moc, a tak se pokoušejí lid podvádět a manipulovat jím s pomocí komunistické ideologie. Samozřejmě že pak využijí všech možných prostředků k potlačení a ke zničení takové víry, jakou je Falun Gong, který přitáhl tolik lidí.

Ale proč potom nepoužije komunistická strana tato tvrdá opatření s pronásledováním proti všem náboženským skupinám?

Proti ostatním náboženským skupinám už postačí jiné metody. Například u katolických a evangelických věřících má strana své vlastní biskupy, kteří nejsou věrní Římu, ale jí. To samé platí i pro buddhistické chrámy. Například ve známém chrámu Šaolin jsou ti největší opati příznivci komunistů, a jsou získaní stranou. Pod ochranou socialistického systému jsou těmto náboženským vůdcům stranou nabídnuty možnosti k obchodování a tím i k vydělávání peněz. U Falun Gongu nemůže takováto metoda existovat, protože zakladatel Falun Gongu ještě žije.

Strana vkládá v tuto metodu pronásledování velkou důvěru. Komunisté věřili, že s pomocí jimi kontrolovaných médií, armády, policie a justice se jim podaří Falun Gong zlikvidovat během několika měsíců. Ale praktikující Falun Gongu se své víry nevzdávají, i když jsou pronásledováni s největší brutalitou. A s tím strana vůbec nepočítala. Takže čím jsou praktikující Falun Gongu statečnější, tím ostřeji strana reaguje a pokračuje v pronásledování. Jejím cílem je zcela tyto věřící lidi vyhladit, což vede k jedné z nejhorších katastrof proti lidskosti této doby.

Proč označila Komunistická strana Číny Falun Gong nejdříve za „zlou sektu" a potom teprve začala s pronásledováním?

Hlavním důvodem je zmanipulovat masy. Obvinění, která vznesla komunistická strana proti Falun Gongu, že je proti vědě, proti lidskosti a proti společnosti, tomu mělo právě napomoci.

Co znamená „proti vědě"? Podle ideologie KS Číny je svět materialistický. Neexistují žádní bohové ani duchové, to jediné co existuje, je hmota. Podle mínění komunistů by dokonce s rozvojem vědy už neměl existovat ani pojem bůh. Tím je podle strany míněn onen „protivědecký" směr Falun Gongu.

A aby strana své tvrzení o „protivědeckém" směru Falun Gongu podepřela, tak rozhlašuje: „Kdepak je Pravdivost, Soucit a Snášenlivost praktikujících Falun Gongu, když útočí na vládu?"

Co znamená výraz, že Falun Gong je „proti společnosti"? Strana dělá propagandu, že příznivci Falun Gongu jsou duševně choří lidé, kteří se vzdali normálního života a ničí své rodiny. Většina Číňanů, kteří knihu Falun Gongu ani jednou nečetli, pak snadno takovýmto lžím uvěří.

Jaké jsou hlubší důvody pro to, že masy Číňanů takovýmto lžím uvěří? V čem spočívá společenská podstata toho, že se tato taktika komunistické strany tak úspěšně prosazuje?

Od převzetí moci nasadila komunistická strana v Číně politiku takzvaného „ohlupování obyvatelstva". Komunisté kontrolují nejen média, ale například i vědecké kruhy. Proto nemají obyčejní Číňané už téměř žádnou možnost, jak se dostat k pravdivým informacím, takže jim chybí onen základ pro samostatné uvažování.

Časem u nich pak vzniká určitý pevný myšlenkový vzor: Je jedno co strana říká, ale dokud mám k jídlu plnou mísu rýže, není třeba moc přemýšlet a protestovat proti něčemu. To je právě ta tragédie čínské společnosti. Většina lidí věří jednoduše všemu, co jim strana nalže.

Ve věci Falun Gongu si strana vymyslela sebeupálení na náměstí Nebeského klidu a také ho tam zinscenovala. Potom hned začala s propagandou přes státem kontrolovaná média, že lidé, kteří spáchali to sebeupálení, jsou praktikujícími Falun Gongu.

