20090525-pravnici-haji-falun-gong-60
Během konference ve městě Chongqingu na severu Číny několik desítek právníků vyjádřilo svůj protest proti policejní brutalitě namířené proti jejich dvěma kolegům. (The Epoch Times)

Právního fóra o ochraně lidských práv čínských právníků, pořádaného v 17. května v Pekingu, se zúčastnilo téměř šedesát právních expertů a právníků. V průběhu fóra promluvili také dva čínští právníci, Zhang Kai a Li Chunfu, kteří hovořili o brutálním zásahu, který proti nim provedla čínská policie.

Fórum nazvané „Právní fórum výročního hodnocení a události bití licencovaných právníků“ přilákalo právní experty a studenty z Pekingu, provincie Henan, měst Hangzhou a Nanjing a profesory z mnoha právních universit. Mnozí z účastníků měli s porušováním svých práv podobné zkušenosti.

Epoch Times udělaly rozhovor se třemi čínskými právníky, známým čínským právním expertem Zhang Zan-ningem a pekingskými právníky Li Renbingem a Li Xiongbingem. Všichni shodně poukazovali na to, že případy bití právníků policejními složkami nejsou náhodné ani ojedinělé.

Známý expert ústavní politologie a ekonomického práva v Pekingu Cao Siyuan řekl Epoch Times, že všechny problémy, které se v současnosti dějí v advokátní komoře, lze přičíst třem faktorům: „Starý systém nemůže udržet krok s ekonomickým rozvojem, země není ve skutečnosti řízena zákonem a právníci jsou používáni jako nástroje [režimu].“

Rámeček vlevo: Podle účastníků fóra to bylo poprvé v historii, co čínští právníci společně protestovali proti samovládě režimu.

Na fóru byly jeho účastníky diskutovány nedávné nechvalné incidenty porušení lidských a profesionálních práv právníků. Například při události z 13. května 2009, kdy byl pekingským právníkům svěřen případ úmrtí v pracovním táboře v Chongqingu, byli dotyční právníci v bytě svého klienta zbiti tucty policistů a odvezeni na policejní stanici s rukama spoutanýma za zády. Předpokládá se, že policejní akce byla zapříčiněna ztrátou sebekontroly.

Oba právníci, jak Zhang Kai, tak Li Chunfu, kteří v práci na případu v Chongqingu stále pokračují, na fóru promluvili prostřednictvím telefonického rozhovoru, kdy sdělili, že byli „sklíčeni závažně se zhoršující situací vlády zákona v Číně“.

Účastníci fóra policejní brutalitu důrazně odsoudili a poté, co promluvili také mnozí další právníci, postavilo se před fotoaparáty na tucet právníků s transparentem nadepsaným: „Slavnostně prohlašujeme, že odsuzujeme mučení a bití licencovaných právníků Chongqingským úřadem veřejné bezpečnosti.“ Právníci také provolali několik hesel jako: „Protestujeme“, „Důrazně káráme“ a „Právníci už nemohou být nadále biti“.

Jeden z účastníků konference, pan Zhao, řekl: „Ochrana základních práv občanů je mezinárodní zásadou. Lidská práva jsou nad právem státu a taktéž režimu.“ A pokračoval: „Toto fórum je významné, protože se dotýká zákonných práv a zájmů všech. Pokud úřady zneužívají systém, může být příští obětí kdokoliv z nás a všichni jsme tím ohroženi.“ Také poznamenal, že by každý měl vystoupit namísto očekávání, že se úřady samy od sebe změní. „Můžeme se spoléhat pouze sami na sebe.“

Pekingský právník Li Renping vyjádřil názor, že napadení právníků policií naznačuje přítomnost Triád (čínská mafie) ve vládním systému. „To představuje úplný rozpad důvěryhodnosti úřadů a naprosté selhání takzvaného právního rozvoje skrze obnovu právního systému za posledních třicet let. Toto je do nebe volající porušení občanských práv, právnických práv a lidských práv.“

A dodal: „Režim podepsal Mezinárodní deklaraci lidských práv a svobod, podepsal a schválil jak základní principy, tak úlohu právníků a článek 37 v ustanovení o poskytování adekvátní ochrany právníků. Tyto dokumenty jsou v současné době jen pouhým kusem papíru. Násilí vládne. To překračuje všechny meze!“

Zhang Channing poznamenal, že zuřivý útok, namířený na právníky, nebyl náhodný. „Ve skutečnosti se v Číně něco podobného stává velmi často. Právníci Li Fangping a Li Heping byli také již dříve napadáni tajnou policií. Nyní to udělali i uniformovaní policisté a právníci byli spoutáni na veřejnosti. Toto je závažné porušení čínských zákonů a mezinárodních konvencí spojených národů.“

Pan Channing řekl, že autokratická úřední moc je základním problémem všech nechvalných incidentů a viníkem úpadku právní praxe v Číně. „Ti kteří jsou u moci, se nepodrobují žádným omezením. Jejich moc je za hranicemi ústavy a zákona. Tak dlouho, jak bude pokračovat násilí, bude existovat i základní systémový problém.“

Obhajování Falun Gongu

Zhang poznamenal, že čínský režim bez jakýchkoliv zábran potlačuje především praktikující Falun Gongu a jejich obhájce. Utrpení, kterým prošel advokát Kao Č’šeng, je známo po celém světě a on sám je dodnes tvrdě pronásledován.

„Nicméně existuje mnohem více právníků, kteří pomáhají a hájí nevinu a práva praktikujících Falun Gongu. Toto není pouze ochrana zákonných práv praktikujících Falun Gongu, ale také ochrana zákonných práv všech lidí. Ve skutečnosti jsme byli svědky účinku angažování se právníků a jejich současné snahy o nápravu přečinů,“ řekl Zhang.

Li Renbing uvedl, že vyhrožování, zastrašování a potlačování právníků, kteří hájí praktikující Falun Gongu, je obvyklé a opakované. Pronásledování advokáta Kao Č’ šenga je nejbrutálnější zločin, který úřady spáchaly proti právníkům. Jejich násilí ale zesílilo náš odpor. Případ Kao Č’ šenga je neslýchaný a motivoval další právníky, aby povstali při obhajobě lidských práv.

Li Renbing řekl: „Režim ohrožují masové protesty. Probouzení občanské společnosti je znepokojuje. A vzhledem k tomu, že se civilní společnost postupně vyvíjí, nemůže ji režim už nadále udržovat v temnotě.“

Article in English


Přečtěte si:
Vyšetřování čínských právníků vyvolalo násilnou odvetu policie