20090717-motiv-akce
Ikona akce nazvané Tragédie v Číně - deset let pronásledování Falun Gongu. Jedná se o výtězný obraz soutěže v malování pořádané newyorskou televizní stanicí NTDTV.
V Praze na Václavském náměstí v úrovni ulice Opletalova bude česká Asociace Falun Gong[1] od soboty do pondělí 20. července pořádat akci u příležitosti desátého výročí začátku pronásledování Falun Gongu(FG) v Číně, které odstartoval v roce 1999 tehdejší čínský prezident a předseda komunistické strany.

Od soboty do pondělí bude na Václavském náměstí ke zhlédnutí výstava obrazů světových umělců s názvem Neochvějná statečnost inspirovaná tragédií perzekuce a odvahou těch, kdo jí v současné době čelí. V sobotu a v neděli pořadatelé nabídnou návštěvníkům projekci filmů „Písečná bouře“ režiséra Michaela Mahonena, natočeného na základě skutečných událostí a svědectví přímých obětí perzekuce probíhající v Číně. Film získal zvláštní ocenění na mezinárodním televizním a filmovém festivalu v Moskvě. Další projekce se bude věnovat australskému dokumentu Tři ženy, který sleduje osudy tří čínských žen zasažených pronásledováním.

 

Akce skončí v pondělí večer, kdy promluví české osobnosti a čínská žena, která podá svoje osobní svědectví o svých vlastních zážitcích z čínského vězení, kde byla uvězněna kvůli tomu, že se pokoušela upozornit na pronásledován FG rozdáváním informačních letáků v Číně. Na místě budou také po celé tři dny provozovány informační stánky a prezentace meditačních cvičení FG.

Pozadí událostí

20090601-persecute-610
Tianmen, Čína - tajný agent drží nůž na krku praktikujícího Falun Gongu. (minghui.net)
Zástupci Asociace Falun Gong ČR uvádějí: „JIž deset let jsou příznivci této pokojné čchi-kungové[2] praxe, nebo každý, kdo se jich pokusí zastat, terčem brutálních represí – jsou posíláni do pracovních a „převýchovných“ táborů, krutě mučeni, aby se vzdali svého přesvědčení, mnozí umučeni k smrti."

Ambasador čínské vlády v Ottawě, před olympijskými hrami v roce 2008 v Pekingu, uvedl v rozhovoru při natáčení filmu Beyond the Red Wall, že se hnutí FG v Číně  „rozpadlo" a odmítl, že by se v čínských vězeních praktikovalo mučení vězňů z řad stoupenců FG.

Jeho výrok se však dostal do rozporu s vyšetřováním Výkonné parlamentní komise pro Čínu (CECC) Kongresu USA. Její výroční zpráva z roku 2008 uvádí výsledky průzkumu oficiálních webových stránek Komunistické strany Číny, od ústřední úrovně směrem dolů k provinciím a okresům, kde jsou rozebírány „úspěchy“ režimu při potlačování praktikujících Falun Gongu.

Signály o neustálém trvání perzekuce se ozývají i ze stran lidskoprávních organizací jako je Amnesty International, která pořádá kampaně na osvobození konkrétních vězňů svědomí z čínských věznic a pracovních táborů. Jednou z uvězněných je paní Xu Na, manželka populárního folkového zpěváka You Zhoua, který byl zatčen v době přeolympijských opatření v Číně a následně usmrcen ve vězení. Oba byli zatčeni kvůli přechovávání materiálů souvisejících s Falun Gongem, které u nich byly nalezeny při silniční kontrole, když se 26. ledna 2008 vraceli z nahrávací zkoušky.

 

OSN by měla zakročit proti genocidě

20090512-McMillan-Scott-pronasledovani-v-Cine-
Edward McMillan-Scott, místopředseda Evropského parlamentu a člen Evropského parlamentu za Yorkshire a Humber v úterý 28. dubna 2009 na tiskové konferenci v Londýně. (Edward Stephen/The Epoch Times)
Také místopředseda Evropského parlamentu(EP) Edward McMillan-Scott vede již několik let kampaň proti persekuci. „Jako místopředseda Evropského parlamentu a dlouholetý člen Výboru pro vnější záležitosti jsem vedl tři roky kampaň upozorňující na brutální a systematické pronásledování Falun Gongu v Číně," píše McMillan-Scott ve svém dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi OSN Ban Ki-moonovi.

Obecnou příčinou zákzu Falun Gongu čínským režimem je podle pozorovatelů jeho obrovská popularita po celé zemi, která znepokojila hlavně tehdejšího vúdce komunistické strany Jiang Zemina, který se podle kritiků cítil bez zjevných důvodů ohrožen. „Buddhistické duchovní hnutí Falun Gong mělo v roce 1999 sedmdesát až sto milionů příznivců. A jen díky tomu, že se Falun Gong stal tak oblíbeným, začal ho pronásledovat navýsost paranoidní, brutální a tyranizující komunistický režim. Je to ten samý režim, který vyvraždil 70 milionů lidí svého vlastního národa, z nichž 38 milionů zemřelo hlady," píše v dopise místopředseda EP McMillan-Scott.

