20090706-xinjiang-cina2
Nedělní události v čínské provincii Xinjiang. (Velká Epocha)
Vedoucí představitelé po celém světě vyzývají k umírněnosti poté, co zprávy o ujgurském masakru pronikly do světa. Při masakru bylo mnoho Ujgurů z autonomní provincie Sin-ťiang zastřeleno a zabito. Čínská policie se přesunula do Urumči, správního města oblasti, s tanky a zásahovým vybavením.

Podle čínské státní agentury Nová Čína (Xinhua) bylo při masakru zabito sto padesát šest Ujgurů, ovšem žádné nezávislé zdroje nebyly schopny toto číslo potvrdit.

„Zdroje při Sin-ťiangské univerzitě odhadují počet mrtvých někde „okolo čtyř set včetně těch kolem univerzity“, uvedla paní Rebía Kadírová, ředitelka Asociace amerických Ujgurů a Světového kongresu Ujgurů. Kadírová ale zároveň vysvětlila pro Rádio Svobodná Ásie, že „nemohou potvrdit toto číslo“.

„Podle informací, které dostáváme, se to rozrůstá,“ prozradila.

Přístup k médiím byl v oblasti přerušen a internet je odříznutý. Webstránky jako Twitter byly zablokovány až po Peking, nějakých dva tisíce mil od místa dění.

Podle UHRP (Projekt za ujgurská lidská práva) protestovaly v Urumči tisíc až tři tisíce Ujgurů potom, co se dozvěděli o incidentu v jižní provincii Kuan-tung před několika dny.

Demonstrace byla namířena proti nespravedlivému zacházení s Ujgury ze strany čínského režimu během srážky mezi etnickými Chany a Ujgury v továrně na hračky ve městě Šao-tung.

Světová reakce

Tiskový mluvčí Bílého domu, Robert Gibbs, apeloval v pondělním prohlášení na všechny v Sin-ťiangu, aby zachovali umírněnost.

„Jsme hluboce znepokojeni zprávami o mnoha mrtvých a zraněných při násilnostech v Urumči v západní Číně,“ prohlásil. „Zprávy o okolnostech obklopujících úmrtí a zranění jsou prozatím nejasné, takže by bylo předčasné učinit další komentáře nebo spekulace.“

Prezident Evropského parlamentu Hans Gert Poettering vyzval ke klidu a umírněnosti.

„Výslovně apeluji na čínské úřady, aby se chovaly způsobem, jenž plně respektuje lidskou důstojnost a základní lidská práva, včetně práva na svobodu projevu a poklidnou demonstraci,“
řekl v pondělí ve svém prohlášení.

„Rovněž vyzývám čínské úřady, aby povolily místním a mezinárodním médiím vykonávat jejich práci v úplné svobodě, a to včetně neomezeného přístupu k internetu.“

Kanandský ministr zahraničních věcí Lawrence Cannon vydal v pondělí prohlášení, ve kterém vyzývá čínský komunistický režim, aby respektoval právo poklidného protestu. „Kanadská vláda je pobouřena zprávami o násilnostech a vysokém počtu obětí při včerejší demonstraci v Sin-ťiangu,“ píše se v prohlášení. „Vybízíme k umírněnosti na obou stranách a vyzýváme čínskou vládu k respektování svobody projevu a informací a práva na pokojný protest. Aby se pomohly vyřešit stížnosti a předešlo se dalšímu zhoršení situace, je třeba dialogu a dobré vůle.“

Mluvčí britského premiéra Gordona Browna uvedl, že Londýn je znepokojený zprávami o násilnostech. „Samozřejmě jsme znepokojeni zprávami o násilí a rozsahu ztrát na životech a rádi bychom vybídli všechny strany, pokud je to možné, aby problémy vyřešily dialogem,“ sdělil mluvčí.

Australský ministr zahraničí Stephen Smith prohlásil, že situaci bedlivě sledují. „Ty zprávy jsme viděli. Evidentně nejsme v pozici, abychom je ověřili, ale jsme velmi znepokojeni tím, co jsme veřejně viděli,“ reagoval Smith v prohlášení. „Samozřejmě jsme velmi znepokojeni tragickými ztrátami na životech a budeme i nadále  patřičně poukazovat čínské straně, tak jako to dělá mezinárodní společenství, na lidská práva a zacházení s lidmi v Číně.“

Sin-ťiang je vstupní branou k čínským obchodním a energetickým svazkům se Střední Asií a sama oblast je bohatá na plyn, minerály a zemědělskou produkci. 

Ale mnoho Ujgurů poukazuje, že sami z tohoto bohatství vidí jen málo. Téměř polovina z dvaceti miliónů obyvatel Sin-ťiangu jsou Ujgurové.

Násilnosti v Sin-ťiangu vzbudily rozhořčení mezi ujgurskou populací žijící v zahraničí. Mezi nimi je i Wu-er Kchaj-si, který jako organizátor uprchl z Číny po studentských protestech na náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

Teď žije a pracuje na Taiwanu a tvrdí, že Komunistická strana Číny používá válku proti terorismu, kterou USA propagují, jako záminku na potlačení čínských Ujgurů.

„Zvláště po útoku na World Trade Center v New Yorku, když Spojené státy požádaly Čínu, aby se připojila k antiteroristické alianci, použila Čína tuto metodu, aby označila všechny demonstrace nebo protesty etnických Ujgurů, jakkoli pokojné jsou, jako teroristický čin,“ poukazuje Kchaj-si. "Samotný fakt, že jsou Ujgurové muslimové, je naneštěstí ve světě jednou z příčin, proč se jim nedostává dost pozornosti a sympatií.“

 


Související články:
Čínská policie střílela do protestujících Ujgurů