Každodenní přívalové deště spustily ve dvanácti provinciích na jihu Číny ničivé záplavy. Podle čínského nezávislého serveru Boxun přišlo do 5. července a 16 hodin místního času o život nejméně sedmdesát pět lidí, třináct lidí je nezvěstných a více než devět set tisíc muselo být evakuováno. Podle údajů Boxun se zřítilo asi 101 000 domů a dopravní provoz zcela zkolaboval. Bezprostřední škody se odhadují na více než třináct miliard jüanů (asi 1,3 miliardy eur).

Není pitná voda, není elektřina a také není jídlo. Více než tři sta žáků ve věku od třinácti do patnácti let je díky ničivým záplavám zcela odříznuto od okolního světa. Žáci střední školy obce Che-žung z okresního města Žung-šuej v provincii Kuang-si bydlí na internátě, protože pocházejí z venkova. Silnice k jejich domovům jsou díky vodě nesjízdné a provoz je ochromen, takže nemají šanci dostat se domů. Záplavami je těžce postiženo všech dvacet částí krajského města Žung-šuej. Dle sdělení úřadů stojí voda v krajském městě částečně až do výšky 2,50 metru a osmdesát procent plochy je zaplaveno. Je to nejvyšší stav vody za desítky let. Jedinými funkčními dopravními prostředky jsou zřejmě dřevěné loďky a bambusové vory. Počet postižených lidí je jenom v tomto městě kolem 150 000.

Provincie Kuang-si na jihu Číny je jednou z nejvíce postižených oblastí letošních povodní. A situace v celé provincii se dále přiostřuje. Podle serveru Boxun je zaplaveno nejméně devět měst a třiašedesát krajských měst. Počet postižených lidí je vyšší než 3,69 milionu, 309 400 lidí muselo opustit své domovy. I ta ostatní čísla udávají strašné věci: 130.200 lidí nemá možnost získat čistou pitnou vodu, 10 960 budov se zřítilo, z toho je 10 180 obytných domů.

V krajském městě Luo-čcheng byla dle sdělení státní tiskové agentury Xinhua poškozena přehrada. 5. července byla přehrada uvolněna, aby mohla odtéci vysoká voda. Problematika s přehradou je sice zatím pod kontrolou, avšak nebezpečí protržení přehrady nadále trvá. Jenom z okolí přehrady muselo být evakuováno zhruba 15 000 lidí.

Na známé „zlaté vodní cestě" na řece Li v Kuej-lin stoupla 3. července vodní hladina na 147,66 metrů, což je 1,98 metru nad povodňovou výstražní čárou. Až do 5. července byla zastavena lodní doprava po celé trase.

Kromě provincie Kuang-si je na jihu Číny záplavami těžce postiženo ještě jedenáct dalších provincií. Mezi ně patří Ťien-si, Ťiang-su, Če-ťiang, An-chuej, Chu-pej, Chun-an, Čchung-čching, S'-čchuan, Kuej-čou, Jün-nan a Fu-ťien.

Podle zpráv státních médií bylo v Chun-anu postiženo 3,65 milionu lidí ve čtrnácti městech a 140 000 lidí muselo být okamžitě evakuováno. V Ťiang-si byly dle údajů postiženy více než tři miliony lidí z jednašedesáti měst a šesti set šestnácti obcí, více než 230 000 lidí muselo před vodou prchnout a zřítilo se více než 35 000 budov.

Článek v němčině