 

Situace v Číně se nebývale vyostřila

20071120-cina-odebirani-organu-matas-kilgour-
David Kilgour (v popředí) a David Matas 31. ledna 2007 na tiskové konferenci na Parliament Hill v kanadské Ottawě, kde představili svou přepracovanou zprávu o odebírání orgánů v Číně s názvem "Krvavá sklizeň". (Matt Hildebrand/ Velká Epocha)
V roce 2006 se do vyšetřování perzekuce proti FG vložili Kanadští právníci David Kilgour[3] a David Matas[4]. Jejich práce se ovšem zaměřila na nová fakta, která obviňovala čínský režim z organizovaného nelegáního odběru orgánů vězňům z řad praktikujících FG.

Desetiminutové interview s Davidem Kilgourem a Davidem Matasem, kteří po vyšetřování vydali zprávu nazvanou Bloody Harvest” („Krvavá sklizeň”), zaznamenalo hned první den svého zveřejnění 35 000 návštěv. Jejich vyšetřování potvrdilo, že v čínských věznicích jsou živým vězněným stoupencům Falun Gongu odebírány orgány za komerčními účely.

 

Čínští právníci se chystají usvědčit komunistický režim

20090525-pravnici-haji-falun-gong-60
Během konference ve městě Chongqingu na severu Číny několik desítek právníků vyjádřilo svůj protest proti policejní brutalitě namířené proti jejich dvěma kolegům. (The Epoch Times)
Někteří právníci v Číně se odvážili hájit poškozované praktikující FG. Prvním z nich byl člen čínské právnické elity Kao Č'šeng, který poslal něolik otevřených dopisů čínskému prezidentovi, Evropskému parlamentu a Kongresu USA. Kao byl následně vězněn a mučen. Od chvíle, kdy jej unesla čínská tajná policie, je nezvěstný.

Jeho kolegové vypracovali obhajobu postavenou na ústavě ČLR, podle níž je samotné pronásledování FG neoopodstatněné a protiprávní. Navzdory této obhajobě ale čínské soudy jejich klienty odsoudily.

Strach čínského režimu z odhalení zločinů vedl k nedávnému napadení několika právníků, kteří začali vyšetřovat případ odcizení orgánů otci jejich klienta, který náhle zemřel ve vězení za podezřelých okolností. Ve vězení byl kvůli jeho vztahu k FG, a právníci byli napadeni a mučeni příslušníky čínské policie. Jejich případ vyvolal ráznou odezvu čínské právnické obce.

 

Co podnikne nový předseda EP Jerzy Buzek?

20090715-jerzy-buzek
První středoevropan v čele Evropského parlamentu - Jerzy Buzek, narozen ve Smilovicích v okrese Frýdek-Místek - nahradil 14. července Hanse-Gerta Pötteringa. (eppgroup.eu)
Hanse-Gerta Pötteringa vystřídal na postu prezidenta Evropského parlamentu bývalý polský premiér Jerzy Buzek známý svým kladným postojem k boji proti komunistickému režimu v Polsku, který vedlo v osmdesátých letech odborové hnutí Solidarita. Jeho minulost i současné názory vyvolávají otázku, jak se postaví k současné situaci v Číně.

 

Buzek na tiskové konferenci po svém zvolení zmínil roli, kterou hrála demokratická opozice ve střední a východní Evropě v boji proti komunistickému režimu. Své zvolení vnímá jako odkaz milionům lidí, kteří bojovali pro demokracii ve svých zemích a kteří odmítali hrbit se pod nátlakem režimu.

Na konto současného komunistického režimu v Číně řekl nový předseda EU, že v roce 1989 byl vidět rozdíl mezi Evropou a Čínou velmi jasně, když došlo k masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. „Nikdy nesmíme zapomenout na lidský rozměr, ten je základem EU a Evropy," řekl.


[1] Falun Gong (v českém přepisu Fa-lun-kung je duchovní cesta založená roku 1992 panem Li Chung-č' (Li Hongzhi) v Číně. Je pokročilou kultivační praxí školi budhismu a ve své praxi využívá tradiční čínská duchovní energetická meditační cvičení zvaná čchi-kung.

[2] Čchi-kung je skupina tradičních čínských cvičení pro rozvoj těla a mysli.

[3] David Kilgour je bývalý kanadský prokurátor, Secretary of State (tajemník ministra zahraničí) a nositel Masarykovy ceny, kterou mu udělilo Sdružení Čechů a Slováků v Kanadě.

[4] David Matas je právník s letitou praxí v lidsko-právní oblasti a držitel Ceny lidských práv Waltera Tarnopolského.