20090615-ma-jian
Ma Jian jeden z nejvýznamnějších a nejstatečnějších hlasů současné čínské literatury. (foto: NTDTV)
Spisovatelé ze sedmnácti zemí světa 7. - 11. června diskutovali, četli, přednášeli a recitovali v divadle Laterna magika v rámci Festivalu spisovatelů Praha. Již 19. ročník festivalu byl věnován literaturám starých světů - Arábie a Číny.

Jedním z hostů festivalu spisovatelů byl také pan Ma Jian (Ma Ťien), jeden z nejvýznamnějších a nejstatečnějších hlasů současné čínské literatury. Narodil se roku 1953 ve městě Čching-tao ve východní Číně. V mládí se živil opravováním hodinek, malováním politických transparentů a fotografováním pro státní časopis. Ve třiceti letech se vydal na tříleté putování po Číně, jež později popsal ve vzpomínkové knize Rudý prach.

Po předání Hong Kongu Číně přesídlil Ma Jian do Německa a později do Londýna, kde vydal román Pekingské koma - hluboce lidský pohled na masakr na tchien-an-menském náměstí. V současné době žije Ma Jian v západním Londýně se svou partnerkou, překladatelkou Florou Drewovou.

Spisovatel v rozhovoru pro NTDTV hovořil o nelehkém postavení čínských spisovatelů současnosti. „To prostředí v Číně je pro spisovatele samozřejmě smutné, protože od 4.června 1989, mylím všichni spisovatelé čelí jednomu problému - snaží se vyhnout politice. To je takzvaný strach z politiky. Protože vědí, že psaní o politice může ublížit lidem, může dostat lidi do vězení nebo přivést někoho k bankrotu." Řěkl Ma Jian.

V pronásledování a nesvobodě se snaží čínští lidé vyrovnat se svojí minulostí a doufat v lepší budoucnost. „Rozdíl mezi Čínou a cizinou je ve svobodě v srdci, když jako spisovatel nemáte v srdci svobodu, to co napíšete nebude svobodné," říká Ma Jian.

Video poskytla nezávislá televizní stanice New Tang Dynasty (NTDTV)

 


Přečtěte si:

Festival spisovatelů Praha: Na počátku je zranění neviditelné