Slečna Deng Yujiao v době, kdy byla zavřena v psychiatrické léčebně. (Snímek z webových stránek Enshi City TV)
Slečna Deng Yujiao v době, kdy byla zavřena v psychiatrické léčebně. (Snímek z webových stránek Enshi City TV)

Čínská média dostala příkaz, aby utlumila zprávy o případu, kde byli tři funkcionáři čínské komunistické strany obviněni ze znásilnění mladé dívky. Dívka se bránila a jednoho z funkcionářů přitom zabila.

Podle zpráv v médiích byla 10. května slečna Deng Yujiao, pracující v karaoke baru v obvodu Baodong v provincii Hubei, napadena třemi funkcionáři a pokusila se bránit. Případ upoutal v Číně velkou pozornost a slečna Deng získala značné sympatie. I média se nejprve postavila na stranu Deng a hájila její čin. Téměř všechny informační kanály, včetně Nové Číny (Xinhua), oficiální tiskové agentury čínského režimu, se postavily na stranu dívky, zatímco zabitý funkcionář se obhajoby v oficiálním tisku nedočkal.

Postoj agentury Xinhua, tedy podpora žaloby vůči stranickým funkcionářům, je téměř bezprecedentní. Naposledy k něčemu podobnému došlo během masakru na náměstí Tiananmen v roce 1989, kdy se část čínského tisku na okamžik odchýlila od oficiálního stanoviska režimu.

Úřad internetu Informační kanceláře Čínské státní rady rozeslal 22. května naléhavou nótu všem velkým internetovým zpravodajským sítím. Úřad nařídil omezení a „rychlé utlumení zpráv o případu Deng". Oddělení propagandy hubeiského provinčního výboru rovněž nařídilo médiím v provincii, aby omezila zprávy o případu slečny Deng.

V nótě státní rady se uvádí: „Všechna související témata a dokumenty nesmí být na titulní straně nebo s nimi nesmí být nakládáno jako s důležitými zprávami ... bagatelizujte to a zpracujte jako běžnou zprávu."  Dále: „Zpravodajské zdroje musí být přísně omezeny a neměly by být přebírány články mimo rámec povolených zdrojů ... počet názorů, publikovaných na takovéto téma, by měl být omezen a názory musejí být přezkoumány, než budou umístěny online."

Vývoj případu

Poté, co Deng oznámila na polici, že byla napadena, policisté ji okamžitě zatkli. Policie pak uvedla, že je Deng „v depresi" a byla umístěna do psychiatrické léčebny. Podle čínských médií byla tvrzení o psychických problémech slečny Deng nepravdivá.

Policie se také pokusila popřít, že ke znásilnění vůbec došlo. Úřad veřejné bezpečnosti v Baodong oznámil, že Deng byla pouze sražena a přitlačena k zemi. Podle zprávy v listech Nanfang Daily a Guangzhou Daily však realita byla jiná. Deng sdělila dvěma právníkům, panu Xia Lin a Xia Nanhui, kteří ji zastupovali, že byla sexuálně napadena.

Poté, co právníci opustili záchytné středisko, kde je v současnosti Deng držena, popsali případ jako chladnokrevný. „Poskytla mi podrobnosti a důkazy dostatečné na usvědčení funkcionářů ze znásilnění," uvedl jeden z právníků. Podle právníka se policie dopustila závažných chyb při zajišťování důkazů. Například spodní prádlo slečny Deng v den napadení si neodnesla policie, nýbrž její matka.

Čínská média citovala právníka slečny Deng: „Policie nesesbírala důkazy až do 22. května, jedenáct dní po incidentu. 22. května zajistili její spodní prádlo, jenže její matka všechno, až na její podprsenku z toho dne, den předtím vyprala. 21. května se Deng prvně viděla se svým právníkem a v ten den také její matka vyprala její prádlo. Všechny klíčové důkazy byly velmi pravděpodobně zničeny."

Navíc podle médií matka slečny Deng obdržela před 21. květnem telefonát od ředitele policejní stanice Yesanguan, pana Tan Jinga, a setkala se s ním. Až potom se zřejmě rozhodla, že spodní prádlo, klíčové důkazy případu, vypere.

23. května vydala tisková kancelář obvodu Baodong prohlášení, že Deng nebyla znásilněna a že její matka Zhang Shuhai vyhodila oba právníky slečny Deng. Article in English


Přečtěte si:

Kdo podporuje násilí?