20090603-darci-lode1
Závody dračích lodí v roce 2008, Pálava, ČR. (dragonboat.cz)

Poslední květnový víkend se konal v Jedovnici druhý závod Dračích lodí ročníku 2009. Celá soutěž je sérií pěti závodů, které jsou v roce 2009 již historicky desátým ročníkem existence takzavného Dragonboatingu v Čechách. Více než dva tisíce let stará tradice pádlování na dračích lodích pochází ze starověké Číny.

Tento divácky poměrně atraktivní sport do Čech přivedli zakladatelé České Asociace Dračích lodí Sebastian Pawlowski a Libor Hajo. V sousedním Německu se této disciplíně věnuje okolo 2000 posádek, a právě odtud přišel první impulz inspirace k založení Dragonboatingu v Čechách. Nakoupily se lodě a rok nato byl uspořádán první ročník Pražského festivalu dračích lodí 1998. Zpočátku se jednalo spíše o firemní klání zaměstnanců a přátel, ale hlavní město přilákalo i zahraniční posádky z Německa, Polska, Itálie, Maďarska nebo Hong-Kongu.

Nový náboj do soutěže přivedl známý kanoista a olympionik Jiří Čtvrtečka, který na další ročník festivalu přivedl tým kanoistů, kteří dokázali porazit i tehdejší mistry Evropy z Itálie. V roce 2002 se zformovala první reprezentační posádka a na Mistrovství Evropy v Polsku získala při své premiéře dvakrát stříbro a jednou bronz.

Ve stejném roce se na mistrovství světa v Římě tým posílil například o známého olympijského veslaře Martina Doktora a při účasti osmdesáti posádek, přes tisíc osm set závodníků z šestnácti států a pěti kontinentů se stala česká posádka mistry světa na prestižní trati dvě stě padesát metrů. Jejich vítězství ovšem nebylo lehké, protože například ve stříbrné posádce Ruska bylo osm mistrů světa ze závodů rychlostní kanoistiky.

Video poskytla nezávislá televizní stanice New Tang Dynasty (NTDTV)

Historie dragonboatingu

Přes 2 tisíce let stará tradice dračích lodí pochází ze starověké Číny. Lodě odvozené od dračího boha vod, jsou dvanáct a půl metrů dlouhé a pojmou na dvacet členů posádky, deset členů na levoboku a deset na pravoboku. Poslední dva členové posádky jsou kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas.

Moderní historie dragonboatingu se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. Mezinárodní federace dračích lodí pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy.

Závodí se v drahách na vzdálenosti 250, 500 a 1000 m. Dlouhá trať na 2000 m se jezdí na kola s otáčkami. Kategorie se dělí dle věku a pohlaví (jezdí se i ve smíšených týmech). Nejprestižnější je kategorie OPEN tedy bez omezení.

20090603-darci-lode2
Závody dračích lodí v roce 2008, Pálava, ČR. (dragonboat.cz)

Zdroj: dragonboat.cz

 


Přečtěte si:

Oblastní komunističtí úředníci zničili 1000 dračích lodí