Webové stránky Bílého domu byly podle zpráv různých médií nedávno napadeny počítačovými teroristy (Jeff Nenarella/The Epoch Times)
Webové stránky Bílého domu byly podle zpráv různých médií nedávno napadeny počítačovými teroristy (Jeff Nenarella/The Epoch Times)

NEW YORK - Na Den nezávislosti, kdy většina Američanů doma odpočívala, měli počítačoví teroristé plno práce, když zparalyzovali desítky vládních a komerčních webových stránek ve Spojených státech a Jižní Koreji.

Podle Amy Kudwaové, zástupkyně tiskového mluvčího amerického Ministerstva pro vnitřní bezpečnost, nebyly názvy konkrétních internetových stránek, zasažených útokem, tzv. metodou DDoS (distributed denial-of-service), prozrazeny, a to z „bezpečnostních důvodů".

Podle amerického deníku Washington Post bylo během několika posledních dnů vyřazeno více než pětatřicet webových stránek, včetně těch Bílého domu, Ministerstva pro vnitřní bezpečnost, Federální obchodní komise, Federální správy letectví, Newyorské burzy cenných papírů, rádia Voice of America a burzy Nasdaq. V Jižní Koreji to byly stránky prezidentského Modrého domu, Ministerstva zahraničí, Vojenského americko-jihokorejského velitelství, jedněch novin a dvou velkých bank.

Seznam obětí, které přinesla agentura AFP, obsahoval také americké Ministerstvo dopravy, Ministerstvo financí, Národní agenturu pro bezpečnost a Poštu Spojených států.

Washington Post a rádio Voice of America veřejně oznámily, že ochromení stránek bylo výsledkem kybernetického útoku metodou Distributed Denial-of-Service (DDoS). Většina napadených institucí a společností nepotvrdila, že byla zasažena.

„Nebudu to komentovat. Vše, co jsme oznámili, je, že naše webová stránka byla v pondělí vyřazena kvůli technickým problémům," prohlásil Peter Kaplan, mluvčí Federální obchodní komise, v telefonním rozhovoru. Stránky komise byly nahozeny zpět ve středu odpoledne jako jedny z posledních.

Co je to DDoS?

Denial of Service (česky odmítnutí služby) nebo též Distributed Denial of Service (česky distribuované odmítnutí služby) je technika útoku na internetové služby nebo stránky, při níž dochází k přehlcení požadavky a pádu nebo minimálně nefunkčnosti a nedostupnosti stránek pro ostatní uživatele.

Cíle takového útoku jsou v zásadě dva:

  • Vnucení opakovaného resetu cílového počítače
  • Narušení komunikace mezi serverem a obětí tak, aby jejich komunikace byla buď zcela nemožná, nebo alespoň velmi pomalá.

Všechny typy útoků se vyznačují několika společnými charakteristikami:

  • Zaplavení provozu na síti náhodnými daty, která zabraňují protékání skutečných dat.
  • Zabránění nebo přerušení přístupu konkrétního uživatele ke službě.
  • Narušení konfiguračního nastavení.
  • Extrémnímu zatížení CPU cílového serveru.
  • Vsunutím chybových hlášení do sekvence instrukcí, které můžou vést k pádu systému.
  • Pád samotného operačního systému

Zdroj: Wikipedia

Podobně se odpovědi vyhnul i Bill Adams, mluvčí z Ministerstva dopravy, který jen oznámil: „Ministerstvo dopravy zažilo od minulého víkendu minimální počet síťových incidentů. Pracujeme teď ve spojení s týmem počítačové pohotovosti USA pro nouzové případy."

Národní agentura pro bezpečnost podle pracovnice Oddělení veřejných záležitostí Marci Greenové odmítla incident komentovat. Michael Woods z Oddělení pro vztahy s veřejností Pošty Spojených států řekl, že o žádném počítačovém útoku na stránky Pošty neví.
V emailu napsal: „Pošta Spojených států nebyla zasažena a nedošlo k žádnému dopadu na obchodní služby."

Nejdůležitějším útokem byl ten na Bílý dům. Navzdory tomu, že téměř všechna média věří, že stánky Bílého domu vyřazeny byly, Kudwaová narušení webových stránek popřela.

Kudwaová dodala, že ke ztrátě informací nedošlo, jelikož se jedná jen o zahlcení webových stránek.

Odmítla komentovat, kdo stojí za útokem, ale uvedla, že vládní stránky jsou cílem miliónů podobných útoků denně, tentokrát byla situace mimořádnější jen tím, že útok trval déle a byl rozsáhlejší, než obvykle.

Ve svém prohlášení z 29. května promluvil americký prezident Obama obecně o vážnosti počítačových útoků.

„Když uvážíme nesmírné ztráty, které mohou být zaviněny jen jediným počítačovým útokem, reakce případ od případu nepostačí a zrovna tak nestačí jednoduše posílit naši obranu poté, co se incident nebo útok objeví. Tak jako to provádíme u přírodních katastrof, musíme mít plány a zdroje připravené dopředu tím, že sdílíme informace, vydáváme varování a zajišťujeme koordinovanou reakci," prohlásil.

Po vzoru jihokorejské zpravodajské agentury Yonhap, která s tímto přišla jako první, i mnohá další média označila Severní Koreu jako hlavního podezřelého z útoku.

Kchaj Čchen, v sedmdesátých letech nejlepší útočník čínského národního basketbalového týmu a nyní aktivista a odborník na Čínu, naznačil, že za incidentem stojí Čína.

„Cokoliv Severní Korea dělá, je se svolením Číny. Čína Severní Koreji rozkazuje ve všem. Na Západě si ale myslí, že jim Čína nějak pomůže Severní Koreu zkrotit, ale Čína ve skutečnosti používá Severní Koreu jen jako figurku při šachové partii. Jestli se Západ z této iluze neprobudí, bude trpět," míní Čchen.

Čchen říká, že Severokorejci poslouchají Čínu, protože jim čínská vláda poskytuje „peníze, politickou podporu, vojenské vybavení, prostě všechno". „Bez Číny by Severní Korea neexistovala," vysvětluje.

Čchen se domnívá, že vláda USA se snaží přesvědčit lidi na Západě, že Čína nemá moc rozkázat Severní Koreji, co má dělat. Protože Západ s Čínou obchoduje ve velkém měřítku, má strach přijít s ní do konfrontace.

„Radši to ignorují a obviňují Severní Koreu, ale ta je jen útočným psem. Vodítko mají ve svých rukou Číňané," uzavírá Čchen.

Article in English