Ve věci Tibetu například strana tvrdí, že mniši používají násilí. Komunisté však jednoduše navlékli několik násilníků do mnišských šatů, ti se zamíchali mezi mnichy a páchali násilnické činy. Při masakru 4. června před dvaceti lety si vojáci zapalovali svá auta sami, aby pak oficiální zpráva mohla znít, že to udělali protestující lidé. A přestože tato lež vyšla později najevo, komunistická strana se k tomu nevyjádřila a masa čínského obyvatelstva o tom neví vůbec nic.

Ve státní televizi opakovaně ukazovali příběh se sebeupálením. „Ó ano, to je ale skutečně něco hrozného, když člověk praktikuje Falun Gong. Nikdo by to neměl cvičit a bylo by třeba přemluvit také všechny známé a příbuzné, kteří Falun Gong praktikují, aby toho okamžitě nechali," takhle přemýšlí většina Číňanů, samozřejmě poté, když se opakovaně na to sebeupálení dívají v televizi.

Ale jak se mohl Falun Gong v takto zmanipulované společnosti tak rychle rozšířit? Proč věří tolik Číňanů Falun Gongu a dělají to i přes pronásledování?

Proč věří tolik Číňanů Falun Gongu, pro to existuje několik společenských podmínek. Za prvé: po celosvětovém selhání komunismu se komunistický systém víry zhroutil. V Číně existuje také vakuum víry. To je důležitý společenský faktor, který podporuje šíření Falun Gongu v čínské společnosti.

Předtím, než se začal Falun Gong šířit na veřejnosti, došlo už v Číně k oživení tradiční čínské kultury, což se stalo hlavně díky čchi-kungové vlně. Ve Falun Gongu se mluví o dvojité kultivaci těla i ducha a znamená to, že aby člověk dosáhl vyššího duchovního horizontu, kultivuje svého ducha, ale zároveň také praktikuje cvičení pro tělo. To odpovídá zcela vlastnostem tradiční kultivační kultury.

Kromě toho mnozí, kteří se skutečně kultivovali, dosáhli tak neskutečných účinků, že tomu nechce nikdo ani uvěřit, pokud nekultivuje sám. Lidé, kteří trpěli nevyléčitelnými nemocemi, se přesto uzdravili, když vyzkoušeli Falun Gong. Tak vidí mnoho lidí, že jim Falun Gong umožnil zase šťastně žít, a proto tomu pevně věří a považují ho za dobrou věc. Rádi to také předávají dál svým známým a příbuzným. Mnozí z nich přišli jednoduše kvůli zdraví a po přečtení hlavního díla Falun Gongu, knihy „Zhuan Falun", se stali opravdovými praktikujícími.

Propaganda komunistické strany tuto knihu Falun Gongu velmi zkritizovala a hanobila. Jazyk té knihy je sice velmi jednoduchý a snadno pochopitelný, ale celkové myšlenky jsou obsáhlé a velké. Mnoho věcí se jednoduše nedá vyjádřit uhlazeným jazykem.

Například v dynastii Tang žil jeden mnich a jmenoval se Chuej-neng. Byl to analfabet, ale byl šestým patriarchou zen buddhismu a velkým mistrem, který založil čínský buddhismus a také silně ovlivnil ideologii v dlouhém panování majetné dynastie Tang. Ve všech společenských vrstvách, od císaře a šlechty na císařském dvoře až k jednoduchému lidu na to lidé věřili. Dodnes je zen buddhismus založený Chuej-nengem celosvětově šířen. Proto nemůže být posuzován pouze povrchním jazykem, ale je třeba vidět, co lidstvu přinesl.

Falun Gong skutečně lidem přinesl to, co ve svém životě potřebují - souznění ducha a zdravé tělo. To jsou také důvody, proč věří Číňané tak vytrvale Falun Gongu.

V každodenním životě se ve Falun Gongu mluví o tom, že se má člověk dívat do sebe a zbavovat se svých špatných návyků. Když toho potom dosáhne, cítí se uvnitř osvobozen, uvolněn a je šťastný. Kvalita života praktikujících Falun Gongu se velmi zlepšila jak na duchovní úrovni, tak po stránce zdravotní. Ve srovnání s tím se u komunistů pořád mluví jen o třídním boji. Většina čínského obyvatelstva, která žije po dlouhý čas s tímto názorem na svět, cítí neustálé napětí a lidé jsou pod obrovským tlakem. Proto není žádná náhoda, že v pevninské Číně praktikuje tolik lidí Falun Gong.

