Malá Číňanka si prohlíží zvláštní edici panenek Barbie. (AP/SITA)
Malá Číňanka si prohlíží zvláštní edici panenek Barbie. (AP/SITA)

Kalifornská společnost Mattel a její dceřinná firma Fisher-Price zaplatí 2,3 miliónu dolarů za to, že vědomě dovážely a později stáhly z prodeje přibližně dva milióny hraček obsahujících olovo. Pokuta, kterou firmě udělila americká Komise pro bezpečnost výrobků (v originále CPSC), je největší penalizace dosud udělená za porušení dovozních a prodejních předpisů v USA.

Podle CPSC importoval Mattel během září 2006  a srpna 2007 devět set tisíc hraček s riskantním stupněm olova. Hračky byly rozvezeny k prodejcům po celých Státech. Později byly staženy z trhu autíčka „Seržant", jež byly označeny jako nevyhovující. To stejné se stalo „barbínám", které byly staženy v září 2007.

V ten samý čas Mattel i Fisher-Price popřely, že porušily federální zákon vědomě, jak je obvinila CSPC, uvedla komise.

„Tato pokuta má sloužit jako upozornění výrobcům hraček, že CPSC je oddaná bezpečnosti dětí, snižování jejich vystavení olovu a zavádění zákona pro zlepšování bezpečnosti výrobků," prohlásil výkonný ředitel komise Thomas Moore.

Tento zákon, podepsaný v roce 2008, zavádí ještě přísnější ustanovení pro olovnaté barvy v hračkách.

Příhoda s dovezenými nebezpečnými hračkami rozbouřila v kongresu Spojených států debatu  o bezpečnosti výrobků importovaných z Číny, včetně mléčných produktů a heparinu, hlavní přísady v některých léčivech.

Vystavení olovu z hraček může zavinit otravu olovem, která může vést ke zpoždění v duševním vývoji děti, chudokrevnosti a onemocnění ledvin.