20090629-tienanmenmasacre
Zraněného studenta odváží přátelé poté, co byl postřelen jednotkami Lidové osvobozenecké armády při masakru na Náměstí nebeského klidu. (www.64memo.org)
Pět členů kabelové televize v Guangzhou (GKTV) bylo dočasně uvolněno ze služby, neboť se dopustili „politické chyby“. Patrně selhali při cenzuře v několika případech vztahujících se k masakru na Náměstí nebeského klidu a duchovní praxe Falun Gong.

Programy z Hong Kongu, přenášené do provincie Guangdong, mají obyčejně pěti až patnáctivteřinové zpoždění, které je využíváno k monitorování a cenzuře. Když hongkongská TV vysílá politicky citlivé informace, lokální stanice musí takové vysílání okamžitě cenzurovat a nahradit ho jinou stopáží.

Co se vlastně stalo… Rádio Svobodná Asie oznamuje, že na Asia TV (ATV) se vysílá upoutávka oznamující: „Speciální Série: 20. výročí masakru na náměstí Tiananmen“ v 19:00, 22. května, která obsahuje světoznámou scénu studenta blokujícího tank. GKTV selhala při cenzurování těchto scén, které v Guangzhou díky tomu vidělo kolem milionu televizních diváků. Čtvrtého června ATV vysílala speciální program, zaměřený na náboženství, včetně obsahu zabývajícího se Falun Gongem. GKTV necenzurovala obsah včas a opět „selhala“.

Kromě těchto dvou případů, podle Čínského informačního centra pro lidská práva a demokracii, 5. června při přenosu zpráv GKTV opět „selhala“ při cenzuře, když vysílala záběry lidí z Hong Kongu, kteří si v noci 4. června připomínali události na Náměstí nebeského klidu. Po vyšetřování Oddělením propagandy místního výboru strany byla pozastavena činnost dvou redaktorů a tří asistentů GKTV, zatímco dalším zaměstnancům, včetně vedoucích představitelů televizní stanice, mohla být udělena jen důtka.

GKTV patří ke stanici televize Guangzhou. Jedním z jejích předešlých „přešlapů“ byl incident, kdy bývalý čínský premiér Zhu Rongji doručoval parlamentní zprávu Národnímu lidovému kongresu v březnu 2001. Televizní titulky ho označily jako „bývalého praktikujícího Falun Gongu“. Všichni redaktoři včetně vedení televize byli za svůj „přešlap“ následně potrestáni.

Mnoho programů místních TV stanic pokrývajících deset čínských provincií do svého vysílání v předchozích letech zařadilo klipy o zločinech Ťiang Ce-mina vůči Falun Gongu včetně nespočetných soudních řízení, vznesených vůči Ťiangovi . Diváci v Číně řekli, že program také odkryl Ťiangovo zamlčování epidemie SARS. Státem řízená tisková agentura Xinhua vložené vysílání odsoudila, ale neodvážila se pevninské Číně přiznat, o jaký obsah se jednalo.