Věnoval jste v Číně Falun Gongu velkou pozornost? Zkoumal jste tuto skupinu lidí po začátku pronásledování v roce 1999?

Já znám Falun Gong dobře, protože mnoho mých profesorů a kolegů ze studia začalo praktikovat Falun Gong ještě před pronásledováním. Všichni pracovali velmi dobře a po stránce charakterové jsou to velmi dobří lidé. Měl jsem před nimi velký respekt. Na začátku pronásledování zadala strana vědcům v oboru teologie, aby psali kritiku na Falun Gong. Já jsem četl jak publikace od Falun Gongu, tak i ty články od vědců, kteří Falun Gong hanobili, ale četl jsem i jiné dokumenty.

Mnozí vědci v oboru teologie nemají o pravidlech náboženského života ani potuchy. Týká se to hlavně těch, co měli tu čest a byli pověřeni stranou. Ve skutečnosti totiž byli tito marxističtí vědci po celá desetiletí řízeni stranickou ideologií, takže mohli kritizovat pouze z úrovně empirického výzkumu.

Taková kritika ale nemůže ovlivnit přesvědčení praktikujících Falun Gongu. Hned na začátku mi bylo jasné, že takováto kritika komunistické strany je zcela primitivní a povrchní, a že se vůbec nemůže dotknout jádra věci.

Na druhou stranu mi připadalo zcela nespravedlivé, že vůbec nedovolili praktikujícím Falun Gongu vyslovit jejich názor, zatímco veškerá státní propagandistická mašinérie Falun Gong hanobila a své pomluvy šířila rychlostí povodňové vlny. Dokud jsem byl v Číně, vůbec jsem netušil, že provádějí takové mučení.

Tolik mých profesorů a spolužáků ze studií se učilo Falun Gong. Všichni to byli dobří lidé. Pokud bych měl psát články, v kterých bych je kritizoval jen proto, abych ukázal sám sebe, nebo získal peníze na výzkum či dostal vyšší akademický titul, měl bych hodně špatné svědomí. Nemohl bych proti nim vystoupit.

Avšak nepomyslel jsem si, že Falun Gong tak dlouho vydrží a že se tak rychle a do takové míry může rozšířit v západních zemích. V Číně lidé slyší jenom to, že z Falun Gongu už mnoho nezůstalo.

Strana také pořád mluví o tom, že musí potírat každou „zlou sektu". Ale tou „zlou sektou" míní především Falun Gong. Každý rok zadává Akademie věd Číny výzkumné projekty plně hrazené ze státního rozpočtu, které jsou namířené proti „zlý sektám". Ve skutečnosti jsou však výlučně směrovány proti Falun Gongu.

Vždycky se najdou vědci, kteří na takových projektech pracují. Vedou svůj výzkum směrem, jaký jim zadá strana, a také výsledky musí odpovídat jejím představám. Proto si musí vymýšlet mnohé statistiky i důkazy, aby dosáhli uspokojivých výsledků. Těmto výsledkům sice neuvěří žádný skutečný expert, ale široké masy obyvatelstva mohou oklamat.

Komunistická strana Číny pronásleduje Falun Gong již deset let. Jak myslíte, že to bude pokračovat dál? V jakém stádiu se nyní strana nachází?

Dle mého pozorování se komunistické straně nemůže pronásledování Falun Gongu podařit. Je příliš těžké pořád prosazovat pronásledování. Ale jak dlouho to může ještě trvat, to závisí především na vnitrostranické situaci.

Mentální stav komunistické strany se právě nachází ve velkém rozporu: Když pronásledování ukončí, tak nevědí, jak by tu celou věc měli uzavřít. Celé to pronásledování je stále řízeno několika muži v pozadí. Jestliže budou v pronásledování pokračovat dál, zakrátko už to nebudou schopni zvládnout. Čím silnější to pronásledování je, tím rychleji se Falun Gong šíří. Jakmile má nějaká věc důvod pro svou existenci, není možné ji nějak potlačit.

KS Číny naráží v současnosti na všechny možné problémy. To se projevuje obzvláště při pronásledování Falun Gongu v podobě duchovního vakua, ve společnosti prolezlé skrz naskrz korupcí či ve vysoké kriminalitě, ale takových příkladů je mnohem víc.

