20090418-Cina-media-hajila-melamin-
Číňané si stále dávají velký pozor při výběru mléčných produktů. (AP/SITA)

Nedávno bylo objeveno velké množství melaminu v mléčném prášku vyrobeném společností Scient Infant Nurture, v jejím výrobním zařízení v Guangzhou v Číně. Kojenecká výživa Scient vyrobená 17. března 2008 obsahovala 132,9 mg/kg melaminu, čímž překročila státem stanovený limit 1mg/kg více než stonásobně.

Podle zprávy Daily Economy News uvedl spotřebitel pan Guo Li, že jeho dítě užívalo kojeneckou výživu Scient od září 2006 až do doby, než vypukl takzvaný „melaminový skandál“. Od té doby bylo zjištěno ve čtyřech dávkách mléčného prášku Scient překročení povoleného množství melaminu. Když jeho dvouleté dítě začalo projevovat příznaky podrážděnosti, nechutenství a snížení objemu močení vzal jej do nemocnice. Testy provedené v několika zařízeních v okolí Pekingu odhalily přítomnost ostrých kaménků v obou ledvinách, což je běžná reakce při otravě melaminem. Když Guo a jeho rodina uviděli výsledky vyšetření, byli tím velmi zasaženi.

Pan Guo říká, že Scient popřela, že by s jejich mléčným práškem bylo něco v nepořádku. „Řekli, že jejich výrobky jsou bezpečné, kromě čtyř dávek, které byly oznámeny státem,“ řekl Guo.

V březnu vzal Guo několik neotevřených balení výživy Scient, které koupil minulý rok, do Čínského národního centra pro kontrolu a dohled nad bezpečnostní potravin. Výsledky ukázaly, že všechna balení obsahovala vysoké množství melaminu, ačkoliv tato dávka nepatřila mezi ty oznámené státem.

Všechny zkušební zprávy publikované od dubna 2008 na webových stránkách Scientu ukazují, že jejich produkty dosahují všech bezpečnostních požadavků. Dosud nebyly zveřejněny žádné zprávy o skupině výrobků, na které se dotazovali znepokojení rodiče.

Na obalu mléka od společnosti Scient se dočtete, že: „Veškeré mléko bylo dovezeno“. Certifikát zdravotní inspekce celního dovozu, kterou Guo získal ukazuje, že smetanové mléko v prášku dovezené z Nového Zélandu a Austrálie vyhovuje bezpečnostním požadavkům.

Jak je tedy možné, že zdroj mléka, který byl stanoven jako bezpečný, obsahoval tak velké množství melaminu? „Když bylo dovezené mléko nedostatkové, použili jsme nějaké mléko vyrobené v Číně,“ řekl mluvčí společnosti Scient pan Shi Guishan z její pekingské pobočky. Nicméně však odmítl prozradit zdroj v Číně vyrobeného mléka.

Obchodní licence Scientu ukazuje, že společnost má tři podílníky: Guangdong, U.S. Scient a Singapure Scient. Na balení mléčného prášku Scient je nositelem obchodní značky společnost U.S. Scient s.r.o.

Dodnes společnost Scient neposkytla svým zákazníkům ohledně kvality jejích výrobků žádné vysvětlení. Státní úřad dozoru, kontroly kvality a karantény nařídil vyšetřování, ale jeho rozhodnutí stále čeká na vyřízení.

Article in English