20090805-cina-cobalt-60-kontejner
Kontejner obsahující malé množství kobaltu 60. (wikipedia.org/DMKTirpitz)

Lidé z okresu Čchi-sien, z prefektury Kchaj-feng v Che-nan, kteří jsou známí produkcí česneku, prchají z oblasti. Podle jednoho čínského bloggera měl Závod vápenného ozařování v červnu nehodu, při které unikl kobalt-60[1]. Místní straničtí funkcionáři nedávno utekli také.

Místní obyvatelé jsou v panice a následují státní pracovníky a prchají do sousedních měst. Státní úřady se snaží ze všech sil tyto “fámy” popřít a tvrdí, že uvěznili pět osob šířících tyto zvěsti.

Závod vápenného ozařování  používá kobalt-60 pro uchovávání práškové formy česneku a čili. 7. června se výroba ucpala před ochranným krytem a radioaktivní emise ozařovaly vzduch.

Místní lidé zveřejnili tuto zprávu na internetu a naznačili, že kobalt-60 přímo zapálil zboží a několik lidí z oblasti v ohni zahynulo.

Úřady v Čchi-sienu zablokovaly zprávy o nehodě až do 12. července. Tisková zpráva zdůrazňovala, že “do tří měsíců nebude hrozit žádné bezpečnostní riziko”.

Ovšem před několika dny zorganizoval stranický výbor Čchi-sienu přepravu rodin členů výboru do jiných měst. Ředitel daňové správy v Čchi-sienu vzal podle zpráv celou svoji rodinu do blízkého města Čeng-čou. Místní obyvatelé okamžitě reagovali na zprávu a prchali ze svých domovů všemi možnými prostředky – auty, tříkolkami, traktory, autobusy atd. Hlavní cesty do sousedních měst jsou vážně ucpané.

Místní občan, pan Wong, sdělil NTDTV: “Lidé kvůli té malé zprávě panikaří”.

Dodává: “Lidé z Čchi-sienu jsou teď všude kolem. Valí se do sousedních měst.”

Místní úředníci byli rozmístěni podél hlavních cest, aby zabránili davům v úprku. Odhaduje se, že prchá minimálně osm set tisíc lidí v okruhu padesáti kilometrů od Čchi-sienu. Cena lístku na autobus do sousedních měst Kchaj-feng a Čeng-čou zdvojnásobila z pěti na deset juanů a některé lístky stojí až pět set juanů. Většina místních obchodů zavřela a ulice Čchi-sienu jsou prázdné.

Víceguvernér Che-nanu Čching Jü-paj a tajemník strany v Kchaj-fengu Liou Čchang-čchun, přispěchali 18. července do Čchi-sienu, aby se vypořádali se vzniklou situací. Představitelé místní správy a experti opakovaně zdůrazňovali v televizi, že k žádnému radioaktivnímu úniku nedošlo, a tvrdili, že je to jen fáma rozšiřovaná lidmi, kteří neznají fakta. Zároveň vyzvali občany, aby se vrátili do svých domovů.

Hlavní internetová fóra a blogy jsou zablokovány. Někteří čínští bloggeři kritizovali důvěryhodnost režimu tvrzením: “Když vláda jasně prokazuje, že tu žádný únik nemáme, pak je nanejvýš pravděpodobné, že tu únik je.”


[1] Kobalt 60(60Co) je radioaktivní isotop kobaltu. Ozářením stabilního izotopu kobaltu 59Co energetickými neutrony (např. v jaderném reaktoru) vzniká nestabilní 60Co. Tento radioizotop se rozpadá s poločasem 5,2714 let za uvolňování silného gama-záření. Kobalt byl z tohoto důvodu někdy zvažován pro použití ve svrchním plášti jaderné bomby (takzvaná kobaltová bomba), po výbuchu by došlo k výše zmíněné transmutaci a zamoření oblasti radioizotopem 60Co.

Protože 60Co lze poměrně snadno připravit a manipulace s ním není obtížná, využívá se v medicíně jako zdroj gama-paprsků pro ozařování rakovinných nádorů a dalších tkání. Přístroj pro ozařování se nazývá kobaltové dělo a jeho podstatou je silná olověná ochranná schránka válcovitého tvaru, která propouští potřebné gama-záření pouze v úzkém paprsku určeným směrem. (zdroj:wikipedie)


Article in English