V současné době se moc komunistické strany jen těžko udržuje a mnozí si myslí, že jsou její dny už sečteny. Její lidé to se strachem očekávají a současně si přejí, aby se nepoložila v době, kdy jsou u moci právě oni. A tak mnoho vysokých funkcionářů posílá s obrovskými sumami peněz své manželky a děti do zahraničí. Doufají, že tak najdou východisko alespoň pro své potomky, až se strana rozpustí a čínská společnost se změní. Ale zúčtování nakonec platí pro každého a lid si své viníky najde.

Jaký vliv má na čínskou společnost tento desetiletý pokojný odpor Falun Gongu?

Čínské obyvatelstvo bylo vždycky v područí strany a také ji poslouchalo. Lidé věřili všemu, co řekla strana. Strana je zpohlavkuje, ale oni nereagují. Tento pokojný odpor praktikujících Falun Gongu odráží jejich statečnost a vytrvalost, a lidi to přivádí na jiný způsob myšlení: Už bychom neměli dál snášet totalitní moc a násilí nebo ho dokonce ještě mimoděk podporovat. Proto dnes dochází v celé Číně k projevům vzdoru a odporu obyčejných lidí. To se děje díky Falun Gongu.

Komunistická strana sice pronásleduje brutálně Falun Gong, ale jeho příznivci se nevzdají. A v zámoří je jasně vidět, že příznivců Falun Gongu je čím dál víc. To vše dává čínskému lidu inspiraci i návod, jak rozpoznat zlo a zločiny, a už je dál netolerovat a nepřizpůsobovat se jim. Člověk může najít cestu, jakým způsobem proti tomu zlu protestovat, aniž by se musel vzdát své víry.

Z pohledu univerzálních hodnot připomněl Falun Gong světu, že může v naší společnosti docházet v každé době a na každém místě k porušování lidských práv a ničení lidskosti. Aby se svět takových věcí vyvaroval, měli by se lidé spojit dohromady a něco proti tomu dělat.

Za třetí, z pohledu kulturního aspektu skutečně ukázal Falun Gong lidem nový způsob života, přestože takový způsob života praktikovali lidé již ve staré Číně. Ovšem tenkrát nebyl tento způsob života tak snadno přístupný každému člověku a také nebyl tak jednoduše uskutečnitelný. Pokud se chtěl někdo ve staré Číně kultivovat, musel odejít do hor. Nezáleží na tom, zda se jednalo o taoistické nebo buddhistické učení a kultivaci. Ono bylo velmi těžké dosáhnout vysoké duchovní úrovně.

Falun Gong stvořil jednoduchou cestu a metodu, která je snadno naučitelná a přes kultivační proces se dostane člověk k vyšším duchovním úrovním. To vše odpovídá nejen základním principům kultivační kultury staré Číny, ale pozitivní vliv kultivace se projevil všude na světě. A to nařčení komunistickou stranou, že Falun Gong je sekta, je absolutně neopodstatněné.

Než jsem přijel do USA, bylo mi jasné, že čínský komunistický režim díky své násilné totalitní politice utlačování úplně zničil životní prostředí, přírodu a celý systém hodnot Číny.

Dříve jsem přikládal velkou důležitost právě problémům s životním prostředím a finančním zdrojům, ale dnes jsem poznal, že problémy s životním prostředím i s finančními zdroji nejsou těmi nejdůležitějšími faktory, které vedou k chaosu uvnitř národa a pak k jeho záhubě.

To nejhorší je zničení morálního systému. Bez systému hodnot, které mohou lidi spojovat v jejich srdcích, není společnost stabilní, i když má dostatek finančních zdrojů a dobré životní prostředí.

Přeji si, aby systém hodnot čínského národa mohl být opět vybudován, a doufám, že čínský lid bude moci tuto katastrofu přestát a povede naši zemi k pokojné změně. Mám v srdci velkou naději a věřím, že vedle Falun Gongu budou moci přinést pozitivní příspěvek i ostatní ortodoxní náboženství v procesu obnovy celého systému hodnot.

Rozhovor vedla Maria Zheng

Článek v němčině